Okazja: Hisense 55A7GQ Quantum Dot 55-calowy przegląd telewizora

Autor: Technosław Bergamot | 04.11.2010, 17:44

Telewizor Hisense 55A7GQ pozostawia bardzo ciekawe wrażenia. Z jednej strony, dzięki ekranowi z kropkami kwantowymi, przewyższa jakość obrazu każdego telewizora LCD, a szybko „przelatujący” autorski system operacyjny to powiew świeżości po przemyślanym Android TV. Z drugiej strony minimalny koszt telewizora na tle konkurentów z OLED-em i tą samą kropką kwantową ma swoją cenę - niedrogi plastik obudowy, obraz wciąż przegrywa z telewizorami OLED pod względem jasności i soczystości. A wszystkie zalety szybkości systemu operacyjnego VIDAA są kompensowane brakiem aplikacji. Efektem końcowym jest ciekawy telewizor dla tych, którzy chcą najlepszej jakości obrazu za jak najmniejsze pieniądze i nie zamierzają korzystać z innych aplikacji niż usługi strumieniowania wideo – od YouTube i Netflix po Megogo i Sweet.TV. Ogólnie wszystko jest takie, jak kochamy.

Hisense 55A7GQ przeciwko konkurentom

najlepsza cena

Hisense 55A7GQ

  • System operacyjny VIDAA 5.0
  • Technologia kropek kwantowych
  • Dolby Vision i Dolby Atmos
  • dobra implementacja poleceń głosowych w języku ukraińskim
Sprawdź cenę
Sprawdź cenę
przystosowany do gier
LG 55NANO77
  • System operacyjny webOS 6.0
  • Technologia nanokomórek
  • Magic Remote z kontrolą gestów
  • Tryb Optymalizatora Gry
Sprawdź cenę
Sprawdź cenę
zastępuje PC
Samsung QE55Q60A
  • System operacyjny Tizen
  • Technologia QLED
  • Integracja z Microsoft Office 365
  • Tryb gry 21: 9
Sprawdź cenę
Sprawdź cenę

5 powodów, aby kupić telewizor Hisense 55A7GQ:

  • najlepsza cena wśród 55-calowych telewizorów o wysokiej jasności;
  • denerwują Cię zwykłe hamulce Android TV i szukasz zwinnej, inteligentnej platformy;
  • nie potrzebujesz aplikacji innych niż usługi OTT
  • dobry dźwięk z obsługą Dolby Atmos;
  • doskonale działające polecenia głosowe w języku ukraińskim.

3 powody, aby nie kupować telewizora Hisense 55A7GQ:

  • budżet pozwala na zakup telewizora OLED
  • wsparcie dla HDMI 2.1 ma kluczowe znaczenie;
  • skromny zestaw aplikacji na platformie bez perspektyw na ich rozwój w przyszłości;

Telewizory Hisense weszły na rynek ukraiński już w 2017 roku (mamy na ten temat osobny raport). Jest największym graczem na rynku chińskim i jednym z dziesięciu producentów telewizorów na świecie. Dziś Hisense jest na uboczu koreańskich firm (które kiedyś omijały Japończyków), oferując te same możliwości technologiczne co Koreańczycy, ale o 10-20% taniej. Fundamentalną różnicą między Hisense a innymi chińskimi producentami telewizorów jest opracowanie własnej platformy smart TV o nazwie VIDAA. Chociaż w asortymencie Hisense znajdują się również telewizory z Android TV, o miejsce na słońcu muszą walczyć z licznymi chińskimi (przede wszystkim oczywiście Xiaomi) i lokalnymi (np. KIVI) markami. Najwyraźniej nadszedł czas, aby redaktorzy gg lepiej poznali VIDAA, a my mamy świetny powód w postaci telewizora Hisense 55A7GQ.

Co ciekawego w telewizorze Hisense 55A7GQ

To model telewizora z panelem kropek kwantowych, co od razu przekłada się na inną ligę. Faktem jest, że kropki kwantowe to jedyna technologia konkurująca z OLED pod względem jakości obrazu. O tym, jak pojawiła się technologia kropek kwantowych i jakie ma zalety, mamy osobny tekst, który pomoże zrozumieć jej istotę na poziomie fizyki procesów. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba wiedzieć, jest to, że kropki kwantowe pozwalają znacząco zwiększyć kontrolę nad pikselami matrycy, zwiększając ich jasność i odwrotnie, zwiększając głębię czerni. Samsung postawił na tę technologię rejestrując znak towarowy QLED, dlatego takie ekrany, przez analogię do kserokopiarek, pieluch i komunikatorów, nazywane są czasem QLED, choć ściśle mówiąc, taką nazwę mogą nosić tylko panele Samsunga. Kolejna przykuwająca uwagę obsługa technologii Dolby Vision i Dolby Atmos, której próżno szukać u konkurentów w tej kategorii cenowej. Wszystko to w połączeniu z niską ceną sprawia, że model ten jest atrakcyjnym zakupem spośród wszystkich 55-calowych modeli (jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie konkurencyjne technologie – OLED, QLED, Nanocell i QNED).

Wygląd zewnętrzny

Wszystkie telewizory wyglądają dziś jak smartfony – jeden duży prostokąt. Projektanci konkurują ze sobą jedynie w opcjach podstawek, grubości ramy ekranu i materiałach obudowy. Podstawka tego telewizora jest monolityczna i stabilna, ale plastik jest bezpretensjonalny (z drugiej strony – kto to w ogóle widzi, czy trzeba „sprawdzić czy iść”?)

Z grubością ramy twórcy tego telewizora poszli na całość - ramka ma tak naprawdę tylko kilka milimetrów, ale sam panel ma ramkę o kilka milimetrów więcej. Do tego dochodzi spora przerwa między ekranem a ramką. Zdecydowana większość kupujących nawet nie zwróci na to uwagi, ale są osoby, które będą się tym denerwować (choć i tak nie są oni docelowymi odbiorcami Hisense).

Głośniki znajdują się w dolnej części obudowy i są skierowane w dół. Dziś stał się de facto standardem dla telewizorów, których ekrany stały się bardzo cienkie. Ciekawie wygląda moduł odbioru sygnału podczerwieni z pilota. Jest w całości wykonany z przezroczystego plastiku i jest prawie całkowicie schowany pod panelem głównym.

Stojak ma wystający do przodu profil w kształcie litery U z długą poprzeczką. Dlatego z tyłu wygląda jak para nóg, a z przodu wygląda jak monolit.

Złącza przyłączeniowe

Telewizor posiada standardowy zestaw złączy połączeniowych. Są dwa USB (jedno z nich to USB 3.0), trzy złącza HDMI (specyfikacja 2.1 nie jest obsługiwana), jest osobne wyjście słuchawkowe. Model obsługuje również dwuzakresowe Wi-Fi i Bluetooth.

Oczywiście jest złącze Ethernet (ogólnie zawsze lepiej jest podłączyć smart TV kablem) i optyczne wyjście audio.

Zdalne sterowanie

Pilot Hisense 55A7GQ wygląda całkiem zwyczajnie, gdyby nie krzątanina z klawiszami uruchamiania konkretnych aplikacji, z których część nigdy nie będzie używana (trudno sobie wyobrazić użytkownika, który ogląda YouTube, Netflix, Amazon Prime, Facebook Watch, a także RakutenTV i UEFA-TV). Poza tym jest na mój gust za lekki, nie ma w nim tak ważnej solidności, wiesz. Poza tym z pilotem wszystko jest w porządku - klawisz nawigacyjny, wygodne przełączanie kanałów i głośności, są nawet wypukłe elementy typu Braille dla wygody pracy w ciemności za pomocą dotyku (jeden z nich jest dobrze widoczny przy wyłączniku ). Myli tylko wypolerowane gniazdko na dole pilota, pod klawiszami. W trakcie użytkowania nieuchronnie ulegnie zarysowaniu, lepiej by było, gdyby całe ciało pozostało matowe.

Czym jest inteligentna platforma VIDAA 5.0

Każda platforma smart TV ma około jednego zestawu komponentów. Jest to system operacyjny, który pozwala sterować odtwarzaniem plików multimedialnych (dźwięk, zdjęcia, wideo), uruchamiać aplikacje i upewnić się, że telewizor ma wszystkie funkcje: połączenia kablowe i bezprzewodowe, sterowanie kanałami telewizyjnymi (i ich źródłami - anteną, karta dostawcy telewizji kablowej itp.). Ważną częścią platformy jest sklep z aplikacjami. Nie korzystałem z VIDAA w poprzednich wersjach, więc trudno mi ocenić, jakie ulepszenia pojawiły się w wersji 5.0, ale jestem pewien, że przeciętny nabywca takiego telewizora będzie w dokładnie takiej samej sytuacji. A jeśli obsługa całego systemu sprawia przyjemne wrażenie swoją prostotą i szybkością działania (zwłaszcza w porównaniu do telewizorów na Android TV, które regularnie się stępiają), to sklep z aplikacjami VIDAA jest taki sam, jak u „dorosłych” konkurentów w twarz WebOS i Tizen, czyli nie, w porównaniu do Android TV. W rzeczywistości istnieją tylko bardzo proste, codzienne zabawki klasy Tetris i liczne zastosowania wszystkich możliwych usług przesyłania strumieniowego wideo ze wszystkich krajów. Ponadto najważniejsze z tych aplikacji mają własne, oddzielne przyciski uruchamiania na pilocie.

Należy tu powiedzieć, że wszystkie te lokalne usługi w naszych warunkach są raczej bezużyteczne, tylko preinstalowany już YouTube (z ogromną biblioteką darmowych filmów), Netflix (swoją drogą, niedawno opanował język ukraiński i będzie kontynuowany rozwijać) mają realną szansę na jego wykorzystanie. A może Amazon Prime. Na szczęście preinstalowane są tutaj wszystkie możliwe ukraińskie serwisy - od popularnego Megogo i Sweet.TV po lokalne serwisy z Volyi czy Kyivstar. Tę gorzką pigułkę bardzo łagodzi fakt, że ten zestaw naprawdę wystarczy do używania telewizora zgodnie z jego przeznaczeniem - oglądania telewizji, filmów i seriali. W końcu telewizory na innych platformach, z możliwym wyjątkiem Android TV, są dokładnie takie same. A płaczliwy głos ich użytkowników o braku aplikacji to coś, czego nie słychać.

Aplikacja na smartfona VIDAA

Jak przystało na każdą nowoczesną platformę smart TV, VIDAA posiada aplikację na smartfona. Nazywa się VIDAA Smart TV i jest dostępny dla systemu Android. Pozwala na przeglądanie listy aplikacji dostępnych dla telewizora (i zainstalowanych - to druga lista), rozpoczęcie przeglądania zdjęć i filmów oraz słuchanie muzyki z pamięci telefonu oraz praca jako pilot (zdecydowanie wygodniej jest wprowadzać tekst do wyszukiwania z klawiatury smartfona niż sortować litery na wirtualnej klawiaturze telewizora, chociaż wyszukiwanie głosowe jest oczywiście jeszcze wygodniejsze).

Hisense 55A7GQ w pracy: ogólne wrażenia

W telewizji interesują nas dwie rzeczy: obraz i dźwięk. Pod względem obrazu - jasności, nasycenia i głębi czerni - ten telewizor plasuje się pomiędzy najlepszymi telewizorami LCD, a droższymi modelami OLED i QLED. Czyli cuda się nie zdarzają – nie dostaniesz „tego samego, ale taniej”, ale na pewno gołym okiem dostrzeżesz różnicę w telewizorach LCD. Pod względem brzmienia przeciwnie, najlepsze wrażenie robi Hisense 55A7GQ. Nie wiem, czy chodzi o Dolby Atmos, czy coś innego, ale podczas oglądania różne profile dźwięku łatwo rozróżnić słuchem. Istnieją ciekawe profile, na przykład tryb nocny dla dźwięku, gdy ogólny poziom głośności jest niedoszacowany, ale dialogi są podświetlone. Ogólnie wszystko działa i ma sens z niego korzystać. Dla artystów i koneserów, którzy mogą głębiej zagłębić się w ustawienia za pomocą pokręteł, dostępny jest 7-pasmowy korektor.

Miłośnicy gier też nie zostali zignorowani. Telewizor ma dwa wzajemnie wykluczające się tryby – z priorytetem niskiego opóźnienia lub wysokiego bitrate. Rekordowo niskie wartości odpowiedzi tkwiące w droższym telewizorze Hisense 55A7GQ są nie do osiągnięcia, ale ten model nie ma na celu bycia najlepszym z najlepszych, wystarczy, że jest „topowy za swoje pieniądze”.

Osobne miłe słowo zasługuje na wyszukiwanie głosowe i komendy głosowe. W ustawieniach są one dostępne tylko w języku ukraińskim (nie można wybrać innego języka). Ogólnie polecenia głosowe w telewizorach mają już dziesięć lat – pojawiły się wraz z pierwszymi generacjami telewizorów smart. Ale nigdy się nie przyjęły, chociaż można ich używać do wyszukiwania filmów na telewizorach z systemem Android. Ale VIDAA sprawia wrażenie pracy z głosem – trzeba przytrzymać odpowiedni przycisk na pilocie, wypowiedzieć frazę i zwolnić przycisk. Dokładność rozpoznawania i szybkość są godne szacunku. W tym samym czasie część zespołów pracowała dla mnie po rosyjsku, ale stabilność i efektywność pracy wersji ukraińskiej jest znacznie wyższa. Na przykład możesz ustawić polecenie „ustaw poziom głośności na 20” lub „przejdź do ustawień jasności” (nie mogłem ustawić poziomu jasności w kategoriach cyfrowych za pomocą głosu). Oczywiste jest, że możesz uruchamiać aplikacje za pomocą głosu - telewizor zrozumie słowo „YouTube” lub „netflix” w dowolnym języku.

Byłem szczerze zaintrygowany przyciskiem Free na pilocie. Rozumie się, że jest to bezpłatna treść. W rzeczywistości mówimy o takim samym darmowym okresie testowym usługi (Megogo jest instalowane domyślnie i daje 7-dniowy darmowy okres). Wygląda na to, że nie ma darmowej telewizji. Ale na przykład możesz oglądać kanały informacyjne za darmo przez Facebook Watch - ukraińskie kanały telewizyjne opanowały już nadawanie na Facebooku. To prawda, oczywiście nie wszystkie.

Sąsiedzi w kolejce

Inne 55-calowe telewizory Hisense QD Smart TV są już dostępne w sprzedaży. Na przykład zeszłoroczny model Hisense 55U7QF , który ma ciekawą konstrukcję z ultracienką ramką (tylko 1,7 mm na górze i po bokach). Ma wyższą jasność – 450 nitów w porównaniu z 350 dla 55A7GQ, ale nie nadaje się do nowoczesnych gier – czas reakcji matrycy wynosi „mniej niż 50 ms” w porównaniu z 8 ms dla 55A7GQ. Oraz poprzednia wersja inteligentnej platformy VIDAA 4.0.

Drugą 55-calową alternatywą jest Hisense 55E76GQ . Jest to telewizor 2021, z niewielkimi różnicami w stosunku do Hisense 55A7GQ w innej konstrukcji podstawki.

Oprócz modelu 55-calowego Hisense oferuje również telewizory 43, 50 i 65-calowe z serii A7GQ. Poza rozmiarem i wagą różnią się jedynie niższą mocą akustyczną młodszego, 43-calowego modelu. Ma parę 7-watowych, a nie 10-watowych głośników.

Sąsiedzi w linii Hisense A7GQ
Model Hisense 43A7GQ Hisense 50A7GQ Hisense 55A7GQ Hisense 65A7GQ
Przekątna 43 "(109 cm) 50" (127 cm) 55" (139 cm) 65" (165 cm)
Wymiary (edytuj) 962x560x86mm 1117x647x77mm 710 × 123x77 mm 1449x835x78mm
Waga 8,7 kg 11,2 kg 12,3 kg 18,5 kg
Dźwięk 2x7 W 2x10 W
Cena 17 499 hrywien 20 999 hrywien 23 999 hrywien 34 999 hrywien

Wreszcie główne parametry techniczne telewizora Hisense 55A7GQ, że tak powiem, ze względu na formę.

Główne parametry techniczne telewizora Hisense 55A7GQ
Ekran 55" (139 cm), kropka kwantowa, 4K ( 3840x2160), 16:9, 350 nitów
Wymiary (bez podstawy)

710 × 123x77 mm

Wymiary (z nogami)

768 × 123x250 mm

Waga 12,3 kg / 13 kg z nogami
System operacyjny VIDAA 5.0
procesor 4-rdzeniowy NovaTek NT72671D (2 rdzenie Cortex-A73, 2 rdzenie Cortex-A52)
Technologie obrazu HDR, Dolby Vision
Pamięć 8 GB pamięci, 1 GB pamięci RAM
Komunikacja dwuzakresowe Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth
Złącza CI, HDMI x 3 , USB 2.0 x 1 , USB 3.0 x 1 , Ethernet, optyczne wyjście audio, wejście kompozytowe RCA, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
Dźwięk 2x10 W, Dolby Atmos
Efektywności energetycznej Klasa G (160 W w trybie czuwania, 0,5 W wył.)
Cena 23 999 hrywien

Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o telewizorze Hisense 55A7GQ

  • Jest to 55-calowy telewizor 4K z inteligentną platformą VIDAA 5.0 firmy Hisense.
  • Posiada panel z kropkami kwantowymi, który sprawia, że znajduje się na wysokości głowy i ramion nad każdym telewizorem LCD.
  • Dobra implementacja audio z obsługą Dolby Atmos i poleceń głosowych

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej

  • Kropki kwantowe i ich miejsce zamieszkania: jak działa technologia
  • Anatomia telewizora: wszystko, o co chciałeś zapytać o nowoczesną technologię telewizyjną
  • Jak wybrać swój wymarzony telewizor: najnowocześniejsza technologia telewizyjna
  • Historia telewizji: od telewizji mechanicznej po nowoczesne samoświecące panele pikselowe
  • Hisense TV startuje: kiedy „Chiny” brzmią dumnie