Recenzja MSI MPG 321URX QD-OLED: 32-calowy monitor do gier z szybką matrycą QD-OLED

Autor: Aleksander Czub | 08.04.2024, 15:25

Panele OLED są coraz częściej stosowane w monitorach do laptopów. W tym w modelach gamingowych, dla których OLED jest idealny ze względu na minimalny czas reakcji piksela. Do recenzji na gg trafił monitor MSI MPG 321URX QD-OLED o przekątnej 32 cali i typowych proporcjach 16:9. Monitor posiada doskonałą matrycę QD-OLED z szeroką paletą barw, prawdziwą czernią, obsługą HDR i dokładnym odwzorowaniem kolorów. Oprócz doskonałego obrazu, monitor charakteryzuje się częstotliwością odświeżania 240 Hz i czasem reakcji piksela na poziomie 0,03 ms, co jest istotne w grach. Inne niewątpliwe zalety MSI MPG 321URX QD-OLED to obsługa KVM do podłączenia dwóch komputerów, USB-C z DisplayPort i 90W Power Delivery, a także najnowszy DisplayPort 1.4a i dwa wejścia wideo HDMI 2.1 z obsługą VRR i ALLM. Dodatkową zaletą są 2 koncentratory USB. Z jakiegoś powodu są one w wersji 2.0, co jest dość dziwne, biorąc pod uwagę cenę monitora. Właściwie cena monitora to jedyny naprawdę dobry powód, który może powstrzymać Cię przed wyborem.

Najbliższym konkurentem jest ASUS ROG Swift OLED PG32UCDM, monitory mają bardzo podobną charakterystykę i dodatkowe funkcje. Model ASUS będzie jednak nieco droższy.

5 powodów, dla których warto kupić MSI MPG 321URX QD-OLED:

  • wspaniały ekran QD-OLED z niezrównanym obrazem;
  • Częstotliwość odświeżania 240 Hz i imponujący czas reakcji piksela 0,03 ms (GtG);
  • DisplayPort 1.4a, Type-C z obsługą DisplayPort, 90W Power Delivery i dwa HDMI 2.1 z VRR i ALLM;
  • wsparciedla Adaptive Sync i filtra niebieskiego;
  • ładny wygląd i funkcjonalna stopa.

2 powody, dla których nie warto kupować MSI MPG 321URX QD-OLED:

  • wysoka cena;
  • Chciałbym zobaczyć szybsze porty USB.

Szybkie przejście:


Co wchodzi w skład zestawu MSI MPG 321URX QD-OLED?

MSI MPG 321URX QD-OLED jest dostarczany w dużym, jasnym pudełku z dużą ilością materiałów drukowanych. Oprócz monitora ze stojakiem i podstawką, opakowanie zawiera kable HDMI i USB (do podłączenia huba), kabel zasilający, śruby montażowe VESA i dokumentację.


Jak wygląda MSI MPG 321URX QD-OLED?

MSI MPG 321URX QD-OLED od frontu wygląda dość spokojnie, jakby był modelem gamingowym. Nie ma agresywnego wzornictwa ani jaskrawych kolorów. To płaski, nowoczesny monitor o standardowych proporcjach 16:9. Zastosowano tak zwaną konstrukcję bezramkową, w której cały przedni panel jest jedną płaszczyzną. Jedyną różnicą jest to, że zwykle stosuje się matowe wykończenie, ale w MSI MPG 321URX QD-OLED jest ono błyszczące, co jest typowe dla OLED. Ramki są naprawdę cienkie: około 8 mm po bokach i 6 mm na górze. Na spodzie znajduje się ozdobna szara plastikowa wstawka z logo MSI.

Podstawa monitora ma ośmiokątny kształt i jest dość kompaktowa, biorąc pod uwagę 32-calową przekątną. Dzięki temu nie zajmie dużo miejsca na biurku. Jest jednak ciężka, więc monitor nie przewróci się, jeśli zostanie przypadkowo upuszczony.

Poniżej logo znajduje się wskaźnik LED, który świeci na biało podczas pracy i na pomarańczowo w trybie czuwania. Naprzeciwko niego, z tyłu monitora, znajdują się elementy sterujące, które opiszemy później.

Patrząc na monitor z profilu lub od tyłu, można już dostrzec różnice w stosunku do konwencjonalnych monitorów. Konstrukcja przypomina nieco telewizory OLED: sama matryca znajduje się na cienkiej podstawie, a cała elektronika umieszczona jest w osobnej jednostce. W przypadku MSI MPG 321URX QD-OLED główna część jest naprawdę cienka, około 5 mm, jest przymocowana do dość masywnego bloku z elektroniką, a na dole znajduje się dodatkowy plastikowy pasek zapewniający wytrzymałość strukturalną. Prawie cały tył jest wykonany z matowego czarnego plastiku o różnych fakturach. Po lewej stronie punktu mocowania nogi znajduje się duże smocze logo serii gamingowej MSI.

Elementy dekoracyjne obejmują małą wstawkę z włókna węglowego i obszar z podświetleniem RGB logo MSI. Można je skonfigurować w aplikacji Gaming Intelligence. Na jednostce elektronicznej znajduje się również wiele otworów wentylacyjnych. Warto zauważyć, że do chłodzenia wykorzystywana jest folia grafenowa i niestandardowy radiator, a wewnątrz nie ma wentylatora. Zamiast tego zasilacz znajduje się wewnątrz skrzynki z elektroniką. W przeciwieństwie do wielu nowoczesnych monitorów, które mają zewnętrzny zasilacz, aby zmniejszyć grubość i wagę monitora.

Noga jest zamontowana na środku monitora, do mocowania nie są wymagane żadne śruby, zastosowano blokadę sprężynową. Generalnie montaż monitora jest bardzo prosty, nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi i zajmuje zaledwie kilka minut. Możliwe jest również powieszenie monitora na ścianie: zamiast nóżki wkręca się dołączone do zestawu śruby do montażu w standardzie VESA 100x100.

W dolnej części tylnego panelu, pośrodku umieszczono elementy sterujące monitorem: pięciokierunkowy kontroler, a także przyciski zasilania i Gaming Intelligence.

Panel ze złączami znajduje się po lewej stronie nogi i jest skierowany w dół. Wszystkie złącza są oznaczone i skierowane w stronę użytkownika, co ułatwia ich podłączenie.

Monitor jest dobrze zmontowany, wszystkie części są precyzyjnie dopasowane. Nic nie skrzypi ani się nie chwieje. Nie ma też trzeszczenia plastiku podczas nagrzewania i chłodzenia.


A co z użytecznością, możliwością regulacji i złączami MSI MPG 321URX QD-OLED?

MSI MPG 321URX QD-OLED posiada wejścia wideo DisplayPort 1.4a, 2xHDMI 2.1 i Type-C, które obsługują DisplayPort i 90W Power Delivery. Pozwala to na wyświetlanie obrazu z ultrabooka i ładowanie go w tym samym czasie. Ponadto monitor ma standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm i dwuportowy koncentrator USB. Ale oba są USB 2.0. Wygląda na to, że został zaprojektowany wyłącznie do podłączenia klawiatury i myszy. Jest to naprawdę wygodne, biorąc pod uwagę obsługę KVM. Funkcja ta umożliwia podłączenie dwóch źródeł do monitora (na przykład komputera PC i laptopa) i sterowanie nimi za pomocą jednej klawiatury i myszy podłączonej do monitora. Z drugiej strony, szybsze USB byłoby miłe. Zwłaszcza, że firma ma obecnie gamingowe modele OLED z USB 3.2.

Nóżka i podstawka są funkcjonalne i pozwalają na niemal dowolną regulację położenia monitora. Jedyne, czego brakuje, to możliwość obracania do żądanego trybu. Zakres regulacji wysokości wynosi 110 mm.

MSI MPG 321URX QD-OLED można obrócić o 30°:

Kąt nachylenia można regulować w zakresie od -5° do 15°:

Monitor można też przechylać z boku na bok, choć w praktyce nie jest to zbyt przydatne. Istnieją jednak różne sytuacje i może to być przydatne dla niektórych osób.

W dolnej części nóżki znajduje się otwór umożliwiający uporządkowanie podłączonych kabli.

Do sterowania MSI MPG 321URX QD-OLED służy zwykły pięciokierunkowy joystick umieszczony z tyłu za logo MSI i diodą LED. Po jednej stronie joysticka znajduje się przycisk zasilania, a po drugiej przycisk uruchamiający aplikację Gaming Intelligence.

