Przegląd ASUS TUF Gaming VG32VQ: zakrzywiony monitor do gier z VA-matryca 144 Hz i przyjemną wartością

Autor: Aleksander Czub | 23.12.2019, 16:51

Monitory do gier wcale nie muszą być wyposażone w podświetlenie RGB ze wszystkich szczelin i niesamowicie skomplikowaną konstrukcję. Są użytkownicy, którzy preferują neutralny i spokojny design. W końcu najważniejszą jest nadal jakość obrazu. Podejrzewam, że ASUS kierował się takimi pomysłami podczas opracowywania monitora TUF Gaming VG32VQ, o którym dziś porozmawiamy.

Co to jest?

ASUS TUF Gaming VG32VQ to 32-calowy monitor do gier z zakrzywioną matrycą VA, rozdzielczością WQHD (2560 x 1440), kątem widzenia 178 °, maksymalną jasnością 400 cd / m2, współczynnikiem kontrastu 3000: 1 i maksymalną częstotliwością odświeżania 144 Hz.

Czym jest ciekawy ?

ASUS TUF Gaming VG32VQ jest wyposażony w zakrzywioną 8-bitową matrycę VA WQHD (2560x1440) o przekątnej 31,5 cala, promieniu krzywizny 1800R, częstotliwości odświeżania 144 GHz. Obiecują maksymalną jasność 400 cd / m², kontrast statyczny 3000: 1 i kąty widzenia 178 ° / 178 ° w poziomie / w pionie. Obsługiwany jest standard HDR10. Z interesujących i przydatnych funkcji dla gracza - czas reakcji matrycy (maksymalny) 1 ms (MPRT), który osiągnięto dzięki zastrzeżonej technologii Extreme Low Motion Blur (ELMB), a także wsparcie dla FreeSync. Z tych dwóch funkcji można jednocześnie korzystać. Do podłączenia źródła można użyć portów DisplayPort 1.2 i 2xHDMI 2.0, są wbudowane głośniki i gniazdo słuchawkowe.

Co znajduje się w zestawie?

Monitor jest dostarczany w dużym pudełku z czarnego kartonu z wysokiej jakości nadrukiem, obrazami monitora i jego głównymi funkcjami. Zestaw zawiera wszystko, czego potrzebujesz: kabel zasilający, stosunkowo mały zasilacz (w tym modelu jest zewnętrzny), kable HDMI i DisplayPort (ten drugi do nas nie dotarł, ale jest standardem), wymienny klips do zarządzania kablami i dokumentacja:

Jak wygląda ASUS TUF Gaming VG32VQ?

Jak już wspomniano powyżej, w ASUS TUF Gaming VG32VQ nie ma podświetlenia RGB ani egzotycznych udoskonaleń. Monitor jest wykonany głównie z matowego czarnego plastiku, a konstrukcja „bezramowa” była od dawna używana. Ramki z trzech stron są naprawdę cienkie, tylko dolna szczelina jest nieco szersza i wystaje ponad ogólną płaszczyznę monitora. Ma tylko logo ASUS. Niezwykle trudno jest ustalić z przodu, że monitor jest skierowany do odbiorców gier. Właściwie będzie wyglądać w biurze.

Stojak ma masywny, trapezoidalny kształt. Ma metalową podstawę (dla większej wagi i stabilności), a na zewnątrz - matowy czarny plastik. Z przodu znajduje się małe logo linii TUF Gaming, a na środku znajduje się okrągła, przewijana podstawa stojaka ze skomplikowanym wzorem. Wzdłuż obwodu jest czerwona ramka i nacięcia. Na środku stojaka przed podstawą znajduje się również jedno wycięcie. Wydaje się, że dzieje się tak w przypadku najbardziej ideologicznych perfekcjonistów, którzy chcą ustawić monitor idealnie równo:

Pozycjonowanie monitora dla gry zdradza jego tylna część. Wykonana jest z matowego czarnego plastiku, ozdobiona jest kanciastymi futurystycznymi wzorami. Podobne widzieliśmy na monitorach linii ROG. W górnej części monitora znajduje się duże szare logo ASUS, a na stojaku logo TUF Gaming. Stojak jest przymocowany do monitora pośrodku i przykręcony z pudełka. Jeśli chcesz, możesz go usunąć i zawiesić monitor na ścianie (VESA 100x100). Otwór na zamek Kensington został umieszczony po prawej stronie monitora:

Do zarządzania kablami dostarczany jest wyjmowany wspornik, który jest przymocowany do dolnej części  stojaka:

Monitor nie jest zbyt gruby, w tym z powodu zewnętrznego zasilacza. Panel sterowania został umieszczony z tyłu po prawej stronie:

Jest to standard dla wszystkich (lub prawie wszystkich) gaming monitorów ASUS. To jest - pięciokierunkowy joystick oraz cztery przyciski fizyczne poniżej trapezu. Na skos umieściły ikony z wartościami funkcji przycisków. Nie jest to dobre umieszczenie: trzeba przekręcać monitor by je zobaczyć:

Wszystkie złącza są umieszczone na panelu poniżej miejsca mocowania prętów  i skierowane w dół:

Po stronie prawej od dołu - małe białe LED, aby włączyć wyświetlacz:

Nie było pytań dotyczących montażu i jakości materiałów. Monitor wygląda na neutralny i tak praktyczny, jak to możliwe: nie ma nic zbędnego i nie ma błyszczących wkładek, na których pozostałyby odbitki.

Co z łatwością obsługi, kontrolą i złączami?

Jak już pisaliśmy, do sterowania służy pięciopozycyjny joystick po prawej stronie z tyłu monitora. Pod nim znajdują się jeszcze cztery mechaniczne przyciski: anuluj (wywołuje również „ściągawki” z ikonami na ekranie), funkcję GamePlus (wyświetlanie celownika, FPS lub minutnik), przełączanie trybów gry i mocy GameVisual. Przyciski są duże i trudno będzie je przegapić:

Na monitorze nie ma wielu złączy, ale jest wszystko, czego potrzebujesz. Gniazdo słuchawkowe, dwa HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.2 i gniazdo zasilania. Dla pełnego szczęścia brakuje koncentratora USB. Ale przed nami jest niedrogie rozwiązanie, więc jest to usprawiedliwione:

Wszystkie kable mogą być uporządkowane przy pomocy wyjmowanego skobla:

Stojak umożliwia regulację wysokości w zakresie od 44 do 58 cm (do górnego punktu monitora)

Ze względu na konstrukcję stojaka z podstawą, monitor można obracać o 360 °.

Nachylenie jest regulowane od + 20 ° -5 ° :

Menu ekranowe jest zorganizowane logicznie. Przyciski wywołują szybkie polecenia: górny przycisk jest odpowiedzialny za anulowanie, wywołanie ściągawki ekranowej, drugi dla funkcji GamePlus (widok ekranu, minutnik, licznik FPS itp.), Następny przycisk służy do szybkiego wyboru trybów GameVisual. Menu główne jest podzielone na 7 głównych sekcji. Pierwsza służy do przełączania trybów gry wizualnej. Druga to pięciopoziomowy niebieski filtr. Trzecia sekcja odpowiada za dostosowanie jasności, kontrastu i bardziej elastycznych ustawień renderowania kolorów dla składników kolorów. Ale nie jest dostępny we wszystkich trybach. W sRGB wszystko jest ustalone i nawet jasności nie można zmienić. Czwarty element „Obraz” odpowiada za włączenie i wybranie trybu HDR (jeśli jest obsługiwany, istnieją 2 tryby: gra i film), synchronizacja adaptacyjna i FreeSync, zastrzeżona funkcja ELBM Sync (Extreme Low Motion Blur), wyróżnianie ciemnych obszarów obrazu, wybór formatu obrazu, w tym ASUS Smart Contrast Ratio ASCR (dynamiczne zwiększenie kontrastu) i przetaktowywanie matrycy TraceFree z sześcioma poziomami. Dalej jest wybór źródła. W ustawieniach systemu można dostosować głośność głośnika, włączyć tryb ECO, wyregulować przezroczystość i czas wyświetlania menu OSD, wybrać język, zresetować ustawienia itd. W ostatnim akapicie możesz zapisać własne cztery ustawienia wstępne:

Na ile ASUS TUF Gaming VG32VQ ma jakościowy obraz?

Monitor wykorzystuje zakrzywioną matrycę VA o przekątnej 31,5 cala, promieniu krzywizny 1800R, rozdzielczości 2560 x 1440 i powłoce antyrefleksyjnej. Ma maksymalną częstotliwość odświeżania 144 Hz, czas reakcji 4 ms (szary do szarego, GtG) i minimum 1 ms MPRT (czas reakcji filmu). Maksymalna jasność wynosi 400 cd / m2, monitor obsługuje standard HDR10. Monitor generuje chłodny obraz o bardzo imponującym marginesie jasności, bogatych kolorach i dobrych kątach widzenia, co jest typowe dla matryc VA. Chociaż obecne są również tradycyjne niuanse matryc VA: spadek kontrastu (choć w tym przypadku nie jest zbyt dramatyczny) i żółtawe odcienie pod kątem. W rogach są zaświecenia, ale są minimalne i prawie niewidoczne. Ponownie, cechą wszystkich zakrzywionych monitorów z VA w tym przedziale cenowym. Ogólnie jakość obrazu była bardzo dobra.

Monitor ma kilka predefiniowanych trybów obrazu oraz niestandardowe tryby urzytkownicze. Przeprowadziliśmy pomiary kolorymetrem w kilku ustawieniach fabrycznych (bez korekcji renderowania kolorów). W trybie FPS maksymalna jasność monitora wynosiła 438,758 cd / m², 0,541 cd / m², a współczynnik kontrastu wyniósł 811: 1. Bardzo dobra wydajność, chociaż kontrast statyczny i minimalna jasność mogłyby być lepsze, biorąc pod uwagę VA. W tym trybie  występuje lekkie odchylenie w stronę zimnych odcieni:

Najbliższy obraz referencyjny w trybie sRGB, ale jasność w tym trybie jest stała i nie będzie można jej wyregulować. Być może ktoś nie znajdzie tego wystarczającym. Jasność wynosi 187,045 cd / m², kontrast wynosi 577: 1:

Najdziwniejsze ustawienie obrazu dotyczyło trybu kinowego. Ekran jest bardzo „niebieski”: duża nadmiar niebieskiego składnika i brak czerwieni: temperatura barwowa waha się w okolicach 10000 K (przy referencyjnym 6500 K). W tym trybie maksymalna jasność wynosiła 372,53 cd / m², a współczynnik kontrastu statycznego wynosił 715: 1.

Jak wykazał się w grach?

Jeśli chodzi o gry, ASUS TUF Gaming VG32VQ ma wszystko, czego potrzebujesz: imponującą przekątną z obecnie optymalną (moim subiektywną opinią) rozdzielczością 2560x1440, maksymalną częstotliwością odświeżania 144 Hz oraz szereg przydatnych funkcji, w tym podkręcanie matrycy, wsparcie dla synchronizacji klatek FreeSync i własny ELMB Sync (Extreme Low Motion Blur Sync), który może działać jednocześnie. W rezultacie nawet w najszybszych i najbardziej dynamicznych strzelankach obraz jest bardzo płynny, bez przerw, pętli i żadnych zauważalnych artefaktów. Oczywiście, jeśli sprzęt pasuje. Warto jednak pamiętać o jednym ważnym punkcie: przy aktywnej funkcji ELMB podświetlenie działa w trybie PWM, a przy niskiej jasności migotanie może męczyć oczy. Możliwe jest również, że ktoś przyda się z dodatkowymi funkcjami GamePlus, zwłaszcza licznikiem FPS. Osobiście nie znalazłem żadnego zastosowania dla zakresu i timera dla siebie, ale jestem pewien, że przyda się komuś. Niewielkim, ale miłym dodatkiem jest obecność wbudowanych głośników stereo. Tak, nie mogą się pochwalić imponującą głośnością ani super jakością. Ale w niektórych przypadkach mogą być przydatne. Na przykład po podłączeniu PS4 Slim, który jest pozbawiony optycznego wyjścia audio.

Konkluzja

Opracowując ASUS TUF Gaming VG32VQ, firma starała się stworzyć najbardziej praktyczny monitor do gier ze wszystkimi najbardziej niezbędnymi funkcjami, jednocześnie obniżając jego koszt. Ogólnie rzecz biorąc, możemy powiedzieć, co zrobił ASUS: monitor jest wyposażony w szybką matrycę VA z wysokiej jakości obrazem, mnóstwo dodatkowych funkcji i układów do gier, takich jak synchronizacja klatek, przyspieszenie matrycy, ELMB Sync (Extreme Low Motion Blur Sync), obsługa HDR, niezbędny zestaw interfejsu i bonus w postaci wbudowanych głośników. Jednocześnie monitor wygląda bardzo przyzwoicie i powściągliwie i jest bardzo wygodny w użyciu. Tylko niski kontrast (co jest dziwne, biorąc pod uwagę matrycę VA) można odróżnić od twierdzeń, a hub USB przydał by się. Monitor kosztuje teraz 1897zł, a w tym przedziale nie ma obecnie nic bardziej interesującego. Tylko jeden lub dwa modele o podobnych cechach, ale albo bez HDR, albo z niższą rozdzielczością.

5 powodów, aby kupić ASUS TUF Gaming VG32VQ:

  • wysokiej jakości matryca VA z częstotliwością odświeżania 144 Hz i obsługą HDR;
  • wiele trybów gry oraz dodatkowe funkcje do gier;
  • obecność niezbędnych złączy wideo i wygodnego stojaka;
  • stylowy i praktyczny wygląd;
  • obecność wbudowanych głośników.

2 powody, aby nie kupować ASUS TUF Gaming VG32VQ:

  • niski kontrast;
  • Niema  koncentratora USB.

ASUS TUF Gaming VG32VQ

31,5-calowy monitor z zakrzywioną matrycą VA, rozdzielczość WQHD (2560 x 1440), kąty widzenia 178 °, maksymalna jasność 400 cd / m2, współczynnik kontrastu 3000: 1, maksymalna częstotliwość odświeżania 144 Hz i obsługa HDR.

MOYO Fokstrot Telemart Rozetka
zalecamy

Specyfikacja ASUS TUF Gaming VG32VQ
przekątna 31.5 "
Rodzaj macierzy VA
Proporcje obrazu 16: 9
Rozdzielczość 2560x1440
kontrast 3000: 1 (Max)
kąty widzenia 178/178
kolory wyświetlacza 8 bitów
krok piksela 0.2724x0.2724 mm
czas reakcji 4 ms (GTG), 1 ms (MPRT)
jasność 400 cd / m2 (max)
pokrycie antyodblaskowy
złącza i porty 2hHDMI 2.0, DisplayPort 1.2, 3.5mm audio, blokada Kensingtona
mocowanie ścienne VESA 100x100
rozmiar (z podstawą) 713x580-440x233 mm
waga (z podstawą) 9,1 kg
 
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: