Recenzja ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED: wydajny ultrabook z dwoma ekranami
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED to kompaktowa, przenośna stacja robocza w postaci laptopa, którego moc jest w zupełności wystarczająca do pracy nie tylko z dokumentami, ale także do obróbki zdjęć, edycji wideo i innych zasobożernych zadań. Chociaż wszystkie zalety takiej mocy można wykorzystać tylko po podłączeniu do gniazdka. Dodatkowy wyświetlacz to wciąż dość nietypowe rozwiązanie, ale ma naprawdę wiele scenariuszy przydatnego wykorzystania. Zarówno jako proste rozszerzenie przestrzeni roboczej, jak i gotowy pasek narzędziowy dla niektórych aplikacji. Minusem drugiego wyświetlacza jest nietypowe położenie i konstrukcja klawiatury, która wymaga przyzwyczajenia i dodatkowego miejsca na stole, a także sprawia, że nie jest zbyt wygodna w użytkowaniu na kolanach. Oba wyświetlacze w laptopie są doskonałej jakości, ale główny OLED robi szczególne wrażenie. Wśród zalet laptopa warto też zwrócić uwagę na dobry zestaw nowoczesnych portów, w tym pełnoprawne HDMI 2.1, bardzo ładny system stereo, a także wydajny system chłodzenia, który radzi sobie z mocnym sprzętem. Konfiguracja, która była na przeglądzie kosztuje 130 000 UAH.
5 powodów, dla których warto kupić ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED:
- przepiękny, jasny ekran OLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz;
- wysoka wydajność;
- wydajny system chłodzenia;
- dodatkowy ekran z wieloma możliwościami wykorzystania;
- spektakularny wygląd i wysokiej jakości materiały.
2 powody, by nie kupować ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED:
- niestandardowa klawiatura i touchpad wymagają czasu na przyzwyczajenie się i dodatkowego miejsca na stole;
- wysoka cena.
Szybkie przejście:
- Co jest w pudełku?
- A jak wygląda wygląd i konstrukcja ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED?
- Jak wygodnie korzysta się z ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED?
- Jak korzystać z dodatkowego wyświetlacza?
- Jak dobre są ekrany?
- Co z wydajnością i czasem pracy na baterii?
- In the dry balance
Co jest w opakowaniu?
ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED, podobnie jak niemal wszystkie inne laptopy tej firmy, jest pakowany w dwa pudełka. W zestawie znajduje się sam laptop, zasilacz 180 W, kabel zasilający, pokrowiec na rzepy, rysik, dokumentacja i jeszcze jeden nie do końca znany element. Są to dodatkowe nóżki, które można przykleić do spodu laptopa. Z ich pomocą można wykonać jeszcze większy kąt nachylenia względem powierzchni poziomej. Obudowa jest czarna z wytłoczonymi napisami Zenbook. Wewnątrz znajduje się miejsce do transportu rysika.
Dołączony do zestawu rysik ASUS Pen 2.0 współpracuje zarówno z głównym, jak i dodatkowym wyświetlaczem. Rozpoznaje 4096 stopni nacisku i kątów nachylenia. W zestawie znajdują się również wymienne dysze, które odpowiadają odczuciu różnych opcji twardości ołówków 2H, H, HB, B. Rysik posiada dwa fizyczne przyciski oraz wysuwaną konstrukcję ze złączem Type-C do ładowania.
A jak wygląda wygląd i konstrukcja ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED?
ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED nie jest pierwszym modelem z takim dodatkowym ekranem ScreenPad Plus. Pierwszy taki model pojawił się jeszcze w 2019 roku. Od tego czasu projekt został dopracowany w niektórych aspektach, ale globalnie wygląda znajomo. Górną połowę powierzchni roboczej zajmuje dodatkowy duży wyświetlacz o takiej samej szerokości jak główny. W stanie otwartym jest on lekko podniesiony dla wygodniejszego kąta nachylenia, a także dla lepszej wentylacji dość mocnego sprzętu wewnątrz. W tym przypadku klawiatura jest przesunięta do przedniej krawędzi powierzchni roboczej, a touchpad znajduje się po prawej stronie. Na dodatkowym wyświetlaczu można wyświetlać dowolne informacje i ogólnie używać go jako dodatkowego monitora. A ulepszenia oprogramowania pozwalają na wyświetlanie paska narzędzi w niektórych aplikacjach.
Cała obudowa ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED wykonana jest z metalu. ASUS nazywa ten kolor Tech Black, wizualnie jest to raczej ciemna szarość. Pokrywa ma koncentryczne okręgi znane z linii ZenBook, ale zamiast napisu Asus jest teraz nowe trójkątne logo. Firma twierdzi, że pokrywa posiada specjalną powłokę chroniącą przed odciskami palców. Ogólnie rzecz biorąc, tak, sytuacja poprawiła się w porównaniu z modelami z poprzednich lat, ale nadal nie udało się całkowicie pozbyć odcisków.
Na lewej stronie znajdują się jedynie otwory wentylacyjne oraz zespolone gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.
Po prawej stronie znajdują się wskaźniki stanu, 1 pełnowymiarowy port USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2 porty Thunderbolt 4 z obsługą zasilania i wyjścia obrazu.
Niektóre złącza znajdują się z tyłu. Mianowicie: HDMI 2.1, czytnik szybkich kart MicroSD Express 7.1 oraz gniazdo zasilania. Po lewej stronie znajdują się otwory wentylacyjne. Ogólnie rzecz biorąc, całkiem niezły zestaw portów, jak na 14,5-calowy laptop. Jest jednak kilka kontrowersyjnych punktów. Oczywiście wewnętrzny bardzo gęsty układ narzuca pewne ograniczenia. Ale złącza z tyłu nie zawsze są wygodne przy ograniczonej przestrzeni na stole, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że z przodu notebooka powinno być więcej miejsca na dłonie, bo klawiatura znajduje się na krawędzi powierzchni roboczej. A czytnik kart SD może być bardziej odpowiedni dla niektórych użytkowników: nadal wiele profesjonalnych kamer używa standardowego SD. Ale, znowu, układ wewnętrzny nie pozwala na jego instalację.
Na froncie tradycyjnie nie ma nic ciekawego poza wcięciem do podnoszenia pokrywy.
Nad wyświetlaczem znajduje się cały zestaw różnych rzeczy. W środku znajduje się kamerka internetowa, kamera na podczerwień oraz wskaźnik ich działania. Po bokach znajdują się dwa mikrofony. A nieco na prawo znajduje się czujnik natężenia światła, RGB-sensor do automatycznego dopasowania temperatury barwowej ekranu w zależności od oświetlenia wokół oraz ToF-sensor, dzięki któremu laptop może być automatycznie blokowany/odblokowywany w zależności od tego, czy jego właściciel znajduje się w pobliżu.
Poniżej znajdują się masywne gumowe paski dla lepszej przyczepności do powierzchni stołu, otwory wentylacyjne i głośniki.
ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED ma wymiary 323,5x224,7x19,6 mm i waży 1,7 kg, więc nie będzie problemów z transportem. Niektóre cechy konstrukcyjne zostały już wymienione powyżej, o kilku kolejnych opowiemy. Jeśli chodzi o jakość wykonania i materiałów, to wszystko jest bardzo dobre, jak zawsze w topowych ZenBookach.
Jak wygodnie korzysta się z ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED?
Nietypowa konstrukcja ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED wymaga przyzwyczajenia. W stanie otwartym całą górną część powierzchni roboczej zajmuje dodatkowy ekran dotykowy ScreenPad Plus, który umieszczony jest pod niewielkim kątem. Klawiatura znajduje się więc bezpośrednio przed użytkownikiem. Laptop można otworzyć o około 145°. Zawiasy pozwalają otworzyć laptopa jedną ręką i bezpiecznie zamocować wyświetlacz w pożądanej pozycji. Lekko podniesiona dodatkowa przesłona otwiera dodatkowe otwory wentylacyjne. Jednocześnie zastosowano dość ciekawą konstrukcję, która nosi nazwę AAS Ultra: główny moduł wyświetlacza jest przymocowany do dodatkowego, a nie do głównej części notebooka.
Jeśli pominiemy nietypowe położenie klawiatury, sam układ jest dość zwyczajny dla ultrabooków. Nie ma dodatkowego bloku numerycznego, górny rząd klawiszy, a także blok strzałek mają zmniejszoną wysokość. Są one połączone z Home, End, PgUp, PgDown poprzez Fn. Pomiędzy Delete a przyciskiem zasilania w górnym rzędzie znajdują się dwa dodatkowe przyciski. Pierwszy z nich odpowiada za przenoszenie aplikacji między ekranami, drugi - za jej wyłączenie. Zarówno Shift, Enter, Backspace jak i "~" są nieco krótsze niż zwykle.
Przyciski mają małe wgłębienie 0,2 mm i pełny skok 1,4 mm, skok jest bardzo przyjemny i dość informacyjny. Po przyzwyczajeniu się do pozycji i układu, pisanie staje się bardzo wygodne i można uzyskać naprawdę dużą prędkość pisania. Jest białe podświetlenie o kilku poziomach jasności.
Touchpad znajduje się po prawej stronie. Jest niewielki i ma pionową orientację. Trudno więc powiedzieć, że jest dość wygodny, nawet biorąc pod uwagę doskonałą czułość i bardzo przyjemną powierzchnię. Do podstawowych zadań: przeglądarka, minimalne pisanie na klawiaturze to wystarczy. Ale do pracy z programami Adobe, DaVinci Resolve i czymś podobnym, myszka będzie bardzo ważna.
Jak mogę wykorzystać dodatkowy wyświetlacz?
ScreenPad Plus ma wiele możliwych scenariuszy użytkowania. Po pierwsze jest to dodatkowy wyświetlacz, na którym można umieścić poszczególne aplikacje. Na przykład odtwarzacz muzyki, komunikator. A na głównej możesz bezpośrednio wykonywać swoją pracę. A po drugie, w autorskiej aplikacji ProArt Creator Hub można skonfigurować panele z narzędziami do wszystkich aktualnych aplikacji Adobe. Można je skonfigurować zgodnie z potrzebami, są uruchamiane automatycznie podczas uruchamiania aplikacji. Niestety, jak na razie tylko Adobe. Jest nadzieja, że później pojawią się np. DaVinci Resolve, Ableton i inne aplikacje, które na takim laptopie wyglądają logicznie.
Dla ustawień ScreenPad Plus istnieje odpowiednia aplikacja ScreenExpert. W nim można dostosować jasność, tło, tryb energooszczędny dodatkowego ekranu. Szybkie uruchamianie określonych programów lub grup programów.
Jak dobre są ekrany?
Jedną z zalet ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED jest wyświetlacz główny. Jest to 14,5-calowy ekran dotykowy OLED o rozdzielczości 2,8K (2880x1800), proporcjach 16:10, czasie reakcji 0,2 ms, częstotliwości odświeżania 120 Hz. Obiecują DCI-P3 pokrycie koloru 100%, jest certyfikacja PANTONE Validated. Podobno istnieją różne konfiguracje tego laptopa i w topowych modelach maksymalna jasność wynosi 550 cd/m2. W naszym przypadku zastosowano matrycę Samsung ATNA45AF01-0, która ma maksymalnie 360 cd/m2. W ustawieniach znajduje się cały zestaw przydatnych funkcji dla wyświetlacza. Do dyspozycji mamy tryby wyświetlania Splendid, ustawienia temperatury barwowej, zestaw narzędzi maksymalizujących żywotność panelu OLED, DC Dimming oraz wybór częstotliwości odświeżania.
Wizualnie ekran główny charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu: bardzo głębokie czernie, bogate kolory, maksymalne kąty widzenia i najpłynniejszy obraz w dynamicznych scenach. Jasność maksymalna wyniosła 346,99 cd/m2 (czyli była zbliżona do deklarowanego wskaźnika). Pokrycie przestrzeni barw jest znacznie szersze niż sRGB, a odwzorowanie kolorów jest bardzo zbliżone do wartości referencyjnych:
Dodatkowy wyświetlacz wykorzystuje 12,7-calową matrycę IPS o rozdzielczości 2880x864 pikseli i proporcjach 32:10. Jest również wrażliwy na dotyk i obsługuje częstotliwość odświeżania 120 Hz. Ale wizualnie oczywiście różni się od głównej. Ma matowe wykończenie i być może z tego powodu pod niektórymi kątami widoczny jest efekt krystaliczności. Ale ogólnie rzecz biorąc, nie ma pytań do jego jakości: bardzo szerokie kąty widzenia, duży margines jasności, przyjemne odwzorowanie kolorów.
Jasność maksymalna wynosi 525,399 cd/m2, jasność czarnego pola 0,594 cd/m2, a kontrast statyczny 885:1. Pokrycie przestrzeni barw jest zbliżone do sRGB, wyświetlanie kolorów jest również bardzo dobre:
A co z wydajnością i czasem pracy na baterii?
ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED jest dostępny z procesorami Intel Alder Lake-P 12 generacji Core i7 oraz i9. W naszej konfiguracji zainstalowany jest Intel Core i9-12900H. Produkowany jest w technologii procesowej 10nm, posiada 6 wydajnych rdzeni i 8 energooszczędnych. Potężne rdzenie obsługują Hyper Threading, w efekcie procesor może przetwarzać do 20 wątków jednocześnie. Częstotliwość pracy produktywnych rdzeni wynosi od 2,5 do 5 GHz oraz 1,8 - 3,8 GHz dla rdzeni energooszczędnych. Pamięć cache L3 wynosi 24 MB. Jako wbudowany układ graficzny zastosowano Intel Iris Xe z 96 jednostkami obliczeniowymi i częstotliwością do 1,45 GHz. Natomiast jako dyskretny akcelerator wideo zastosowano w laptopie kartę NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti o częstotliwości do 1035 MHz z 4 GB pamięci wideo GDDR6. Łączny poziom TDP procesora i karty graficznej może sięgać 85 W. Pamięć RAM - 32 GB LPDDR5, pracuje w trybie dual-channel. Jest przylutowany do płyty, nie będzie możliwości zwiększenia głośności. Interfejsy bezprzewodowe: Bluetooth 5.2 i szybkie Wi-Fi 6E (802.11ax) (dwuzakresowe) 2x2.
Wydajność laptopa stoi na dość wysokim poziomie: wystarczy nie tylko do pracy z przeglądarkami i dokumentami, ale także do obróbki zdjęć, edycji wideo i nagrywania dźwięku. Właściwie to notebook jest przeznaczony przede wszystkim do tego celu. W testach syntetycznych ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED wykazuje wysokie wyniki w testach procesora. W grafice - nie tak bardzo, ale laptopa RTX 3050 Ti trudno nazwać kartą graficzną do gier:
Chłodzenie laptopa zapewnia dość duża liczba otworów wentylacyjnych oraz system chłodzenia ASUS IceCool Plus. Składa się z dwóch wentylatorów IceBlade, każdy z 97 wytłoczonymi łopatkami. Chłodzą one dwa 8mm ciepłowody podłączone do CPU i GPU.
Przy dużym obciążeniu laptop działa naprawdę stabilnie. W ciągu pierwszej minuty (podczas adaptacji układu chłodzenia) występuje dławienie do 20%, potem temperatura wszystkich elementów wewnętrznych utrzymuje się na poziomie około 60° i nie ma problemów z wydajnością. Przy tym szum wentylatorów jest słyszalny, ale nie jest bardzo głośny. Podczas pracy z dokumentami lub przeglądarką układ chłodzenia nie jest w ogóle słyszalny. Obudowa prawie się nie nagrzewa, laptop można trzymać na kolanach podczas pracy.
Zastosowany dysk to SSD formatu M.2 PCIe Gen4 x4 NVMe, model Samsung PM9A1 o pojemności 2TB. Deklarowana jest prędkość odczytu do 7000 MB/s i prędkość zapisu do 5200 MB/s.
Realne prędkości są nieco niższe, ale ogólnie jest to bardzo szybki dysk SSD:
ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED nie jest laptopem do gier, ale ma wystarczającą moc, by grać w nowoczesne gry, nawet jeśli nie na maksymalnych ustawieniach. W Cyberpunk 2077 na wysokich ustawieniach bez ray tracingu z trybem wydajności DLSS można uzyskać 30-40 60 FPS. Gears 5, ustawienia wysokie: około 60 FPS. God of War, ustawienia wysokie, DLSS w trybie balansu: 40-50 FPS. Ascent, ustawienia ultra, brak ray tracingu, DLSS w trybie balansu: około 60 FPS.
ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED posiada akumulator o pojemności 76 Wh. Obiecują do 9,5 godziny pracy. Dołączony do zestawu zasilacz o mocy 180 W pozwala na korzystanie z laptopa z maksymalną wydajnością, ale ładowanie jest również wspierane przez zasilacz Type-C o mocy 100 W. Przy przeciętnym poziomie wydajności, komfortowej jasności wyświetlacza, pracy z przeglądarką i dokumentami, łączeniu się przez Wi-Fi, a także odtwarzaniu muzyki online laptop wytrzymał nieco ponad 6 godzin, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę znajdujący się w środku Core i9.
Głośniki stereo ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED były zaskakująco wysokiej jakości jak na laptopa. Brzmią głośno i dość wysokiej jakości, choć brakuje jeszcze basu. Zastosowano autorski wzmacniacz SmartAmp, który (według ASUS-a) pozwala na osiągnięcie 350% wzrostu głośności bez zniekształceń.
Do regulacji dźwięku służy aplikacja Dolby Atmos z presetami i equalizerem:
Wśród przydatnych aplikacji jest ProArt Creator Hub, o którym pisaliśmy wyżej. Oprócz ustawień dodatkowych paneli ekranowych można wybrać tryb wydajności, monitorować obciążenie systemu, przejść do kalibracji ekranu (wymaga to kalibratora określonego modelu), tworzyć grupy aplikacji do szybkiego jednoczesnego uruchomienia oraz ustawiać priorytety dla różnych aplikacji.
Jest też zwykły dla wszystkich laptopów firmy program MyAsus do aktualizacji systemu, wyboru trybów ładowania, wyświetlania obrazu, włączania redukcji hałasu i wiele innych.
W bilansie suchym. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402).
- ASUS ZenBook Pro 14 Duo OLED to kompaktowy, metalowy ultrabook z dwoma wyświetlaczami o częstotliwości 120 Hz.
- W środku znajduje się wydajny procesor Intel Core i9 oraz dyskretna karta graficzna GeForce RTX 3050 Ti.
- Klawiatura i touchpad są niestandardowe i wymagają czasu na przyzwyczajenie się.
Specyfikacja ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402) | |
---|---|
Wyświetlacz | 14,5 cala, 2880x1440 (16:10), OLED, 120 Hz, dotyk, Gorilla Glass; opcjonalnie: 12.7 cali, 2880x864 (32:10), IPS, 120 Hz, dotykowy, matowy |
Wymiary | 323,5x224,7x19,6 mm |
Waga | 1,7 kg |
System operacyjny | Windows 11 Pro |
Procesor | Intel Core i9-12900H (2.5-5,0 GHz), 14 (6+8) rdzeni, 16 wątków, (Alder Lake-P, 10 nm) |
RAM | 32 GB LPDDR5 |
Grafika | nVidia GeForce RTX 3050 Ti Laptop, 4 GB GDDR6, Intel Iris Xe |
Dysk | SSD 2 TB (M.2) |
Komunikacja | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
Złącza | 1xHDMI 2.1, 1xUSB 3.2 Gen 2 Type-A, 2xThunderbolt 4 (DisplayPort, power delivery), 3.5 mm audio, MicroSD |
Napęd optyczny | Brak |
Bateria | 76 Wh |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 17 SE: Cyberpunk 2022
- ASUS ROG Flow Z13 (2022): najpotężniejszy tablet do gier
- Recenzja ASUS ExpertBook B5: niezawodny laptop biznesowy z imponującym czasem pracy na baterii
- ASUS ROG Zephyrus S GX502GW: potężny laptop do gier z GeForce RTX 2070 ważący zaledwie 2 kg
- ASUS ROG Zephyrus G: kompaktowy laptop do gier z układami AMD i GeForce