Menu ekranowe jest dość logiczne i zrozumiałe. Pierwsza sekcja G.I. (Gaming Intelligence) odpowiada za ustawienia KVM, siatkę ekranową i lokalne powiększanie na środku ekranu. Sekcja Gaming posiada menu trybów wideo, Night Vision (podświetlanie ciemnych obszarów obrazu), A.I. Vision (rozpoznawanie szczegółów w ciemnych obszarach oraz zwiększanie jasności i nasycenia kolorów, nie działa z Night Vision), Adaptive Sync (adaptacyjna częstotliwość) oraz budzik. W sekcji Profesjonalne można znaleźć tryb redukcji składowej niebieskiej, funkcję poprawy obrazu i wybór gamy kolorów ekranu. Sekcja Obraz obejmuje jasność, kontrast, temperaturę barwową, ostrość i tryb HDR. W sekcji Źródło sygnału wejściowego można przełączać źródła sygnału automatycznie lub ręcznie. PIP/PBP - regulacja trybu obrazu w obrazie. Navi Key - zmiana konfiguracji szybkich funkcji joysticka. Ustawienia - ustawienia systemowe: język i przezroczystość menu, ustawienia wskaźników LED, podświetlenie, HDMI CEC, reset itp. Ostatnim elementem jest MSI OLED Care, który posiada szereg narzędzi przedłużających żywotność panelu OLED, w tym przesuwanie pikseli, lokalne przyciemnianie nieaktywnych paneli, rozpoznawanie i przyciemnianie logo itp.

Menu ekranowe jest wygodne, ale nie jest szybkie. Dlatego też wygodniej jest korzystać z autorskiej aplikacji Gaming Intelligence. Oferuje ona wszystkie te same funkcje i kilka dodatkowych, takich jak ustawienia myszy, klawiatura ekranowa, możliwość wyświetlania obrazu, konfigurowanie ustawień wstępnych z ekranem podzielonym na kilka okien z aplikacjami, aktualizacje oprogramowania układowego i konfigurowanie innej akcji dla przycisku obok joysticka, który domyślnie uruchamia Gaming Intelligence. Aby aplikacja działała, monitor musi być również podłączony do komputera za pomocą kabla USB.


Jaka jest jakość obrazu MSI MPG 321URX QD-OLED?

MSI MPG 321URX QD-OLED wyposażono w klasyczną, 32-calową, płaską matrycę QD-OLED (Quantum Dot OLED). Jest to 10-bitowa matryca o rozdzielczości 4K 3840x2160 (standardowe proporcje 16:9), rozstawie pikseli 0,182 mm i gęstości około 139 PPI. Monitor zapewnia pokrycie 97% przestrzeni barw Adobe RGB, 99% DCI-P3 i 138% sRGB. Maksymalna jasność w trybie SDR wynosi 250 cd/m², a szczytowa jasność w HDR to 1000 cd/m². Warto jednak pamiętać, że szczytową jasność można osiągnąć tylko przez krótki czas na bardzo małym obszarze białego ekranu. Monitor posiada dwa tryby HDR. VESA True Black 400 i Peak 1000, które wizualnie nieco się różnią. Ten drugi tryb wygląda bardziej agresywnie pod względem kontrastu. True Black 400 jest bardziej naturalny. Podobnie jak większość nowoczesnych monitorów OLED i wyświetlaczy laptopów, ekran ma błyszczące wykończenie. Przyczynia się to do zwiększenia kontrastu i głębszej czerni. Matowe powłoki antyrefleksyjne mają efekt uboczny w postaci szarawego odcienia. Mówiąc bezpośrednio o zastosowanej matrycy, twierdzi się, że jest to matryca najnowszej generacji i ma zaktualizowany, gęstszy układ subpikseli. Ma to pozytywny wpływ na obraz, a mniejsze elementy i czcionki mają znacznie mniej zauważalne stopnie i wcięcia:

Monitor ma maksymalne kąty widzenia. Warianty IPS lub VA przy maksymalnych kątach mogą tracić kontrast i lekko zniekształcać kolory. OLED-y nie mają tego problemu, kolory pozostają nasycone, a czerń pozostaje czernią.

Nowoczesne monitory OLED świetnie sprawdzają się w grach dzięki bardzo niskiemu czasowi reakcji piksela. W MSI MPG 321URX QD-OLED wynosi on 0,03 ms od szarości do szarości. Ponownie, nawet najszybsze nowoczesne IPS lub VA mają znacznie wyższe czasy reakcji, na poziomie 1-3 ms. To, w połączeniu z częstotliwością odświeżania 240 Hz, pozwala uzyskać wyraźny obraz w dynamicznych scenach. Bez zamglenia i artefaktów obrazu. MPG 321URX QD-OLED posiada certyfikat VESA ClearMR 13000. Wartość ClearMR jest obliczana na podstawie wydajności rozmycia ruchu monitora, tj. procentu ostrych do rozmytych pikseli. Jedyną dziwną rzeczą, biorąc pod uwagę gamingowe pozycjonowanie monitora, jest brak wsparcia dla NVIDIA G-Sync lub AMD FreeSync, dostępna jest tylko Adaptive Sync. Choć w praktyce okazało się to absolutnie nie krytyczne, w grach nie występuje zjawisko rozrywania obrazu. Dynamiczne obrazy na monitorze naprawdę pozostają wyraźne, bez zapętleń.

Monitor ma kilka różnych trybów wyświetlania, które generalnie różnią się ustawieniami jasności, tonacji i temperatury barwowej. Ważne jest jednak to, że MSI MPG 321URX QD-OLED jest doskonale skalibrowany i we wszystkich trybach wykazuje stabilną, wyjątkową dokładność odwzorowania kolorów. Pomiaryw trybie Premium Color (zawartość SDR) wykazały maksymalną jasność na poziomie 248,935 cd/m², co jest w pełni zgodne z deklarowanym wskaźnikiem. Gama kolorów jest zauważalnie szersza niż sRGB, temperatura barwowa jest bardzo zbliżona do wartości referencyjnej, a błąd kolorów ∆E wynosi 0-8, co jest bardzo dobrym wynikiem, szczególnie jak na model gamingowy.

W trybie FPS sRGB maksymalna jasność jest prawie taka sama i wynosi 250,03 cd/m². Gama kolorów jest zbliżona do sRGB, a wszystkie inne wskaźniki są prawie takie same jak w Premium Colour.


Jak MSI MPG 321URX QD-OLED sprawdza się w grach i podczas pracy?

MSI MPG 321URX QD-OLED świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju gier, w tym szybkich gier FPS, takich jak CS GO czy Call of Duty. Dzięki częstotliwości odświeżania na poziomie 240 Hz i bardzo niskiemu czasowi reakcji pikseli, nawet w najbardziej dynamicznych scenach obraz pozostaje ostry, bez rozrywania czy opóźnień, nawet bez obsługi NVIDIA G-Sync czy AMD FreeSync. Odwzorowanie kolorów monitora jest doskonałe, a czerń pozostaje prawdziwie czarna. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać przy zakupie takiego monitora do gier, są wysokie wymagania wydajnościowe współczesnych gier, biorąc pod uwagę rozdzielczość 4K. MSI nie zapomniało również o graczach konsolowych. Porty HDMI 2.1 obsługują 120 Hz, VRR (zmienna częstotliwość odświeżania) i ALLM (automatyczny tryb niskiego opóźnienia). Warto dodać, że monitory generalnie mają niższe opóźnienia niż telewizory, więc MSI MPG 321URX QD-OLED doskonale współpracuje z nowoczesnymi konsolami. Choć nie jest to opowieść o wygodnym graniu na kanapie, 32-calowa przekątna nie pozwoli na oddalenie się od ekranu. Monitor świetnie nadaje się również do pracy. Charakteryzuje się dość wiernym odwzorowaniem kolorów, więc można go wykorzystać do edycji zdjęć i filmów. Co więcej, możesz przełączać tryby gamy kolorów w zależności od treści.

Podsumowując. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o MSI MPG 321URX QD-OLED:

  • MSI MPG 321URX QD-OLED to 32-calowy monitor do gier z przepięknym wyświetlaczem QD-OLED.
  • Jego częstotliwość odświeżania wynosi 240 Hz, a czas reakcji piksela 0,03 ms.
  • Wyposażony jest w DisplayPort 1.4a, dwa HDMI 2.1, Type-C (DisplayPort, 90W Power Delivery), hub USB i gniazdo audio 3,5 mm.
Specyfikacja MSI MPG 321URX QD-OLED
Przekątna 32"
Typ matrycy QD-OLED
Proporcje obrazu 16:9
Rozdzielczość 3840x2160
Współczynnik kontrastu 150000:1
Kąty widzenia 178 / 178
Wyświetlanie kolorów 10 bitów
Rozstaw pikseli 0,233x0,233 mm
Czas reakcji piksela 1 ms (MPRT), 4 ms (gtg)
Jasność 250 cd/m² (SDR), 1000 cd/m² (szczytowa)
Maksymalna częstotliwość odświeżania 240 Hz
Czas reakcji piksela 0,03 ms
Pokrycie błyszczący
Złącza i porty DisplayPort 1.4a, 2xHDMI 2.1, USB Type-C (DisplayPort, Power Delivery 90W), 2xUSB 2.0 Type-A, USB 2.0 Type-B, audio 3,5 mm, Kensington Lock
Uchwyt ścienny VESA 100x100
Wbudowane głośniki Brak
Wymiary (z podstawką) 718x242x483 mm (z podstawką), 718x69x418 mm (bez podstawki)
Waga (z podstawą) 9,6 kg (z podstawką), 12,3 kg (bez podstawki)

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: