Apple zapłaci pracownikom 30 milionów dolarów za ugodę w sprawie polityki wyszukiwania

Autor: Yuriy Stanislavskiy | 15.11.2021, 14:04

Apple zgodził się zapłacić 30 milionów dolarów do ugody z pozwu przez pracowników, którzy twierdzą, że zostały one zmuszone do poddania się przeszukiwania torby po godzinach. Nastąpiło to po ponad ośmiu latach sporu sądowego, który rozpoczął się w 2013 roku. Apple odwróciło kontrowersyjną politykę "bag search" (czytaj wyszukiwania) w 2015 roku.

Tło

W 2013 r. pracownicy sklepów detalicznych Apple złożyli pozew zbiorowy przeciwko firmie Apple, twierdząc, że przed opuszczeniem pracy byli zmuszani do przechodzenia przez proces przeszukiwania, w tym przeszukiwania toreb, torebek, plecaków, teczek i urządzeń osobistych firmy Apple.

W pozwie, pracownicy powiedzieli, że czasami musieli czekać do 45 minut po swojej zmianie, aby zakończyć wyszukiwanie, i nie zapłacono im za ten czas. Apple argumentował, że przeszukania były konieczne, aby upewnić się, że pracownicy nie kradli produktów. Co znamienne, według pozwu, Tim Cook nie wiedział prawie nic o polityce, a kiedy dwóch pracowników skarżyło się bezpośrednio do niego, przekazał list do kierownictwa działu kadr z pytaniem "Czy to prawda?".

W 2015 r. sędzia z Kalifornii odrzucił pozew zbiorowy, ale od tej decyzji wniesiono apelację. Sąd Apelacyjny Dziewiątego Okręgu USA zwrócił się następnie do Sądu Najwyższego Kalifornii o wyjaśnienie prawa. W lutym 2020 roku Sąd Najwyższy w Kalifornii orzekł, że firma Apple musi zapłacić poszkodowanym pracownikom za "godziny pracy" spędzone na wyszukiwaniu.

Bottom line

Firma Apple zgodziła się zapłacić 29,9 miliona dolarów pracownikom swoich kalifornijskich sklepów, w których obowiązywała ta polityka. Porozumienie między Apple i klasą powodów ma być zatwierdzone przez sędziego Sądu Okręgowego USA. Grupa powodów w tym pozwie obejmuje 12 000 obecnych i byłych pracowników sklepów Apple. Nie spodziewajcie się więc zbyt wielu ugód przy tak dużej liczbie "ofiar".

Źródło: bloombergcourthousenews9to5mac

Ilustracja: Jimmy Jin