Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7. Gen: zaktualizowana biznes klasyka

Autor: Aleksander Czub | 24.01.2020, 16:57

Linia laptopów Lenovo ThinkPad stała się jedną z najpopularniejszych w segmencie korporacyjnym, a wśród „zwykłych” odbiorców jest ogromna liczba fanów. Główne cechy wyróżniające ThinkPada to ścisła, praktyczna i trwała obudowa, stosunkowo małe wymiary i waga oraz oczywiście korporacyjny czerwony trackpoint z trzema przyciskami. Lenovo corocznie aktualizuje swoją obecną linię produktów ThinkPad i tylko sporadycznie wprowadza na rynek zupełnie nowe modele. To podejście jest dość logiczne: jeśli użytkownikom się podoba, to po co zmieniać skuteczne rozwiązanie? Jednym z bardzo popularnych modeli jest flagowy ultrabook Lenovo ThinkPad X1 Carbon, siódma generacja jest już aktualna. Dziś go poznamy.

  1. Co to jest?
  2. Czym jest ciekawy?
  3. Co znajduje się w zestawie?
  4. Jak wygląda i jak zamontowany Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7. Gen?
  5. Na ile wygodnie korzystać z laptopa?
  6. Jak dobry jest ekran?
  7. Co z wydajnością, autonomia i dźwiękiem?
  8. Konkluzja

Co to jest?

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7. generacji - cienki, lekki i wytrzymały flagowy ultrabook z 14-calowym wyświetlaczem IPS, procesorem Intel Core 8. generacji Whisky Lake, 8 GB pamięci RAM, szybkim dyskiem półprzewodnikowym, podświetlaną klawiaturą, markowym trackpointem i skanerem odcisków palca.

Czym jest interesujący?

Zewnętrznie laptop praktycznie nie różni się od swojego poprzednika. Są drobne modyfikacje, o których powiemy nieco później. Ale ogólnie rzecz biorąc, nadal jest to ten sam wytrzymały, solidny laptop ze stopem magnezu i obudową z włókna węglowego. Jest certyfikowany przez wojskowy standard MIL-STD-810G, grubość i waga nieznacznie spadły w porównaniu do poprzedniej generacji. Jest wyposażony w 14-calowy wyświetlacz IPS, dostępne są różne opcje, aż do dotyku 4K. Wewnątrz - procesory Intel Core z rodziny Whisky Lake (najwyraźniej w drodze i konfiguracji z Comet Lake), z 8 GB pamięci RAM LPDDR3 2133 MHz i szybkim dyskiem półprzewodnikowym jako pamięć. Pomimo niewielkich rozmiarów i niskiej wagi Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7. generacji nie stracił imponującego zestawu portów, podobnie jak w poprzedniej generacji. Istnieje para Type-C (Thunderbolt 3), 2xUSB 3.0, pełnowymiarowy HDMI, a także możliwość podłączenia zastrzeżonych stacji dokujących. Wśród przydatnych funkcji bezpieczeństwa znajduje się skaner linii papilarnych i fizyczna kurtyna ThinkShutter do kamery internetowej.

Co znajduje się w zestawie?

Dostarczany jest Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7. generacji w podwójnym pudełku. Zewnętrzne - wykonane z gładkiego kartonu w kolorze musztardy z minimalną liczbą napisów i informacji. Sam laptop znajduje się w mniejszym czarnym pudełku. Zestaw dostarczający jest prawie „podstawowy”: sam laptop, kompaktowy zasilacz o mocy 65 W, adapter Ethernet i dokumentacja.

Jak wygląda i jak zamontowany Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7th Gen?

Modele linii biznesowej Lenovo ThinkPad są bardzo rozpoznawalne: charakterystyczny ścisły, lekko kanciasty design, czarny z czerwonymi akcentami, zastrzeżony trackpoint i matowe powierzchnie nie pozwalają na mylenie ThinkPada z innymi laptopami. Na pierwszy rzut oka odróżnienie Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7. generacji od poprzedniej generacji jest bardzo trudne. Minimalne zmiany wpłynęły tylko na niektóre elementy funkcjonalne, a wymiary, waga i konstrukcja pozostały prawie niezmienione. Obudowa jest nadal wykonana ze stopu magnezu i włókna węglowego z ładną, ale dość łatwo zabrudzoną, miękką w dotyku powłoką. Kolor jest tylko czarny, ale w droższych konfiguracjach górna pokrywa nie ma miękkiego dotyku, tylko z wzorami z włókna węglowego. Górna pokrywa ma tradycyjne logo modelu X1 i linię ThinkPad z czerwoną diodą LED:

Większość elementów funkcjonalnych i portów  migrowało z poprzedniej generacji, ale są też małe innowacje. Po prawej stronie nadal znajdują się duże otwory wentylacyjne, jeden pełnowymiarowy USB 3.0 i gniazdo dla blokady Kensington. Postanowili także przesunąć tutaj przycisk zasilania za pomocą wbudowanej diody LED. Kontrowersyjna decyzja, którą zwykle stosuje się w transfermerach, które można zastosować w wersji na tablet, a nie w „zwykłych” ultrabookach:

Z tyłu - tylko zawiasy w kolorze czarnym. W naturze istnieją konfiguracje z tacą dla WWAN i MicroSD, który znajduje się z tyłu:

Po lewej stronie - prawie taki sam zestaw jak w poprzednim „Carbon”. Dwa porty USB Type-C 3.1 z obsługą Thunderbolt 3 i Power Delivery, w pobliżu znajduje się ładująca dioda LED. Drugi typ C z zastrzeżonym Ethernetem znajduje się obok we wspólnej wnęce. Podpisowe stacje dokujące są tutaj podłączone. Sądząc z informacji na oficjalnej stronie internetowej, jest ich już pięć. Dalej jest kolejny pełnowymiarowy USB 3.0, HDMI i połączone gniazdo audio 3,5 mm, które przeniesiono tutaj z prawego końca:

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7. generacji otrzymał aż cztery mikrofony i znajdują się na końcu górnej pokrywy laptopa:

Dolna część laptopa pozostała praktycznie niezmieniona. Ma cztery gumowane nóżki, otwory na układ chłodzenia, mały otwór, w którym (najwyraźniej) przycisk resetowania. Para większych prostokątnych otworów i kwadratowa bliżej lewego końca służą do ustawienia stacji dokującej w wymaganym położeniu. Głośniki są większe:

Ramki wokół ekranu nie są najcieńsze. Luki po bokach są naprawdę bardzo małe, dolne i górne - dość szerokie jak na standardy nowoczesnych ultraprzenośnych laptopów. Wskaźnik LED i kamera z fizyczną zasłoną ThinkShutter znajdują się nad ekranem

W poprzedniej generacji był tylko przycisk zasilania z diodą LED nad klawiaturą. W ThinkPad X1 Carbon 7. generacji dwa klawisze są umieszczone nad klawiaturą.

Laptop jest lekki, waży zaledwie 1,09 kg, a codzienne noszenie go ze sobą nie stanowi żadnego problemu. Górna pokrywa i blok klawiatury lekko się wyginają, ale tylko jeśli robisz to świadomie, nie ma żadnych problemów podczas pracy. W przeciwnym razie, jeśli chodzi o jakość wykonania i materiały, wszystko jest bardzo dobre.

Na ile wygodnie korzystać z laptopa?

Dla wygody projektowania i elementów sterujących absolutnie nie nastąpiły żadne zmiany w porównaniu z poprzednią generacją. Wszystko jest nadal fajne. Zawiasy umożliwiają otwarcie laptopa o 180 °, a laptop otwiera się bez problemów jedną ręką. Na pokrywie nie ma wycięcia znanego z innych laptopów, ale kształt wycięcia w postaci klina rekompensuje to. Klawiatura i jej układ są podobne do poprzedniego modelu. Ze standardowych dla linii osobliwości  znajdują się osobne przyciski Home, End i Delete na końcu górnego rzędu, nieco do przodu blok strzałek, PgUp i PgDn po bokach od strzałki w górę, PrtSc między prawymi przyciskami Alt i Ctrl. A jedyne funkcje, do których należy się przyzwyczaić, to Fn i lewy Ctrl wymienili  miejscami:

Jest to również tradycyjna cecha ThinkPada, ale wcześniej można je było zamienić w zastrzeżonej aplikacji Lenovo Vantage. Teraz tylko poprzez BIOS. W aplikacji możesz nadal konfigurować dodatkowe kombinacje przycisków, włączyć Fn Lock:

Bardzo wygodne przyciski to kolejna charakterystyczna cecha zapisanej linii. Nadal mają rozpoznawalny kształt z zaokrągloną dolną częścią i namacalnym, przyjemnym pociągnięciem. Jest białe podświetlenie klawiatury z dwoma poziomami jasności:

Touchpad i trackpoint z przyciskami pozostały niezmienione. Touchpad jest mały, ale czułość jest wystarczająca do wygodnej obsługi. Po jego prawej stronie znajduje się skaner linii papilarnych. Jego praca nie wymagała pytań: działa szybko i dokładnie:

Na ile dobry jest ekran?

Przekątna ekranu laptopa wynosi 14 cali, stosowane są matryce IPS. W zależności od konfiguracji laptopa istnieje kilka opcji: w tym najprostsza (jak oceniamy) z FullHD IPS, Low Power, 400 cd / m2 z powłoką antyrefleksyjną, 2560x1440 o jasności 400 cd / m² i najlepsze opcje z rozdzielczością 4K, wsparcie HDR 400 i maksymalna deklarowana jasność 500 cd / m², w tym opcje dotykowe. Ekran nawet w naszej podstawowej wersji jest dobry: obraz jest bardzo ładny, wystarczy jasność, a kąty widzenia są doskonałe. Ale jest jedna dziwność, być może jest to specyficzne właśnie dla podobnych matryc IPS Low Power: krótki czas odpowiedzi. „Pętle” są naprawdę widoczne gołym okiem. W każdym razie konfiguracja laptopa nie pozwoli ci grać w coś szczególnie dynamicznego. Maksymalna jasność wynosi 379,201 cd / m², jasność czarnego pola wynosi 0,359 cd / m², a kontrast statyczny to 1056: 1. Bardzo rozsądne wskaźniki. Jednocześnie ekran jest bardzo dobrze skalibrowany: występuje niewielki brak czerwieni, temperatura kolorów wynosi około 8000 K, a gama kolorów prawie pokrywa się z sRGB.

W razie konieczności / potrzeby aplikacja Lenovo Vantage może regulować temperaturę barwową i włączać ochronę oczu.

Że wydajność, autonomia i dźwięk?

Wewnątrz laptop ma typową konfigurację zeszłorocznych laptopów: procesory Intel Core Whiskey Lake 8. generacji, z 8 GB pamięci RAM i szybkim dyskiem SSD. W tym przypadku nie można powiedzieć, że jest to złe: procesory 10. generacji z rodziny Comet Lake praktycznie nie różnią się od Whisky Lake (główna różnica jest nieco wyższa częstotliwość), a modele na Ice Lake właśnie zaczęły się pojawiać i nie były jeszcze w naszej redakcji. Odwiedziliśmy najmłodszy model w linii, jest on wyposażony w bardzo znaną konfigurację: Intel Core i5-8265U, 8 GB pamięci RAM LPDDR3-2133 i SSD 256 GB. Przypomnijmy na wszelki wypadek: Intel Core i5-8265U - czterordzeniowy 14-nanometrowy procesor o częstotliwości taktowania 1,6 GHz (Turbo Boost do 3,9 GHz), obsługuje 8 wątków HyperThreading, 6 MB SmartCache, zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD 620 o częstotliwości do 1100 MHz . Nie ma opcji z dyskretną grafiką. Interfejsy bezprzewodowe: Wi-Fi 802.11 AC (2x2) i Bluetooth 5.0.

Jest to typowa konfiguracja „biurowa” do pracy z dokumentami, surfowania po Internecie, podstawowej edycji i innych niezbyt wymagających zadań. Dzięki temu laptop doskonale sobie radzi. W przypadku grafiki 3D to wypełnienie nie jest szczególnie odpowiednie:

Jako napęd wykorzystuje się dysk SSD WD NVMe PCIe 3.0x4 256 GB:

Dysk jest bardzo szybki, szczególnie podczas czytania. Podczas nagrywania wskaźniki prędkości nie są rejestrowane, ale również bardzo imponujące:

System chłodzenia w laptopie jest nieco kontrowersyjny: działa bardzo cicho, nawet przy szczytowych obciążeniach. Ale nie przegrzewa się zbyt dobrze: procesor nagrzewa się do prawie 100 °, po czym znacznie resetuje częstotliwości robocze (dławienie może osiągnąć 50%), chłodzi do rozsądnych poziomów i powraca do maksymalnej wydajności. Proces ten powtarza się z pewną częstotliwością. W tym samym czasie obudowa nad klawiaturą nagrzewa się, a zauważalny strumień gorącego powietrza jest wydmuchiwany z otworów wentylacyjnych po prawej stronie. Z drugiej strony problemu nie można nazwać krytycznym: w rzeczywistych warunkach takie ładowanie laptopa będzie niezwykle trudne.

