EW Sił Zbrojnych Ukrainy wylądował najnowszym bezzałogowym statkiem powietrznym „Orlan-30”: zamiast zbiornika paliwa miał plastikową butelkę
Na oficjalnej stronie 24. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej im. króla Danila na Facebooku pojawił się wiadomość w sprawie skutecznego desantu za pomocą oddziałów walki elektronicznej najnowszego bezzałogowego statku powietrznego Orlan-30, który jest na uzbrojeniu Rosji. Wydarzenie miało miejsce w obwodzie ługańskim, gdzie dzień wcześniej przymusowo wylądował BSP "Orlan-10". Uwagę bojowników przyciągnęło użycie zwykłej plastikowej butelki na wodę pitną jako zbiornika paliwa, co raczej wskazuje, że dron został już wcześniej uszkodzony i został naprawiony za pomocą improwizowanych środków.
Co to jest BSP Orlan-30
Orlan-30 to dalszy rozwój głównego rozpoznawczego UAV armii rosyjskiej Orlan-10, opracowany przez firmę "Centrum Technologii Specjalnych ”. UAV serii Orlan to jednopłatowiec o rozpiętości skrzydeł 3,1 metra, wyposażony w silnik benzynowy i wystrzeliwany z katapulty. Przy masie startowej 14 kilogramów jest w stanie unieść do 5 kilogramów ładunku (nie jest to dron szturmowy, nie może przewozić broni, mówimy tylko o aparatach do zdjęć lotniczych). Maksymalna prędkość takiego urządzenia to 150 km/h, zasięg od 50 do 120 km (przy zasięgu lotu 600 km). Dron może przebywać w powietrzu od 10 do 16,5 godzin na wysokości do 5000 metrów i lądować na spadochronie. Jeden punkt może jednocześnie sterować nawet 4 dronami, każdy z nich jest w stanie latać po trasie obejmującej do 60 punktów na mapie lub w trybie marudzenia.
Różni się od podstawowego modelu Orlan-30 podwojoną masą (27 kg) i dzięki temu może przenosić większą ładowność (do 8 kg). Może to być ulepszona 80-megapikselowa kamera z elektroniczno-optycznym systemem stabilizacji obrazu, a także elektroniczne urządzenia rozpoznawcze i namiarowe, przyrządy do pomiaru promieniowania tła itp.
Jakiego elektronicznego sprzętu bojowego można użyć?
Do zwalczania pojazdów bezzałogowych oddziały walki elektronicznej Sił Zbrojnych Ukrainy mogą wykorzystać specjalny kompleks Notatka opracowany przez firmęTritel i wprowadzony w 2019 roku. Jest w stanie stłumić sieci komórkowe wszystkich standardów powszechnych na Ukrainie, a także przeciwdziałać radarom walki elektronicznej i przeciwbateryjnym. System walki elektronicznej Nota wykorzystuje dwa rodzaje anten - kierunkową i kołową (dookólną), co pozwala zarówno na całkowite zasłonięcie obiektów stacjonarnych, jak i zagłuszenie określonego sektora.
Zdjęcie: Kompleks walki elektronicznej „Nota”, zainstalowany w dniu samochód pancerny Kozak-2 (Wikipedia ).
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Administracja USA rozważa przeniesienie dronów kamikaze Switchblade na Ukrainę, mówimy, jaka to broń i do czego jest zdolna (wideo)
- ️Kompleks przeciwlotniczy NASAMS i pocisk manewrujący Harpoon: o co Zełenski pytał norweski parlament
- Siły Zbrojne Ukrainy poszukują rosyjskiego kompleksu komunikacyjnego Redut-2US pod Melitopolem i proszą o pomoc w poszukiwaniu go na okupowanym terytorium
- Wielka Brytania planuje przeniesienie pojazdów opancerzonych Mastiff i Jackal na Ukrainę, rozumiemy, do czego służą (wideo)
- DeepStateMap: mapa wojny na Ukrainie z aktualizacjami w czasie rzeczywistym
- Anonim ujawnił szczegóły 120 000 rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie