Jak wybrać najlepszy stabilizator, aka stedicam

Autor: Lora Craft | 21.10.2020, 23:21

Teoretycznie (bardzo teoretycznie!) każdy nowoczesny aparat w smartfonie wyposażony jest w funkcję stabilizacji, dzięki czemu nawet poranne drżenie rąk króla imprez nie jest mu straszne. W praktyce nie będziesz w stanie nagrać filmu o przyzwoitej jakości podczas chodzenia, nawet jeśli będziesz się skradać jak członek rodziny kotów. Stedicamy zostały wynalezione, aby pogodzić nasze pragnienie wysokiej jakości materiału filmowego i naszą niezdolność do robienia go niewzruszoną ręką.

Podczas gdy konwencjonalny selfie stick rozwiązywał jedynie problem odległości między twarzą a obiektywem, steadicam kompensuje drżenie ręki dzięki czujnikom żyroskopowym. Wszystkie obroty smartfona (a więc i aparatu), wychodzą gładko, miękko, bez wybojów i wstrząsów. Jeśli chcesz, aby Twoje przygody na świeżym powietrzu były jak z vlogera, nie możesz obejść się bez stabilizatora.

Kluczowe parametry przy wyborze: waga i rozmiar stedicamu (w końcu trzeba go nosić w ręku przez długi czas, więc wszystko, co cięższe niż 500 gramów, powinno być noszone przez wrogów), kompatybilność ze smartfonem i rodzaj stabilizacji (oczywiście między jednoosiową a trzyosiową wolisz tę drugą, ale powinna ona kosztować trochę więcej pieniędzy).

Poza tym wszystkie, obecne stabilizatory, są dobre, wszystkie obsługują Bluetooth, pracują ponad 8 godzin bez ładowania i wiedzą jak "zachowywać się" przy robieniu zdjęć panoramicznych.

A oto kilka z tych, które szczególnie nam się dziś podobały.

Spis treści

DJI Osmo Mobile 3 Combo

Składany stedicam elektroniczny z obsługą Bluetooth i inteligentnymi funkcjami. Wbudowany akumulator o pojemności 2450 mAh. Jego główną zaletą jest trzyosiowy gimbal, który pozwala na przesuwanie i płynną zmianę położenia kamery, reagując na ruchy gospodarza w czasie rzeczywistym. Wbudowane szablony pozwalają na dodawanie efektów, nakładanie muzyki na nakręcony właśnie film.

Kompatybilny ze wszystkimi smartfonami o wadze do 200g, grubości do 9,5mm i szerokości 62-88mm.

Po rozłożeniu ma wymiary 28,5×12,5×10 cm i składa się do 16×13×5 cm.

Zawiera 4 podkładki antypoślizgowe i etui do przechowywania. Producent obiecuje 12-miesięczną gwarancję.

Hohem iSteady Mobile+

Atutami tego budżetowego modelu są niska waga i zaawansowany elektroniczny system trójosiowej stabilizacji. Steadycam posiada funkcję śledzenia twarzy, dzięki czemu główny bohater zawsze pozostaje w centrum uwagi - niezależnie od tego, jak porusza się w kadrze. Działa w 4 trybach: Panorama, Panorama pochyła, Blokada i Śledzenie. Idealny do fotografowania sportu i dynamicznych scen, jest błyskawicznie rekonfigurowalny i pozwala pokazać nawet biegacza wyraźnie, nie zamazanego. Chyba, że chcesz to zrobić jako artystyczny akcent, to proszę bardzo - jest do tego specjalny efekt kinematyczny w stedicamie. A oprócz rozmycia, możesz zwolnić tempo jak w indyjskim filmie!

Wbudowany w stabilizator akumulator o pojemności 4000 mAh może nie tylko zasilać sam gadżet, ale także ładować Twój smartfon, działając jak power bank. I w zasadzie taka bateria pozwoli mu wytrzymać do 12 godzin w stanie aktywnym.

Łatwo jest uzyskać idealną pozycję dla Twojego smartfona - służy do tego 8-stopniowa ręczna regulacja.

Do Hohem iSteady Mobile+ dołączony jest statyw, który mocuje się za pomocą jednego ze złączy 1,4". Ułatwia to mocowanie akcesoriów do statywu. A cały steadicam jest wygodny i ergonomiczny - na przykład uchwyt ma specjalną antypoślizgową powłokę.

Snoppa ATOM

Dlaczego stabilizator musi być np. czarny, dlaczego nie różowy? Chociaż, jeśli chcesz, ten jest również dostępny w wersji czarnej. Jego główną zaletą jest kompaktowość i pełna funkcjonalność. Łatwo się składa i chowa w kieszeni, a potem równie łatwo rozkłada, a zamocowanie na nim smartfona to bułka z masłem. Wytrzymuje do 310g.

Może być ładowany zarówno bezprzewodowo jak i za pomocą kabla USB. Poręczne przyciski na uchwycie pozwalają na powiększanie, przełączanie trybów, regulację ogniskowej, a nawet zmianę orientacji fotografowania! Wszystko inne jest łatwe do zrobienia w aplikacji. Poręczny, rekonfigurowalny przycisk suwakowy pozwala na zabawę z zoomem, ostrością, śledzeniem twarzy lub ruchomych obiektów - innymi słowy, poczuj się jak prawdziwy profesjonalista w dziedzinie wideo.

Snoppa ATOM obraca Twój smartfon non-stop - nawet jeśli jest to 360℃. Do stabilizatora można podłączyć zewnętrzny mikrofon w celu lepszego nagrywania dźwięku, co jest niezbędne przy tworzeniu opinii lub przeprowadzaniu wywiadów.

Pełne naładowanie wystarcza na 24 godziny ciągłej pracy - szkoda, że nie mamy takiej mocy!

Wydaje się, że w tym modelu pomyślano o wszystkim, np. o blokadach na wspornikach, które zapobiegają rozłożeniu się konstrukcji po złożeniu. Kolejny miły szczegół - specjalne otwory na przyciski głośności i blokady - dla tych modeli telefonów, które mają je z boku.

Gwarancja na to cudo wynosi 12 miesięcy.

DJI Ronin-S

Teraz to coś jest drogie i, nie śmiem użyć tego słowa, profesjonalne. DJI Ronin-S nie jest przeznaczony dla smartfonów, ale dla aparatów bezlusterkowych. Poczuj się jak pełnoprawny kamerzysta w jednym! Można do niego przymocować aparat lub zamontować go na statywie. Stabilizator może być zamontowany np. na kamerze lub dźwigu - wstrząsy są całkowicie wyeliminowane.

Trzyosiowa stabilizacja zapewnia płynne ujęcia, nawet po przejściu z trybu pionowego do trybu zawieszenia. Podczas nagrywania materiałów sportowych, wideo jest niezwykle precyzyjne, a bohaterowie zawsze zachowują ostrość, ponieważ steadicam doskonale radzi sobie ze śledzeniem poruszających się obiektów.

Możesz nawet robić zdjęcia z okna samochodu nie jadąc zbyt szybko, ponieważ silniki DJI Ronin-S zapewniają stabilizację przy prędkości do 75 km/h. Najprościej jest włączyć funkcję automatycznej regulacji, a stedicam zrobi wszystko za Ciebie.

Focus Wheel jest kontrolerem ostrości, który pozwala na regulację ostrości w samej kamerze.

Jest to modułowa konstrukcja, dzięki czemu można ją łatwo i bezpiecznie przechowywać i transportować. To, co ją wyróżnia, to jej umiejscowienie nad osią obrotu. W ten sposób wizjer znajduje się na wysokości oczu i nic go nie zasłania.

I oczywiście, możesz być pewny, że w pakiecie znajduje się nie tylko sam stabilizator, ale także tona kabli, statywów, uchwytów, jak również walizka do przechowywania całego tego bogactwa.

Oto filmik z rozpakowywania:

EKEN S5B

Jest kompatybilny ze smartfonami, a także z kamerami akcji, ale tylko takimi, które nie są cięższe niż 250g i nie przekraczają 8,2 cm wysokości. Telefon można zamocować zarówno poziomo jak i pionowo. Sam stabilizator waży około 500g. Wspiera zastosowanie typowych funkcji stabilizatora: śledzenie twarzy, slow motion, panoramowanie itp. W trybie panoramowania może obracać się do 330 ℃.

Konstrukcja zacisku jest odwracalna, co pozwala na włożenie telefonu z ekranem skierowanym w stronę użytkownika lub odwrotnie - czyli na robienie zdjęć komuś (czemuś) lub sobie. Trzyosiowy elektroniczny system stabilizacji kompensuje drgania aparatu i pozwala uzyskać płynny materiał filmowy. 

Aby powiększyć obraz, wystarczy przekręcić kółko na joysticku. Najważniejszą cechą tego stabilizatora jest "tryb piękności" ze scenami dla wielu graczy. W zestawie znajdują się dwa statywy - mały plastikowy i duży metalowy. Wszystko jest zapakowane w etui do przechowywania.

FeiyuTech

Jest to urządzenie 2 w 1: stabilizator + miniaturowa kamera 4K HD. Cała konstrukcja mieści się w kieszeni i waży 115g. 

Trzyosiowa stabilizacja to mechaniczna jedna i cyfrowa druga. Aparat jest w stanie wykonywać zdjęcia w trybie panoramy sferycznej oraz automatycznej panoramy - w arsenale jest kilka rodzajów panoram. Posiada również funkcję autoportretu, slow motion i co najciekawsze tryb inteligentny. Cechą charakterystyczną jest to, że stabilizator jest zsynchronizowany z ruchem ręki użytkownika.

Aplikacja FeiyuTech, dostępna na każdym smartfonie lub tablecie, może być używana do przeglądania wszystkich ujęć i wprowadzania poprawek.

Do maleńkiego gniazda kart MicroSD można włożyć kartę o pojemności do 512 GB.

Pełne naładowanie wbudowanego akumulatora wystarcza na 3,5 godziny ciągłej pracy, pod warunkiem, że nagrywasz wideo 4K. Jeśli preferujesz tryb Full HD, kamera+stedicam wytrzyma do 4,5 godziny. Aby ponownie w pełni naładować baterię, należy odczekać 80 minut.

Podsumowując, zabawka wysokiej jakości, droga, kompaktowa i funkcjonalna. Jako prezent dla kogoś trochę rozpieszczonego jest idealny.

ZHIYUN CINEPEER C11

Podobnie jak poprzednie recenzowane modele, jest to ręczny gimbal trzyosiowy, przystosowany do współpracy ze wszystkimi nowoczesnymi smartfonami z systemem Android powyżej 5.0 oraz iOS powyżej 10.0. Może utrzymać do 200g ładunku.

Wygładza zdjęcia poprzez niwelowanie drgań ręki, dzięki czemu możesz robić selfies nawet podczas chodzenia i nie drgnąć w kadrze. Steadicam pozwala również na zrobienie zdjęcia biegnącej osoby, nie jako rozmazanego ducha, ale z doskonale ludzkim wyglądem biegnącego ducha. Dostępne są wszystkie standardowe tryby: panorama, portret, zoom, śledzenie ruchu, zwolnione tempo i inne efekty filmowe.

Pojemność akumulatora wystarcza na 12 godzin ciągłej pracy, a przy okazji może on również działać jako powerbank, ładując smartfon podczas fotografowania.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: