Recenzja ASUS ROG Zephyrus G16 (2024): eksperyment genetyczny

Autor: Aleksander Czub | 22.03.2024, 14:02

ASUS od lat eksperymentuje ze swoimi gamingowymi laptopami, czyniąc je nie do końca gamingowymi w zwykłym tego słowa znaczeniu. A podczas recenzji nowego ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) redakcja gg po raz kolejny upewniła się, że tajwańska firma jest w stanie stworzyć bardzo ciekawe modele, które łączą w sobie cechy różnych kategorii laptopów. ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) nie jest laptopem gamingowym w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest to raczej najlepsza opcja dla użytkowników, którzy potrzebują wydajnego, ale przenośnego laptopa do pracy w ciągu dnia i nie mieliby nic przeciwko graniu w nowoczesne gry dla rozrywki wieczorem. Ma doskonały 16-calowy wyświetlacz OLED, wydajne podzespoły, stylową, kompaktową i lekką metalową obudowę oraz wystarczającą liczbę złączy, w tym czytnik kart SD, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących z materiałami foto i wideo. Do tego należy dodać wygodną klawiaturę, gigantyczny touchpad i doskonałą jakość dźwięku. Ale, niestety, fizyki jeszcze nie udało się przechytrzyć. A za kompaktową, lekką obudowę trzeba zapłacić procesorem i kartą graficzną, które są ograniczone pod względem poboru mocy. Prowadzi to do tego, że wydajność ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) jest niższa niż klasycznych dużych laptopów do gier w tej samej cenie.

Wśród konkurentów możemy wyróżnić modele ASUS ROG Strix SCAR 16/18 (2024), które mają podobną cenę i mocniejsze komponenty. Nie mają jednak tak kompaktowej metalowej obudowy i nie można ich nazwać przenośnymi. I Lenovo Legion Pro 7, który ma mocniejszy procesor z serii HX i mocniejszy wariant laptopa RTX 4090. Ale nie jest tak lekki i kompaktowy i ma wyświetlacz IPS, a nie OLED.

6 powody, dla których warto kupić ASUS ROG Zephyrus G16 (2024):

  • doskonały 16-calowy ekran OLED z częstotliwością odświeżania 240 Hz;
  • wysoka wydajność, biorąc pod uwagę rozmiar i grubość obudowy;
  • wygodna pełnowymiarowa klawiatura i ogromny touchpad;
  • dobry zestaw nowoczesnych złączy, w tym czytnik kart SD;
  • wysokiej jakości system audio;
  • stylowy design, lekka i cienka metalowa obudowa.

2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Zephyrus G16 (2024):

  • wysoka cena;
  • szukasz najpotężniejszego możliwego laptopa do gier.

Szybko do przodu:

  1. Co jest dołączone do ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?
  2. Co z wyglądem i dotykiem ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?
  3. Jak wygodny jest ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?
  4. Jak dobry jest ekran ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?
  5. Co z wydajnością i czasem pracy baterii ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?
  6. W dolnej linii

Co jest dołączone do ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?

Doskonałe wyposażenie laptopów ASUS z najwyższej półki od dawna nie jest zaskoczeniem, więc duże pudełko ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) z garścią ciekawych rzeczy było dość oczekiwane. Oprócz samego laptopa, opakowanie zawiera etui ochronne, mysz, zasilacz główny 240 W, dodatkowy zasilacz 100 W z Type-C oraz dokumentację. Etui ochronne jest czarne. Ma ciekawy design i dość grube, miękkie ścianki, które dobrze chronią laptopa. Co szczególnie cieszy, żyjemy już w czasach, gdy potężny 16-calowy laptop w ochronnym etui bez problemu mieści się w standardowej przegrodzie na laptopa w plecaku.

W zestawie znajduje się również przewodowa mysz gamingowa ASUS ROG Strix Impact. Potencjalny właściciel będzie więc miał wszystko, czego potrzebuje do wygodnego użytkowania zaraz po wyjęciu z pudełka.


A co z wyglądem i konstrukcją ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?

ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) nie wygląda jak klasyczny laptop gamingowy. W przeciwieństwie do zwykłych potężnych laptopów do gier, jest cieńszy, bardziej stylowy, schludniejszy i nie ma plastikowych części. Obudowa została wykonana w całości z metalu przy użyciu maszyny CNC. Takie rozwiązania są najczęściej stosowane w produkcji ultrabooków. Jedynie przyciski klawiatury wykonane są z tworzywa sztucznego. Sama klawiatura nie zajmuje całej szerokości laptopa; po jej bokach znajdują się dwa podwójne głośniki.

Wszystkie powierzchnie laptopa mają przyjemną matową fakturę i prawie nie zbierają odcisków palców ani brudu. Na górnej pokrywie znajduje się małe logo linii gamingowej ROG, a także nowy element dekoracyjny tej linii - Slash Lightning. Jest to ukośny pasek LED z 7 strefami, które mogą odtwarzać różne efekty, w zależności od ustawień. Recenzowałem wersję ciemnoszarą. Chociaż moim zdaniem istnieje ciekawsza wersja biała.

Wszystkie złącza znajdują się z boku, tył jest zarezerwowany dla chłodzenia. Po lewej stronie laptop ma zaktualizowane, własne prostokątne złącze zasilania, wyjście wideo HDMI 2.1 FRL, Thunderbolt 4 (z obsługą DisplayPort dla zintegrowanej grafiki i 100W Power Delivery), pełnowymiarowe USB Type-A 3.2 Gen 2, a także gniazdo audio 3,5 mm.

Po prawej stronie znajduje się kolejne złącze USB Type-A 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 2 Type-C (z obsługą DisplayPort dla oddzielnej grafiki i Power Delivery), a także pełnowymiarowy czytnik kart SD UHS-II o przepustowości 312 MB/s. To po raz kolejny sugeruje, że ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) jest pozycjonowany nie tylko jako laptop do gier, ale także jako produktywne narzędzie pracy dla tych, którzy pracują ze zdjęciami i filmami.

W pozycji zamkniętej tył laptopa prawie się nie wyróżnia. Znajduje się tam jedynie grawerunek z nazwą linii Zephyrus i wskaźniki stanu LED.

Zwykle nowoczesne laptopy mają z przodu małe wycięcie ułatwiające podnoszenie pokrywy. W przypadku ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) nie ma takiego wycięcia, ale górna część ma profil w kształcie klina, co ułatwia otwieranie laptopa.

Cały wyświetlacz jest pokryty szkłem ochronnym. Ramki wokół ekranu są cienkie. Nad ekranem znajduje się niemal standardowy zestaw: mikrofony i kamera internetowa FullHD ze wskaźnikiem stanu, a także kamera na podczerwień do identyfikacji właściciela.

Dolna pokrywa ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) ma wiele otworów chłodzących, co jest dość oczekiwane, biorąc pod uwagę ich brak na bocznych krawędziach. Są też dwa gumowe paski dla lepszej przyczepności do powierzchni stołu i dwa dodatkowe głośniki. Aby zdjąć dolną pokrywę, trzeba odkręcić sporo śrubek, z których część znajduje się pod gumowymi zaślepkami. Niestety pamięć RAM jest przylutowana do płyty i nie można jej wymienić ani zainstalować. Użytkownik ma jednak do dyspozycji dwa sloty na dyski SSD, możliwa jest również wymiana karty sieciowej.

Pomimo 16-calowego wyświetlacza i potężnych podzespołów, ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) jest dość kompaktowy. Jak wspomniano wcześniej, nawet z etui ochronnym z łatwością mieści się w standardowej przegrodzie na laptopa w plecaku. Jego wymiary to 354x246x17,4 mm i waży zaledwie 1,95 kg. Jednak ta kompaktowość odbywa się kosztem pewnych kompromisów pod względem wydajności, które omówimy poniżej. Laptop wygląda świetnie, wykorzystuje wysokiej jakości gruby metal, obudowa jest monolityczna i niezawodna.


Jak wygodny jest ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?

Laptop wykorzystuje ukryty zawias, tak zwany Stealth Hinge. Maksymalny kąt otwarcia laptopa wynosi około 135°. Na wypadek, gdyby ktoś naprawdę potrzebował 180°, ASUS wyjaśnia, że musiał z niego zrezygnować, aby nie zakrywać niektórych otworów wentylacyjnych. W przeciwnym razie konstrukcja jest dość znana z innych modeli ASUS: w pozycji otwartej tył powierzchni roboczej jest nieco uniesiony nad stołem. Przyczynia się to również do lepszego chłodzenia komponentów ze względu na większą przestrzeń poniżej. Klawiatura jest dość typowa dla ultrabooków ASUS: pełnowymiarowa, bez dodatkowego bloku numerycznego. Nad jednostką główną znajdują się cztery dodatkowe przyciski, typowe dla modeli gamingowych. Odpowiadają one za głośność, wyciszenie mikrofonu oraz uruchomienie autorskiej aplikacji Armoury Crate. Dla przycisków tych można skonfigurować makra. Przycisk zasilania również znajduje się nad głównym blokiem klawiszy, a jego przypadkowe naciśnięcie będzie niezwykle trudne. Górny rząd klawiszy funkcyjnych został zmniejszony, podobnie jak blok nawigacyjny. Obie zmiany są długie. Układ nie wymaga dodatkowego czasu na przyzwyczajenie się.

Klawisze mają pełny skok 1,7 mm, a ich powierzchnia jest nieco większa niż standardowych klawiszy laptopa. Przełączniki mają żywotność 20 milionów naciśnięć. Klawiatura posiada podświetlenie RGB. Przyciski są wygodne, wciskają się miękko, ale treściwie.

Na osobną uwagę zasługuje touchpad laptopa. Jest ogromny, mierzy 150,3 x 98,8 mm i ma szklaną powłokę. Czułość i dokładność pozycjonowania są doskonałe. Oczywiście na touchpadzie można grać tylko w strategie turowe lub RPG. Ale do wszystkiego poza grami touchpad jest całkowicie wystarczający.

Jak dobry jest ekran w ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?

Wyświetlacze OLED trafiły do laptopów do gier. ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) posiada 16-calowy wyświetlacz OLED . Ma on rozdzielczość WQXGA (2560 x 1600), współczynnik proporcji 16:10. Twierdzi się, że gama kolorów wynosi 100% przestrzeni DCI-P3, częstotliwość odświeżania wynosi 240 Hz, a czas reakcji wynosi 0,2 ms. Szczytowa jasność 500 cd/m² w trybie HDR jest obiecana. Obsługiwany jest standard HDR Dolby Vision, Pantone , VESA DisplayHDR True Black 500 i G-Syncsynchronizacji częstotliwości odświeżania. Ekran jest pokryty szkłem ochronnym, które może nie odpowiadać niektórym osobom ze względu na obecność odblasków. Aplikacja ROG Armoury Crate, oprócz zwykłych trybów Game Visual, oferuje wybór gamy kolorów (DCI-P3, sRGB itp.), ustawienia temperatury kolorów i kalibrację ekranu. Jest też osobna sekcja dla ustawień OLED. Posiada oddzielne funkcje zapobiegające wypalaniu pikseli, tzw. tryb docelowy (aktywne okno pozostaje niezmienione, wszystkie inne obszary są zacienione) oraz funkcję redukcji migotania po zmniejszeniu jasności.

Ekran ma doskonały, wyraźny obraz o bogatych i żywych kolorach. Pomiary sprzętowe zostały wykonane w trybie SDR z gamą kolorów DCI-P3. MMaksymalna jasność wynosi 414.968 cd/m2. Pokrycie przestrzeni barw jest znacznie szersze niż sRGB, a temperatura barwowa i składowe RGB są zbliżone do wartości referencyjnych. Niewielki nacisk położono na chłodniejsze odcienie:


Co z wydajnością i czasem pracy na baterii ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)?

Porozmawiajmy teraz o komponentach i wydajności ASUS ROG Zephyrus G16 (2024). Jak wspomniano powyżej, cienka i lekka obudowa zmusiła firmę do pójścia na pewne kompromisy. Dotyczy to zarówno procesora, jak i karty graficznej. Zwykle nowoczesne topowe modele do gier są zasilane przez potężne procesory Intel 14. generacji z serii HX. W naszym przypadku używamy nowego Intel Core Ultra z rodziny Meteor Lake, a mianowicie Intel Core Ultra 9 185H, który niedawno sprawdziliśmy w naszej recenzji ultraprzenośnego laptopa ASUS Zenbook 14 OLED (UX3405). Dla przypomnienia, procesor posiada nową wbudowaną grafikę opartą na architekturze Arc, a także oddzielny neuroprocesor Intel AI Boost NPU, który ma być wykorzystywany do wszystkich operacji AI i uczenia maszynowego. Procesor jest produkowany przy użyciu technologii procesowej Intel 4 (7 nm) i ma łącznie 16 rdzeni. 6 wydajnych rdzeni pracujących z częstotliwością 2,3-5,1 GHz, 8 energooszczędnych 1,8-3,8 GHz oraz 2 ultrawydajne rdzenie 1-2,5 GHz. Obsługiwanych jest do 22 wątków obliczeniowych. Akcelerator graficzny Arc ma 8 rdzeni Xeo częstotliwości do 2,35 GHz. Maksymalna częstotliwość Intel AI Boost NPU wynosi 1,4 GHz. Poziom TDP procesora to 28-45 W. Pamięć RAM - 32 GB LPDDR5X 7467 (2x16 GB), pracuje w trybie dwukanałowym. Niestety znajduje się na płycie, więc nie ma możliwości rozbudowy lub wymiany. Interfejsy bezprzewodowe: Bluetooth 5.3 i szybki Wi-Fi 6E (802.11ax) (triple-band) 2x2. Zastosowany dyskretny akcelerator wideo to topowy  NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop, ale o raczej skromnej wartości TGP: do 115 W (95 W + 20 W Dynamic Boost). Częstotliwość wynosi oddo 1650 MHz i podbicie do 1700 MHz. Dla porównania, GeForce RTX 4090 Laptop w ASUS ROG Strix SCAR 18 (2024) miał standardowy poziom TGP do 150 W i ROG Boost 175 W. Pojemność pamięci wideo 16 GB GDDR6. Laptop jest wyposażony w multiplekser MUX Switch do bezpośredniego połączenia karty graficznej z wyświetlaczem w celu zmniejszenia opóźnień i zwiększenia wydajności. Obsługuje technologię NVIDIA Advanced Optimus do automatycznego przełączania MUX Switch.

ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) Syntetyczne testy wydajności

Testy wydajności wykazały, że ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) jest oczywiście gorszy od swoich starszych braci gamingowych z procesorami HX i mniej energooszczędnymi wariantami RTX 4090. Jednak laptop nadal zapewnia bardzo wysoką wydajność (biorąc pod uwagę ograniczenia formatu), która jest wystarczająca do gier, wideo lub grafiki 3D.

ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) Chłodzenie i stabilność wydajności

Inteligentny system chłodzenia ROG w ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) obejmuje masywny radiator, dużą komorę parowania i dwa wentylatory Arc Flow drugiej generacji. Ciekły metal Thermal Grizzly jest tradycyjnie używany jako interfejs termiczny.

Test obciążeniowy AIDA64 wykazał, że przy maksymalnym obciążeniu komponenty początkowo nagrzewają się do 105° , a dławienie obserwuje się przy około 20%. Następnie temperatura utrzymuje się w zakresie 75-80°, a laptop działa stabilnie. Poziom hałasu przy maksymalnym obciążeniu jest więcej niż akceptowalny, standardowe inne modele są zwykle głośniejsze. W niektórych momentach, gdy nie ma obciążenia, układ chłodzenia przełącza się w tryb pasywny, choć zdarza się to rzadko. Klawiatura i zdecydowana większość powierzchni roboczej pozostają chłodne pod obciążeniem dzięki temu, że część zimnego powietrza jest zasysana przez klawiaturę.

Dyski ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)

ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) posiada dwa gniazda SSD w formacie M.2 z interfejsem PCIe Gen4 x4 NVMe. W konfiguracji testowej mieliśmy zainstalowany jeden dysk Samsung PM9A1 o pojemności 2 TB.

Dysk ma oczekiwaną wysoką prędkość. Do 7100 MB/s przy odczycie danych i około 5200 MB/s przy zapisie.

W najbardziej wymagających grach laptop nieco ustępuje dużym modelom gamingowym, ale jest wystarczająco dużo mocy, aby grać na maksymalnych ustawieniach z komfortową liczbą klatek na sekundę.

  • Baldur's Gate 3. Ustawienia Ultra, bez użycia skalowania. 90-110 FPS
  • Cyberpunk 2077. Maksymalne ustawienia, w tym śledzenie ścieżek. DLSS w trybie automatycznym z generowaniem klatek. 65-75 FPS
  • Starfield. Maksymalne ustawienia. DLSS w trybie jakości. 60-100 FPS
  • The Ascent. Maksymalne ustawienia, ray tracing, DLSS w trybie jakości: ok. 65-75 FPS.
  • Callisto Protocol. Maksymalne ustawienia, ray tracing na maksimum: 60-65 FPS
  • The Last of Us Part I. Ustawienia maksymalne, bez skalowania: 70-100 FPS

ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) czas pracy na baterii

ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) posiada baterię o pojemności 90 Wh. Laptop okazał się stosunkowo wytrzymały (jak na model gamingowy). Podczas pracy z dokumentami i przeglądarką na minimalnej jasności z częstotliwością 60 Hz w trybie oszczędzania energii wytrzymał około 7 godzin. Oczywiście dyskretna grafika nie wchodzi w grę. Dzięki zasilaczowi 240 W laptop ładuje się do pełna w około 2,5 godziny. Na potrzeby biurowe można skorzystać z zasilacza Type-C o mocy 100 W.

System audio ASUS ROG Zephyrus G16 (2024)

Na szczególną uwagę zasługuje system audio laptopa. Obejmuje on 6 głośników, 2 podwójne głośniki niskotonowe i 2 głośniki wysokotonowe. Dźwięk jest nie tylko głośny, ale także wysokiej jakości (oczywiście w granicach laptopów), a niskich częstotliwości jest sporo. Pod względem jakości dźwięku jest to jeden z najlepszych laptopów, jakie kiedykolwiek testowałem. Jest wsparcie dla wirtualnego dźwięku Dolby Atmos.

ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) Oprogramowanie

Wszystko jest standardowe z oprogramowaniem. Główną aplikacją jest ROG Armoury Crate, która zawiera wszystkie niezbędne ustawienia. Mówiliśmy o tym wielokrotnie. Nowością jest wspomniana wyżej sekcja ustawień OLED oraz ustawienia podświetlenia Slash Lightning.

oraz MyASUS z podstawowym zestawem ustawień:


. Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Zephyrus G16 (2024).

  • ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) to potężny laptop dla tych, którzy pracują z treściami wizualnymi i graficznymi, a także dla miłośników gier.
  • Ma kompaktową, lekką i stylową metalową obudowę.
  • Jest wyposażony w doskonały 16-calowy wyświetlacz OLED o częstotliwości 240 Hz.
  • Istnieje możliwość rozbudowy o napędy SSD.
ASUS ROG Zephyrus G16 (2024) Specyfikacje
Wyświetlacz 16 cali, 2560x1600 (16:10), OLED, 240 Hz, 0,2 ms, G-Sync
Wymiary 354x246x17,4 mm
Waga 1.95 kg
System operacyjny Windows 11
Procesor Intel Core Ultra 9 185H (do 5,1 GHz), 16 (6+8+2) rdzeni, 22 wątki, (Meteor Lake)
Pamięć RAM 32 GB LPDDR5X 7467
Grafika nVidia GeForce RTX 4090 Laptop, 16 GB GDDR6, Intel Arc 2,35 GHz
Pamięć masowa 2 TB M.2 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD
Łączność Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.3
Złącza 1xHDMI 2.1, 2xUSB 3.2 Gen 2 Type-A, 1xUSB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery, G-SYNC), 1xThunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery), 1x czytnik kart SD (UHS-II, 312 MB/s), 3.5 mm audio
Kamera internetowa FullHD
Bateria 90 Wh
Opcjonalnie Kamera IR

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: