Recenzja Acer Nitro V 15 ANV15-51: podstawowy laptop do gier z kartą graficzną GeForce RTX 4050
Acer Nitro V 15 ANV15-51 to swego rodzaju model pośredni między laptopami do codziennej pracy a gamingowymi, czyli podstawowa opcja dla graczy. Laptop ma dość atrakcyjną konfigurację, biorąc pod uwagę cenę. Procesor Intel Core i5 13. generacji z kartą graficzną GeForce RTX 4050 wykazuje bardzo dobrą wydajność w nowoczesnych grach, jeśli nie gonisz za maksymalnymi ustawieniami. Układ chłodzenia okazał się bardzo wydajny, a laptop działa stabilnie przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu. Dodatkowe atuty to pełnowymiarowa klawiatura z dodatkowym blokiem numerycznym, a także możliwość rozbudowy pamięci RAM i obecność dwóch slotów M.2 na dyski. Laptop posiada wystarczającą liczbę złączy i jest wyposażony w wyświetlacz IPS 144 Hz. Oczywiście we wszystkich dostępnych modelach producenci muszą iść na pewne kompromisy. W przypadku Acer Nitro V 15 zastosowano budżetową matrycę IPS o wąskiej palecie barw. A obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, którego trwałość jest wątpliwa. W tej kategorii cenowej nie ma znacząco ciekawszych konkurentów. Z wyjątkiem Acer Nitro 5 z procesorem Intel ostatniej generacji, ale nieco mocniejszym wariantem RTX 4050. Jeśli jednak dołożyć 100-150 dolarów, to można już kupić model z RTX 4060 zarówno od Acera, jak i innych producentów.
5 powodów, dla których warto kupić Acer Nitro V 15 ANV15-51:
- Zrównoważona konfiguracja, która wystarczy do nowoczesnych gier;
- możliwość rozbudowy pamięci RAM i obecność dwóch gniazd M.2 na dyski;
- wydajny system chłodzenia i stabilna praca pod dużym obciążeniem;
- pełnowymiarowa klawiatura z dodatkowym blokiem numerycznym;
- laptop posiada HDMI 2.1, Thunderbolt 4, trzy pełnowymiarowe porty USB i RJ-45.
2 powody, dla których nie warto kupować Acer Nitro V 15 ANV15-51:
- wąska gama kolorów ekranu;
- przeciętna jakość plastiku, z którego wykonana jest obudowa.
Szybkie przejście:
- Co znajduje się w pudełku?
- Jak wygląda Acer Nitro V 15 i jakie ma cechy konstrukcyjne?
- Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
- Jak dobry jest ekran?
- Co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
- W skrócie
Co znajduje się w pudełku?
Opakowanie Acer Nitro V 15 jest dość standardowe. Laptop dostarczany jest w kartonowym pudełku w kolorze musztardowym z nazwą modelu. Oprócz laptopa w opakowaniu znajdziemy stosunkowo niewielki zasilacz o mocy 135W, kabel zasilający oraz całą dokumentację.
Jak wygląda Acer Nitro 5 AN515-58 i jakie ma cechy konstrukcyjne?
Acer Nitro V 15 wygląda jak skrzyżowanie klasycznych i gamingowych modeli. Konstrukcja jest ogólnie zbliżona do konwencjonalnych laptopów, a kolorystyka jest podobna do innych obecnych modeli Acer dla graczy. Laptop wykonany jest w całości z czarnego plastiku, który nie zbiera zbyt dobrze odcisków palców i ogólnie wygląda schludnie. Pod ekranem pojawiło się zaktualizowane logo Nitro. Podobne duże logo umieszczono na górnej pokrywie laptopa. Jest ono ozdobione ukośnymi dekoracyjnymi paskami w kolorze niebieskim i szarym.
Wszystkie dostępne złącza znajdują się po bokach laptopa. Po lewej stronie znajduje się gniazdo zasilania, wysuwany port sieciowy RJ-45, HDMI 2.1, dwa pełnowymiarowe porty USB 3.2 Gen 1 (jeden z nich obsługuje ładowanie urządzeń zewnętrznych, gdy laptop jest wyłączony) oraz USB Type-C 3.2 Gen 2 (z Thunderbolt 4, DisplayPort i 65W Power Delivery). Tak więc laptop może być również zasilany przez zasilacz Type-C innej firmy. Ale, jak zwykle, w trybie niskiej wydajności przy użyciu tylko wbudowanej grafiki.
Po przeciwnej stronie znajduje się gniazdo Kensington Lock, otwory wentylacyjne, kolejny pełnowymiarowy port USB 3.2 Gen 1, gniazdo audio 3,5 mm i wskaźniki stanu LED.
Z przodu nie ma żadnych funkcjonalnych elementów. Z tyłu znajdują się dwa zawiasy, duży obszar z otworami chłodzącymi i dwie gumowe wkładki, które podtrzymują laptopa w pozycji otwartej.
Na obwodzie ekranu znajdują się typowe gumowe wstawki, a ramka jest stosunkowo cienka. Szczególnie po bokach. Nad ekranem znajduje się standardowy zestaw dwóch mikrofonów i kamera internetowa ze wskaźnikiem. Rozdzielczość kamery to 1280x720, 30 FPS.
Na spodzie laptopa znajduje się wiele otworów wentylacyjnych, przez które widoczne są rurki cieplne i dwa wentylatory chłodzące. Na obwodzie znajdują się cztery standardowe gumowe nóżki, które zapobiegają ślizganiu się laptopa na stole. W małym otworze z tyłu laptopa znajduje się przycisk resetowania. Dolna pokrywa jest zabezpieczona 11 śrubami z łbem krzyżakowym, dzięki czemu można ją łatwo zdjąć. Pod nią użytkownik ma dostęp do wymiany dwóch pasków pamięci RAM i dwóch złączy M.2, z których jedno jest zajęte przez dołączony dysk SSD. Omówimy je bardziej szczegółowo później.
Acer Nitro V 15 nie jest zbyt duży: 362,3x239,89x26,9 mm, waży 2,113 kg, bez problemu mieści się w standardowej przegrodzie na laptopa w plecaku. Ogólnie rzecz biorąc, laptop ma ładny i raczej spokojny wygląd, a jakość wykonania jest również dobra. Wciąż jest to jednak model budżetowy, a zastosowany plastik nie jest najwyższej jakości, przez co panele się uginają.
Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
Zawiasy ułatwiają otwieranie laptopa jedną ręką, a pokrywa dobrze blokuje się w pożądanej pozycji. Jednocześnie wykorzystujemy znaną nam już konstrukcję: po otwarciu tył jednostki głównej lekko unosi się nad stołem. Tworzy to przestrzeń pod spodem, która pozwala na lepsze chłodzenie komponentów. Maksymalny kąt otwarcia wynosi około 135°. Acer Nitro V 15 posiada pełnowymiarową klawiaturę z dodatkowym blokiem numerycznym, który jest umieszczony blisko głównego. Przyciski w górnym rzędzie funkcyjnym są nieco mniejsze. Oprócz standardowego zestawu, w rzędzie znajdują się przyciski, które nie pasują do klawiatury numerycznej, a także osobny przycisk do uruchamiania oprogramowania Nitro Sense. Rząd kończy się przyciskiem zasilania. Blok strzałek nie jest w żaden sposób oddzielony, a strzałki w górę i w dół są mniejsze. Obie zmiany są długie. Ogólnie układ jest dość wygodny, przyzwyczajenie się do niego nie zajmuje dużo czasu.
Klawiatura posiada białe podświetlenie LED z dwoma poziomami jasności. Skok klawiszy nie jest zbyt długi, ale jest dość wygodny, klawisze wciska się dobrze.
Touchpad jest plastikowy, ma średnie wymiary i dobrą czułość. Jest dość wygodny do wykonywania podstawowych zadań, korzystania z przeglądarki i pracy z dokumentami. Do wszystkiego innego należy podłączyć mysz. W lewym górnym rogu znajduje się skaner linii papilarnych.
Jak dobry jest ekran?
Acer Nitro V 15 ANV15-51 został wyposażony w ekran IPS o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1920x1080. Częstotliwość odświeżania wynosi 144 Hz. Ekran posiada dość skuteczną powłokę antyrefleksyjną. Kolory nie są zbyt nasycone, widać, że zastosowano dość budżetową matrycę. Kąty widzenia są jednak dobre, a spadek kontrastu nie jest zbyt duży. Jasność jest w zupełności wystarczająca do pracy w pomieszczeniach. Pomiary wykazały, że maksymalna jasność wynosi 245,133 cd/m², jasność czarnego pola 0,235 cd/m², a kontrast statyczny 1043:1, czyli całkiem normalnie jak na niedrogi model do gier. Paleta barw jest nieco węższa niż sRGB, ale dokładność odwzorowania kolorów jest bardzo dobra. Temperatura barwowa jest bliska 6000K, a wartość referencyjna wynosi 6500K.
A co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
Acer Nitro V 15 ANV15-51 otrzymał procesory Intel Raptor Lake 13. generacji. Dostępne są konfiguracje z Core i5 oraz i7. Recenzowany laptop został wyposażony w procesor Intel Core i5-13420H. Posiada on 4 wydajne rdzenie o częstotliwości 2,1-4,6 GHz oraz 4 energooszczędne rdzenie o częstotliwości 1,5-3,3 GHz. Obsługuje obliczenia wielowątkowe: do 12 wątków, 12 MB pamięci podręcznej poziomu 3. Procesor jest produkowany przy użyciutechnologii procesowej Intel 7 i ma TDP 45 W (z możliwym krótkoterminowym wzrostem do 95 W). Procesor posiada wbudowany prosty układ graficzny Intel UHD Graphics (48EU), który posiada 48 jednostek obliczeniowych i pracuje z częstotliwością 300-1400 MHz. Zastosowana dyskretna karta graficzna to dobrze znana zlaptopów NVIDIA GeForce RTX 4050, która jest stosowana w różnych wariantach w dzisiejszych niedrogich laptopach do gier. Moc obliczeniowaAcer Nitro V 15 TGP wynosi 75W (60W plus PredatorSense Boost 15W). To raczej skromne rozwiązanie, ale na rynku są modele gamingowe z GeForce RTX 4050 Laptop o mocy 45W, więc nie jest źle. Dla przypomnienia, karta graficzna dysponuje 2560 rdzeniami CUDA, 80 jednostkami teksturującymi, 32 jednostkami rasteryzującymi, 80 rdzeniami tensorowymi czwartej generacji i 20 rdzeniami RT trzeciej generacji. W podstawowej wersji GPU pracuje z częstotliwością 2130 MHz, którą można zwiększyć do 2230 MHz. Ilość pamięci wideo wynosi 6 GB GDDR6. Do dyspozycji jest 16 GB pamięci RAM DDR5-5200, z dwoma 8 GB paskami, które można wymienić. Laptop jest wyposażony wdwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax z obsługą 2x2 MU-MIMO, Bluetooth 5.2 i przewodowy Gigabit Ethernet.
Acer Nitro V 15 wykazuje dość oczekiwane wyniki w testach syntetycznych: znacznie wyższe niż laptopy biurowe i komputery PC, ale nieco mniej niż budżetowe nowoczesne komputery stacjonarne do gier. Wydajność będzie wystarczająca dla zdecydowanej większości gier na wbudowanym wyświetlaczu FullHD przy wysokich ustawieniach. Laptop poradzi sobie też z zadaniami roboczymi, takimi jak Blender.
Laptop posiada dwa złącza dyskowe M.2, z których każde obsługuje dyski o pojemności do 1 TB. Jedno z nich ma jednak interfejs PCIe 4.0 x4, a drugie PCIe 3.0 x4. W każdym razie możliwość rozszerzenia pojemności pamięci masowej jest bardzo przyjemna. W testowanej konfiguracji mamy szybki dysk M.2 NVMe SSD SK Hynix HFS512GEJ9X110N z interfejsem PCIe 4.0 x4 o pojemności 512 GB.
Prędkość odczytu sięga 5000 MB/s, a zapisu do 4650 MB/s.
System chłodzenia laptopa obejmuje dwa wentylatory. Okazał się on bardzo wydajny. W teście obciążeniowym AIDA64 w trybie maksymalnej wydajności procesor potrafi rozgrzać się do 82°, ale średnia temperatura wynosi około 71°. Nie ma żadnego tykania, procesor utrzymuje średnią częstotliwość nieco ponad 4 GHz z maksymalną 4,6 GHz, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem. Przy maksymalnym obciążeniu szum układu chłodzenia jest dość typowy dla modeli gamingowych, ale nie zagłusza wbudowanych głośników. Klawiatura pozostaje zimna.
W większości dość nowoczesnych gier można uzyskać liczbę klatek na sekundę na poziomie 60+ FPS przy wysokich ustawieniach graficznych.
- Sterowanie z ray tracingiem i DLSS działa na poziomie 57-70 FPS.
- Cyberpunk 2077. Maksymalne ustawienia, bez śledzenia promieni, z DLSS w trybie automatycznym i generowaniem klatek: 40-60 FPS. Lekkie dostosowanie ustawień śledzenia pozwala uzyskać bardziej stabilne 60 FPS.
- Death Stranding na maksymalnych ustawieniach bez konieczności korzystania z DLSS działa w 80-115 FPS.
- Ghostrunner. Maksymalne ustawienia, ray tracing, DLSS w trybie zrównoważonym: 35-55 FPS.
- The Ascent. Maksymalne ustawienia z ray tracingiem, DLSS w trybie jakości: około 70-80 FPS.
Acer Nitro V 15 korzysta z czterokomorowego akumulatora o pojemności 57 Wh. Laptopy gamingowe nie są projektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu z dala od gniazdka, więc nie jest to nic nowego. Laptop działa na maksymalnym obciążeniu nieco ponad godzinę. Przy minimalnej jasności można uzyskać do 6 godzin użytkowania podczas pracy z przeglądarką i dokumentami, bez ciężkich zadań. Pełne ładowanie trwa około 2 godzin.
Acer Nitro V 15 ANV15-51 ma głośniki stereo, które są dość typowe dla swojej klasy, z dość dobrym marginesem głośności, ale prawie bez niskich częstotliwości.
Aplikacja Nitro Sense służy do zdecydowanej większości ustawień laptopa. Ma ona zaktualizowany interfejs, ale podstawowa funkcjonalność pozostaje znajoma. Dostępne są ustawienia dotyczące wydajności, działania systemu chłodzenia, aktualizacji, monitorowania systemu, ustawień dźwięku, podkręcania matrycy i nie tylko.
Aplikacja Acer Purified Voice Console zawiera ustawienia mikrofonu, w tym tryby do wideokonferencji i redukcji szumów z wykorzystaniem uczenia maszynowego.
Za ustawienia dźwięku odpowiada system DTS:X Ultra. Dostępne są ustawienia predefiniowane i korektor.
Podsumowując. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Acer Nitro V 15 ANV15-51.
- Acer Nitro V 15 ANV15-51 to podstawowy laptop dla graczy z procesorem Intel Core 130. generacji i kartą graficzną GeForce RTX 4050.
- Laptop posiada 15,6-calowy ekran FullHD z częstotliwością odświeżania 144 Hz.
- Istnieje możliwość rozbudowy o dyski SSD i pamięć RAM.
Specyfikacja Acer Nitro V 15 ANV15-51 | |
---|---|
Wyświetlacz. | 15,6 cala, IPS, 1920x1080, 16:9, 144 Hz |
Wymiary | 362,3x239,89x26,9 mm |
Waga | 2,113 kg |
System operacyjny. | - |
Procesor. | Intel Core i5-13420H (Alder Lake, Intel 7), 8 rdzeni/12 wątków, 2,1-4,6 GHz |
PAMIĘĆ RAM | 16 GB DDR5-5200 |
Grafika. | Intel Iris Xe, NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop 6 GB GDDR6 |
Urządzenie pamięci masowej | SSD 512 GB NVMe PCIe 4.0 x4 |
Łączność | Wi-Fi 6 (802.11ax) (dwuzakresowe) 2*2 + Bluetooth 5.1, Gigabit Ethernet |
Złącza | USB Type-C (z obsługą DisplayPort, Thunderbolt 4, Power Delivery), 3xUSB 3.2 Gen 1 Type-A, HDMI 2.1, Kensington Lock, 3,5 mm audio, RJ-45 |
Kamera | HD |
Bateria. | 57 Wh, 4-ogniwowa |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Recenzja Lenovo Legion Pro 7: wydajny laptop do gier z Intel Core i9 i RTX 4090
- Recenzja Acer Nitro 5 AN515-58: niedrogi laptop do gier z kartą graficzną GeForce RTX 4050
- Recenzja ASUS ROG Zephyrus G14 (2023): lekki mistrz gier
- Recenzja MSI Katana 17 B12V: tnij jak samuraj
- Recenzja ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604: GeForce RTX 4090 w smukłej obudowie