Bateria zmniejszyła się z 57 Wh * h do 51 Wh * h. Według osobistych odczuć nie zauważyłem żadnej znaczącej różnicy w autonomii w porównaniu do poprzedniego pokolenia. Obiecują do 18,3 godziny pracy na baterii, obsługiwana jest funkcja szybkiego ładowania z kompletnego źródła zasilania o mocy 65 W: formalnie 80% w godzinę. W rzeczywistości pełne naładowanie zajmuje około półtorej godziny. Laptop jest bardzo „wytrwały” i w trybie biurowym (przeglądarka, dokumenty, niska jasność ekranu) jest w stanie wytrzymać około 8 godzin, czyli około dnia roboczego. Jeśli dodasz obciążenia (Photoshop, strumień muzyki), to około 6,5 godziny.

Laptop ma cztery głośniki: dwa od dołu i dwa nad klawiaturą. Główną pracę wykonują niższe, a kilka nad klawiaturą przypomina bardziej „tweetery”. Ale ogólnie dźwięk jest bardzo dobry, jak w przypadku ultrakompaktowego laptopa. Tak, nie uderza wyobraźnią niskimi częstotliwościami, ale jest zdecydowanie lepszy niż wszystko, co spotkałem w kompaktowej linii ThinkPad. Do strojenia dostępna jest aplikacja Dolby z różnymi gotowymi ustawieniami dźwięku i korektorem.

Do skonfigurowania laptopa służy jedno ogólne narzędzie Lenovo Vantage, które zawiera wszystkie niezbędne elementy: monitorowanie systemu, aktualizacje sterowników, BIOS i inne ustawienia:

dno

Nie nastąpiły niewiarygodne innowacje lub modyfikacje w siódmej generacji Lenovo ThinkPad X1 Carbon, ale wszystkie główne zalety, za które uwielbiają linię, pozostały na miejscu. Jest to niezawodny, praktyczny i kompaktowy laptop, choć nie najmocniejszy, ale całkiem odpowiedni do swoich zadań. Działa na zasilaniu bateryjnym przez długi czas, jest wyposażony w wygodną klawiaturę tradycyjną dla linii i przyzwoity zestaw portów, które można rozszerzyć za pomocą doków. Spośród kontrowersyjnych kwestii warto zauważyć nie najbardziej wydajny system chłodzenia, który działa cicho, ale nie zawsze sobie radzi. I „powolna” matryca. Chociaż jest to prawdopodobnie cecha IPS Low Power, nie będzie takiego problemu w droższych konfiguracjach. Podstawowa konfiguracja (którą mamy w przeglądzie) kosztuje około 6153 zł.

5 powodów, aby kupić Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7. Gen:

  • Mocny i lekki korpus z materiału o wysokiej jakości;
  • ścisłe uniwersalna konstrukcja;
  • komfortowa klawiatura i touchpad;
  • długa żywotność baterii;
  • dostępność wszystkich niezbędnych interfejsów.

2 powodów, aby nie kupować Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7. Gen:

  • nie jest w nim najbardziej wydajny system chłodzenia;
  • Powolna macierza (podstawowa konfiguracja).
Specyfikacja Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7-cie Gen
wyświetlacz 14 cali, 1920x1080, IPS Low Power, matowe wykończenie
wymiary 323h217h14.95 mm
waga 1,09 kg
System operacyjny 64-bitowy system Microsoft Windows 10 Pro
edytor Core Intel i5-8265U (Whisky Lake, 14 nm), jądro 4/8 strumieni 1.6-3.9 GHz
RAM 8GB 2133 MHz LPDDR3
grafika Intel Graphics 620 UHD
napęd SSD 256GB NVMe PCIe
komunikacja Sieć Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / AC, 2,4 i 5 GHz, Bluetooth 5,0
złącza 2xType C 3,1 gen2 Thunderbolt, 2xUSB 3.0, Gniazdko combo audio, HDMI, Native Ethernet, blokada Kensingtona
kamera istnieją HD
bateria litowo-polimerowa 51 Wh

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej