Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)
Firma ASUS zaprezentowała niedawno na targach CES 2024 w Las Vegas wiele nowych produktów, w tym laptopy z różnych linii. W tym potężne modele gamingowe z linii Republic of Gamers. A nowy ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) dotarł już do gg do recenzji. Który, sądząc po charakterystyce, jest obecnie jednym z najpotężniejszych laptopów. Poniżej powiemy Ci, czy jest naprawdę tak potężny, co potrafi i jak wygodny jest w użyciu.
Potężne laptopy do gier o maksymalnym formacie zawsze były i są raczej niszową kategorią, która ma niewielką, ale stałą publiczność. Nowy ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) jest jednym z najjaśniejszych przedstawicieli tej kategorii, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Oferuje on doskonałej jakości 18-calowy wyświetlacz Mini LED o świetnej jasności i odwzorowaniu kolorów oraz częstotliwości odświeżania 240 Hz. Moc laptopa jest więcej niż wystarczająca do gier i wszelkich zadań roboczych. Chociaż warto zauważyć, że nie nastąpił znaczący skok wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji. Wynika to z zastosowania tej samej linii kart graficznych GeForce 4000 oraz bardzo niewielkich różnic pomiędzy 14. a 13. generacją procesorów Intel. Laptop posiada wydajny układ chłodzenia, który zapewnia stabilną pracę laptopa pod dużym obciążeniem. A dwa dyski M.2 w macierzy RAID0 wykazują się imponującą szybkością. Do tego należy dodać wygodną klawiaturę, jasny design z podświetleniem RGB (jeśli jesteś fanem takich rozwiązań) i bardzo hojny pakiet, który zawiera wszystko, czego potrzebujesz, a nawet więcej. Wśród narzekań warto wspomnieć o braku jakichkolwiek biometrycznych środków identyfikacji właściciela i braku czytnika kart, biorąc pod uwagę wymiary laptopa. No i bardzo budżetowa kamera internetowa. Ogólnie rzecz biorąc, laptop sprawia bardzo przyjemne wrażenie pod względem użytkowania. Jeśli jednak masz już zeszłoroczny topowy model, różnica w mocy nie jest tak dramatyczna, że powinieneś wymienić go na nowy.
Najbliżsi konkurenci to Acer Predator Triton 17X. Jest nieco droższy, ma podobną kartę graficzną, procesor Intel Core i9 ostatniej generacji, więcej pamięci RAM i dwa dyski o pojemności 2 TB oraz nieco mniejszy 17-calowy ekran Mini LED. I MSI Raider 17, który ma podobną cenę i bardzo zbliżoną konfigurację. Ale ma też procesor 13. generacji i nieco mniejszy 17-calowy wyświetlacz IPS.
6 powody, dla których warto kupić ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024):
- bezkonkurencyjny 18-calowy ekran Mini LED z częstotliwością odświeżania 240 Hz;
- doskonała wydajność i bardzo szybka macierz dyskowa;
- wydajny system chłodzenia;
- wygodna pełnowymiarowa klawiatura
- wystarczająca liczba nowoczesnych złączy i interfejsów bezprzewodowych;
- jasny design z podświetleniem RGB.
3 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024):
- brak biometrycznej identyfikacji właściciela i czytnika kart;
- budżetowa kamera internetowa 720p;
- masz flagowy model poprzedniej generacji.
Szybkie przejście:
- Co jest dołączone do ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)?
- Co jest nie tak z wyglądem i konstrukcją ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)?
- Jak wygodny jest ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)?
- Jak dobry jest ekran ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)?
- Co z wydajnością i czasem pracy baterii ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)?
- W końcu
Co zawiera ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)?
Topowe laptopy gamingowe firmy mają ciekawe opakowanie i nietypowe opakowanie. Dotyczy to również nowego ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024). Jest on zapakowany w podwójne pudełko: duże pudełko zewnętrzne jest typowym czarnym pudełkiem z logo ROG. Wewnętrzne jest szare z nazwą linii i komiksem anime z tyłu. Biorąc pod uwagę wysoką cenę, nie dziwi fakt, że ASUS postanowił zapewnić przyszłemu właścicielowi laptopa wszystko, czego potrzebuje. W pudełku oprócz laptopa znajdziemy więc plecak, myszkę, zasilacz 330W, dodatkowy zasilacz 100W z Type-C, dodatkową wymienną zaślepkę Armour Cap oraz dokumentację.
W zależności od konfiguracji, ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) może być wyposażony w różne myszki, my w zestawie mieliśmy ASUS ROG Impact.
Dołączony do zestawu plecak ma konstrukcję Rolltop. Wygląda ciekawie, jest wygodny i pojemny.
A co z wyglądem i konstrukcją ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)?
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) ma konstrukcję podobną do zeszłorocznych modeli. Jest to masywny 18-calowy laptop do gier z dużą ilością podświetlenia RGB. Laptop jest prawie w całości wykonany z tworzywa sztucznego o matowej powierzchni. Podobnie jak w zeszłym roku, powierzchnia robocza jest podzielona na dwie części po przekątnej. Górna część wykonana jest z półprzezroczystego plastiku. Dolna część jest czarna. Zastosowane matowe wykończenie jest całkiem udane i nie zbiera zbytnio odcisków palców. W górnej części powierzchni roboczej widać dość masywne zawiasy do mocowania wyświetlacza, dwóch z czterech głośników i wskaźników stanu LED. Nad główną klawiaturą znajduje się pięć dodatkowych przycisków, tradycyjnych dla gamingowych modeli ASUS-a.
Jedynym metalowym elementem laptopa jest górna pokrywa. Jest ona czarna z matowym wykończeniem, które dodatkowo bardzo dobrze opiera się zabrudzeniom i odciskom palców. Wszelkie ślady użytkowania nie rzucają się w oczy i można je bardzo łatwo zetrzeć. Pokrywa ma również ozdobną ukośną linię i oczywiście podświetlane logo ROG.
Z tyłu nie ma żadnych złączy, tylko wiele otworów wentylacyjnych, za którymi znajduje się masywny radiator prawie na całej szerokości laptopa. Nieco wyżej znajduje się jedna ze stref podświetlenia RGB. Po prawej stronie tylnej krawędzi znajduje się wymienna nakładka Armour Cap, która od kilku lat stosowana jest w topowych laptopach gamingowych firmy. Można skorzystać z głównej i wymiennej pokrywy dołączonej do laptopa lub wydrukować własną wersję na drukarce 3D. Model można pobrać z oficjalnej strony ASUS.
Krawędzie mają również otwory wentylacyjne, a potężne komponenty wymagają wydajnego systemu chłodzenia. Mimo dużych gabarytów zestaw złączy nie jest imponujący, choć można go nazwać wystarczającym. W gruncie rzeczy jest on podobny do zeszłorocznej wersji 16-calowej (18-calowej nie mieliśmy do recenzji). Tak więc po prawej stronie mamy dwa pełnowymiarowe USB 3.2 Gen 2 Type-A.
Po lewej stronie mamy złącze zasilania, RJ-45 2.5G LAN, HDMI 2.1 FRL, Thunderbolt 4 z obsługą DisplayPort, G-SYNC, USB 3.2 Gen 2 Type-C z obsługą DisplayPort, 100W Power Delivery, G-SYNC (służy do zasilania dodatkowego zasilacza 100W, który jest wystarczający do zadań biurowych) i gniazdo audio combo 3,5 mm. Ma wszystko, czego potrzebujesz, ale czytnik kart byłby bardzo przydatny, ponieważ te laptopy są używane nie tylko do gier.
Z przodu laptopa znajduje się kolejny obszar podświetlenia RGB.
Laptop ma bardzo cienką ramkę wokół obwodu ekranu. Posiada ona gumowe wstawki dla dodatkowej ochrony matrycy. Na środku górnej części znajduje się niewielki występ, który ma na celu ułatwienie otwierania laptopa. Posiada również dwa mikrofony i kamerę internetową ze wskaźnikiem pracy. Ma ona rozdzielczość tylko 720p. Wydaje się, że logika firmy ASUS jest taka, że streamerzy mają oddzielną kamerę internetową wysokiej jakości. Ale biorąc pod uwagę cenę laptopa, budżetowa kamera internetowa nadal wygląda trochę dziwnie.
Dolna pokrywa ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) jest wykonana z dwukolorowego plastiku i ma wiele stylizowanych otworów na układ chłodzenia. Wzdłuż całego obszaru znajdują się gumowe nóżki zapewniające dobre zamocowanie laptopa na stole. Pokrywa jest przykręcona 11 śrubami, z czego 4 przednie są nieco krótsze. Pod pokrywą użytkownik będzie miał dostęp do dwóch gniazd SO-DIMM dla pamięci RAM i dwóch gniazd M.2 dla dysków SSD.
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) to potężny laptop z dużym ekranem, taki jak te zwykle używane jako zamiennik komputera stacjonarnego, więc waga 3,1 kg jest całkiem uzasadniona, podobnie jak dość duże wymiary: 399x294x30,8 mm. Konstrukcja jest typowa dla nowoczesnych modeli gamingowych i ma dużo podświetlenia RGB z konfigurowalnymi ustawieniami i obsługą AURA Sync. W razie potrzeby można je całkowicie wyłączyć. Laptop jest dobrze zmontowany, panele nie wyginają się zbytnio, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich rozmiar. Wszystkie części pasują idealnie.
Jak wygodny jest ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) w użyciu?
Wyświetlacz ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) jest przymocowany za pomocą dwóch zawiasów, które umożliwiają otwarcie laptopa o około 110°. Może nie wydaje się to dużo, ale jest to wystarczające dla modelu gamingowego. Wyświetlacz jest dobrze zamocowany i prawie się nie trzęsie. Duże wymiary pozwoliły na zamontowanie pełnowymiarowej klawiatury z dodatkowym padem NUM. Górny rząd klawiszy funkcyjnych jest nieco obniżony i podzielony na grupy po 4 przyciski, tak jak w standardowych oddzielnych klawiaturach. Nad głównym blokiem klawiatury znajduje się 5 dodatkowych klawiszy do sterowania głośnością, wyciszania mikrofonu, zmiany trybu systemu chłodzenia i uruchamiania autorskiego oprogramowania Armoury Crate. Można również skonfigurować makra dla tych przycisków. Przycisk zasilania jest oddzielony od głównego bloku klawiszy i znajduje się nad jego prawym górnym rogiem. Niestety nie ma skanera linii papilarnych ani kamery na podczerwień do identyfikacji właściciela. Za każdym razem trzeba więc wprowadzać hasło. Blok nawigacyjny nie jest w żaden sposób oddzielony od innych klawiszy. Strzałki mają standardowe rozmiary, więc prawy Shift jest nieco krótszy.
Przyciski mają pełny skok 2 mm i małe wgłębienie 0,15 mm. Twierdzi się, że żywotność przełączników wynosi 20 milionów naciśnięć klawiszy. Klawiatura jest w stanie obsłużyć nieograniczoną liczbę jednoczesnych naciśnięć klawiszy. Posiada podświetlenie RGB z indywidualnymi ustawieniami dla każdego klawisza oraz wsparcie dla synchronizacji ROG AURA Sync. Klawisze mają przyjemny, namacalny i treściwy skok, a korzystanie z nich jest wygodne.
Touchpad ma dobrą szklaną powierzchnię i doskonałą czułość. Wymiary touchpada nie są duże, ale generalnie wystarczają do wszystkich podstawowych zadań. A do gier i pracy jest dołączona mysz.
Jak dobry jest ekran w ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)?
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) jest wyposażony w 18-calowy wyświetlacz Mini LED ROG Nebula HDR Display z matowym wykończeniem. Osobliwością Mini LED jest to, że podświetlenie ekranu jest matrycą 2304 małych diod LED z obsługą lokalnego przyciemniania. Pozwala to uzyskać bardzo wysoki poziom jasności i kontrastu statycznego. Na Mini LED czerń wygląda naprawdę czarno, a ogólnie obraz jest bardzo podobny pod względem jakości i nasycenia do OLED. Ekran ma rozdzielczość WQXGA (2560 x 1600), współczynnik proporcji 16:10. ASUS obiecuje pokrycie kolorów na poziomie 100% przestrzeni DCI-P3, częstotliwość odświeżania: 240 Hz, czas reakcji: 3 ms, wyświetlacz posiada certyfikat Pantone. Obiecuje maksymalną jasność 500 cd/m2 i szczytową jasność 1100 cd/m2, obsługuje standard HDR Dolby Vision i G-Syncsynchronizację częstotliwości odświeżania. Aplikacja ROG Armoury Crate ma sporo przydatnych ustawień wyświetlania. Obejmują one overdrive panelu, oszczędzanie energii (zmniejszenie częstotliwości odświeżania), wielostrefowe podświetlenie (po wyłączeniu ekran działa jak zwykły IPS). W sekcji Game Visual można wybrać jedno z ośmiu ustawień obrazu, dostosować temperaturę barwową, wybrać tryb gamy kolorów (DCI-P3, sRGB itp.) oraz skalibrować ekran, jeśli posiadamy kalibrator X-Rite i1 Display Pro.
Według moich własnych wrażeń, ekran jest znakomity, z bardzo wysoką jasnością, niezwykle bogatymi kolorami i maksymalnymi kątami widzenia. Pomiary sprzętowe w pełni potwierdzają te obserwacje. Maksymalna jasnośćjest wyższa niż deklarowana i wynosi 574,114 cd/m2. Pokrycie przestrzeni barw jest znacznie szersze niż sRGB, a temperatura barwowa i składowe RGB są bardzo zbliżone do wartości referencyjnych.
A co z wydajnością i czasem pracy na baterii?
Tradycyjnie, linia ROG Strix SCAR otrzymuje najmocniejsze dostępne podzespoły. Do redakcji gg dotarł model ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) z topowym procesorem mobilnym Intel Core i9-14900HX 14. generacji Raptor Lake, wyprodukowanym w procesie Intel 7. Łącznie zawiera on 24 rdzenie i może przetwarzać do 32 wątków. 8 wydajnych rdzeni pracujących z częstotliwością od 2,2 do 5,8 GHz oraz 16 energooszczędnych rdzeni pracujących z częstotliwością od 1,6 do 4,1 GHz. Pamięć podręczna - 36 MB. Standardowy poziom TDP wynosi 55 W, ale w trybie Manual można go podnieść do 65 W. Procesor posiada zintegrowany akcelerator graficzny Intel UHD Graphics (32EU) o częstotliwości do 1,65 GHz. Pamięć RAM - 32 GB DDR5-5600 (2x16 GB), działa w trybie dwukanałowym. Laptop obsługuje do 64 GB, oba gniazda SO-DIMM są dostępne dla użytkownika. Interfejsy bezprzewodowe: Bluetooth 5.3 i szybki Wi-Fi 6E (802.11ax) (triple-band) 2x2. Dostępny jest również port LAN obsługujący prędkości do 2500 Mbps. Zastosowany dyskretny akcelerator wideo to najwyższej klasy NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop o częstotliwości 1455 - 2040 MHz i zwiększeniu do 2090 MHz. Standardowy poziom TGP do 150 W, wspierany przez ROG Boost ze wzrostem TGP do 175 W. Pojemność pamięci wideo 16 GB GDDR6. Laptop jest wyposażony w multiplekser MUX Switch do bezpośredniego połączenia karty graficznej z wyświetlaczem w celu zmniejszenia opóźnień i zwiększenia wydajności. Obsługuje technologię NVIDIA Advanced Optimus do automatycznego przełączania MUX Switch.
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) Syntetyczne testy wydajności
Wyniki testów wydajności pokazują, że ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) to bardzo wydajny laptop, który wystarczy do każdego ciężkiego zadania. Gry, przetwarzanie ciężkiej grafiki 3D, edycja itp. Dotyczy to zarówno testów procesora, jak i grafiki. Jednak w porównaniu do zeszłorocznego modelu, różnica w testach procesora między Intel Core i9-13980HX a nowym Intel Core i9-14900HX jest minimalna. Jest to dość oczekiwane, biorąc pod uwagę bardzo podobną charakterystykę.
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) Chłodzenie i stabilność wydajności
Inteligentny system chłodzenia ROG jest podobny w konstrukcji do zeszłorocznego ASUS ROG Strix SCAR. Obejmuje on masywny, trzyczęściowy radiator z otworami wentylacyjnymi po trzech stronach laptopa. Całkowita powierzchnia żeber radiatora wynosi 195 509 mm², czyli jest o 82,5% większa niż w modelu Strix SCAR 17 2022. W laptopie znajdują się trzy wentylatory, z których jeden przedmuchuje układ wideo i pamięć wideo. Istnieje siedem rurek cieplnych, a ciekły metal Conductonaut jest używany jako interfejs termiczny zarówno na procesorze, jak i układzie graficznym.
Test obciążeniowy AIDA64 wykazał, że przy maksymalnym obciążeniu komponenty początkowo nagrzewają się do około 97 °, a po dostosowaniu się systemu chłodzenia temperatura utrzymuje się na poziomie 80 °, laptop działa stabilnie bez dławienia. Maksymalna częstotliwość wynosi nieco mniej niż 5,2 GHz, a średnia wynosi około 4,2 GHz. Szum układu chłodzenia przy maksymalnym obciążeniu jest zauważalny, ale nie jest irytujący i nie przewyższa głośnością systemu audio laptopa. Powierzchnia robocza prawie się nie nagrzewa, więc nie będzie dyskomfortu podczas długich sesji grania.
Dyski ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) ma dwa SSD sloty M.2 z PCIe Gen4 x4 NVMeinterfejsem, obsługuje dwa dyski o pojemności 2 TB każdy. Konfiguracja w recenzji wykorzystuje dwa dyski SSD w macierzy RAID0.
Dzięki zastosowaniu RAID0, system dyskowy wykazuje imponujące prędkości, które można porównać do nowych, jeszcze nie produkowanych masowo dysków SSD PCIe Gen5. W niektórych przypadkach prędkość odczytu może osiągnąć prawie 14 000 MB/s, a prędkość zapisu może osiągnąć około 12 000 MB/s.
Wydajność laptopa jest wystarczająca do grania w dowolną nowoczesną grę przy maksymalnych ustawieniach graficznych z wysoką liczbą klatek na sekundę.
- Cyberpunk 2077. Maksymalne ustawienia, w tym śledzenie ścieżek. DLSS w trybie automatycznym. 80-100 FPS.
- Ghostrunner. Maksymalne ustawienia z ray tracingiem. Bez DLSS. 90-115 FPS
- Ghostwire: Tokyo. Maksymalne ustawienia z ray tracingiem. Bez DLSS. 64-73 FPS
- Callisto Protocol. Maksymalne ustawienia, śledzenie promieni na maksimum: 70-80 FPS
- The Ascent. Maksymalne ustawienia, z ray tracingiem, DLSS w trybie jakości: około 95-115 FPS.
- Wiedźmin 3 (zaktualizowana wersja). Maksymalne ustawienia z ray tracingiem: 70-85 FPS
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) Czas pracy na baterii
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) posiada baterię o pojemności 90 Wh. Nie można oczekiwać dobrej żywotności baterii od potężnych laptopów do gier. Recenzowany model wytrzymuje nieco ponad 4 godziny podczas pracy z dokumentami i przeglądarką przy niskiej jasności w trybie oszczędzania energii. Gry wyczerpują laptopa w godzinę. Oczywiście wydajność jest ograniczona i granie w najbardziej wymagające gry nie jest komfortowe. Dzięki zasilaczowi 330 W laptop ładuje się do pełna w niecałe 2 godziny. Na potrzeby biurowe można użyć zasilacza Type-C o mocy 100 W.
System audio ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024)
System audio laptopa obejmuje 4 głośniki i obsługuje wirtualny dźwięk przestrzenny Dolby Atmos. Jakość dźwięku i margines głośności są bardzo dobre. Granie bez słuchawek jest całkiem wygodne. Jest bas (choć niewielki), więc oglądanie filmu lub wideo jest całkiem wygodne.
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) Oprogramowanie
Wszystkie główne ustawienia laptopa są dokonywane w autorskiej aplikacji ROG Armoury Crate, którą znamy od dawna. Funkcjonalność jest standardowa: tryby wydajności laptopa (w tym tryb ręczny), ustawienia podświetlenia, AURA Sync, makra, aktualizacje itp.
. Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024).
- ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) to potężny laptop gamingowy z procesorem Intel Core i9 14. generacji i kartą graficzną GeForce RTX 4090 Laptop.
- Ma świetny 18-calowy ekran Mini LED 2560×1600 z częstotliwością odświeżania 240 Hz.
- Ma wydajny system chłodzenia.
- Istnieje możliwość rozbudowy dysków SSD i pamięci RAM.
Specyfikacja ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) | |
---|---|
Wyświetlacz | 18 cali, 2560x1600 (16:10), wyświetlacz Mini LED ROG Nebula HDR, 240 Hz, 3 ms, matowe wykończenie, G-Sync |
Wymiary | 354x264x30,4 mm |
Waga | 3.1 kg |
System operacyjny | Windows 11 |
Procesor | Intel Core i9-13980HX (2,2-5.8 GHz), 24 (8+16) rdzenie, 32 wątki, (Raptor Lake, 14. generacja) |
Pamięć RAM | 32 GB DDR5-5600 MHz |
Grafika | nVidia GeForce RTX 4090 Laptop, 16 GB GDDR6, Grafika Intel UHD (32EU) |
Pamięć masowa | 2xSSD 1 TB M.2 PCIe Gen4 x4 NVMe RAID0 |
Łączność | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.3, LAN 2500 Mbps |
Złącza | 1xHDMI 2.1, 2xUSB 3.2 Gen 2 Type-A, 1xUSB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, dostarczanie zasilania, G-SYNC), 1xRJ-45 (LAN), 1xThunderbolt 4 (DisplayPort, G-SYNC), 3.5 mm audio |
Napęd optyczny | Brak |
Bateria | 90 Wh |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja ASUS ROG Zephyrus G14 (2023): lekki mistrz gier
- Recenzja Acer Predator Helios 16
- Recenzja ASUS Zenbook Pro 14 OLED (UX6404): kompaktowy laptop z Intel Core i9 i GeForce RTX 4060
- Recenzja Lenovo Legion Pro 7: Wydajny laptop gamingowy z Intel Core i9 i RTX 4090
- Gry mobilne na Windows: recenzja ASUS ROG Ally z AMD Ryzen Z1 Extreme