recenzja realme 9i: budżetowy telefon z ekranem 90Hz, głośnikami stereo i doskonałą autonomią

Autor: Aleksander Czub | 07.02.2022, 16:59

Wyraźne atuty to solidny, jasny wyświetlacz IPS o częstotliwości odświeżania 90 Hz, pełen zestaw niezbędnych interfejsów bezprzewodowych, w tym NFC do płatności zbliżeniowych (w wersji globalnej), głośniki stereo, a także długi czas pracy na baterii i szybkie ładowanie. Trzeba jednak pamiętać, że to wciąż pracownik państwowy. A na cuda ze strony smartfonowych aparatów zdecydowanie nie warto czekać. Dokładnie tak jak na wydajność w wymagających grach. Za smartfon do takich celów trzeba będzie zapłacić większą kwotę.

realme 9i
realme 9i to smartfon z Androidem z 6,6-calowym wyświetlaczem FullHD+ IPS o częstotliwości odświeżania 90 Hz, ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 680, 4 GB pamięci RAM, 128 GB pamięci wewnętrznej i gniazdem microSD. Całość zasila bateria o pojemności 5000 mAh i obsługuje szybkie ładowanie 33 W. Działa na systemie operacyjnym Android 11 z zastrzeżoną powłoką Realme UI 2.0. Wyposażony w potrójny aparat główny.

Przeczytaj zweryfikowane recenzje klientów

4 powody, dla których warto kupić realme 9i:

  • solidny ekran IPS o częstotliwości odświeżania 90 Hz;
  • długi czas pracy na baterii i szybkie ładowanie;
  • głośniki stereo;
  • obecność NFC, dwupasmowego Wi-Fi i slotu na kartę MicroSD.

2 powody, by nie kupować realme 9i:

  • skromne możliwości w zakresie robienia zdjęć i kręcenia wideo;
  • potrzebujesz smartfona o wyższej wydajności.

Szybkie przejście:

  1. Co jest w zestawie?
  2. Jak wygląda realme 9i w rzeczywistości?
  3. Jak dobry jest ekran?
  4. Jakie są metody odblokowania?
  5. Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?
  6. Jak wygląda sprawa z interfejsem?
  7. Jak dobre są aparaty fotograficzne?
  8. Na sucho.

Co znajduje się w zestawie?

realme 9i zapakowany jest w jasnożółte pudełko o standardowych rozmiarach, podobne do większości smartfonów Realme (poza flagowcami). W zestawie znajduje się sam smartfon, zasilacz ze wsparciem dla szybkiego ładowania przy 33 W, kabel USB Type-C, przezroczysty silikonowy bumper, folia ochronna (już na ekran), dokumentacja oraz spinacz do zdejmowania tacki.

Jak wygląda realme 9i?

Zewnętrznie realme 9i jest typowym nowoczesnym smartfonem bez żadnych designerskich i konstrukcyjnych falbanek. Duży ekran z zaokrąglonymi rogami i stosunkowo cienkimi ramkami po bokach i na górze. "Podbródek" jest nieco szerszy, co jest typowe dla niedrogich modeli. W lewym górnym rogu ekranu znajduje się okrągły otwór przedniej kamery, nad ekranem umieszczono głośnik, który służy również do odtwarzania dźwięku stereo. Przedni panel chroni szkło Dragontrail Pro, wszystkie pozostałe części korpusu wykonane są z tworzywa sztucznego.

Ramka jest matowa, w naszym przypadku niebieska. Rozmieszczenie elementów funkcjonalnych na górnej i dolnej powierzchni jest standardowe. Powyżej znajduje się dodatkowy mikrofon, poniżej złącze Type-C, mikrofon mówiony, głośnik główny oraz standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

Przyciski głośności i zasilania znajdują się po przeciwnych stronach smartfona, co jest schematem znanym ze smartfonów Realme i OPPO. Przycisk zasilania połączony jest ze skanerem linii papilarnych. Umieszczono go na dość wygodnej wysokości, nie trzeba po niego sięgać ani kciukiem, gdy korzystamy ze smartfona prawą ręką, ani lewym palcem wskazującym. Tacka umieszczona jest na lewym boku, tuż nad przyciskami zasilania.

Można na niej jednocześnie zainstalować dwie karty SIM oraz kartę pamięci.

Mamy niebieską plastikową tylną pokrywę, jest jeszcze bardziej dyskretna wersja czarna. Cała pokrywa pokryta jest pionowymi ozdobnymi paskami. Na niebieskiej wersji nadruki nie są zbyt widoczne. Czarna, moim zdaniem, łatwiej się brudzi.

Blok aparatu głównego jest podobny do innych aktualnych modeli producenta: to błyszczący prostokąt z zaokrąglonymi rogami:

realme 9i wygląda całkiem przyzwoicie, choć niezbyt oryginalnie. Zastosowano dość wysokiej jakości plastik, tylna pokrywa nie ugina się. Ochrona przed pyłem i wodą nie jest zapewniona.

Jak dobry jest ekran?

Ekran realme 9i ma przekątną 6,6 cala i rozdzielczość FullHD+, 2412x1080(proporcje 20:9), zagęszczenie pikseli wynosi około 400 ppi. Zastosowano w nim matrycę IPS o częstotliwości odświeżania 90 Hz i pollingu matrycy 180 Hz. Obiecują one maksymalną jasność 480 cd / m² i gamę kolorów 100% przestrzeni barw DCI-P3. W ustawieniach ekranu znajduje się ciemny motyw interfejsu, ochrona oczu (filtr niebieski), regulacja temperatury barwowej, OSIE video enhancer, wybór rozmiaru czcionki i skali elementów interfejsu. Ukryty w zakładce "Więcej" jest wybór częstotliwości odświeżania ekranu (60, 90 i auto), a także dwa dostępne tryby kolorów: "Vivid" (z gamą kolorów DCI-P3) oraz "Tenderness" (sRGB).

Obraz oczywiście nie jest tak nasycony jak na nowoczesnych wyświetlaczach AMOLED. Ale margines jasności jest bardzo przyzwoity, a kąty widzenia są maksymalne. Pod kątami spada jednak kontrast, co jest typowe dla IPS. Odwzorowanie kolorów wizualnie sprawia wrażenie dość naturalnego. W trybie "Bright" jasność maksymalna wyniosła: 445,036 cd/m², jasność czarnego pola - 0,428 cd/m², a kontrast statyczny to 1040:1. Paleta barw jest rzeczywiście znacznie szersza od sRGB. Ekran przechodzi jednak trochę w zimne odcienie. Co w razie potrzeby można skorygować za pomocą ustawień temperatury barwowej.

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia. Jasność białego pola,
cd/m2
Jasność czarnego pola
cd/m2
Kontrast
realme 9i 445.036 0.428 1040:1
POCO X3 Pro 435.56 0.361 1207:1
POCO M3 362.062
0.27 1341:1
realme X3 SuperZoom 364.375 0.405 900:1
Nokia 5.3 384.335 0.397 968:1
realme C3 421.453 0.409 1030:1
Realme 6 415.488 0.38 1093:1

Jakie są metody odblokowania?

Realme 9i można odblokować za pomocą skanera linii papilarnych oraz rozpoznawania twarzy właściciela. Skaner jest klasyczny i znajduje się w przycisku zasilania. Działa błyskawicznie i dokładnie. Rozpoznawanie twarzy jest realizowane tylko przez przednią kamerę, więc nie mówimy tu o zwiększonym bezpieczeństwie. Ale również w większości przypadków działa szybko i dokładnie. W przypadku niedostatecznego oświetlenia jest funkcja automatycznego rozjaśniania (ekran wypełnia się bielą i podkreśla twarz). Można też włączyć funkcję, która nie wykryje twarzy z zamkniętymi oczami.

A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?

realme 9i ma świeży, ale stosunkowo skromny procesor Snapdragon 680, który Qualcomm wprowadził jesienią ubiegłego roku. Jest to ośmiordzeniowy procesor, który jest wytwarzany w 6-nm procesie technologicznym, zawiera cztery rdzenie Kryo 265 Gold o częstotliwości 2,4 GHz i cztery rdzenie Kryo 265 Silver o częstotliwości 1,9 GHz. Za grafikę odpowiada akcelerator Adreno 610. W zasadzie można go nazwać swego rodzaju zaktualizowaną wersją starego 11-nanometrowego Snapdragona 665: zaktualizowane rdzenie Kryo 265 (zastępujące Kryo 260) pracujące z wyższą częstotliwością, ten sam akcelerator grafiki i nowa technologia procesowa. RAM - 4 GB, co nie jest wystarczające według dzisiejszych standardów. Istnieje funkcja rozszerzenia pamięci RAM dzięki pamięci wewnętrznej o 1/2/3 GB, ale tak naprawdę nic to nie zmienia. Pojemność wbudowanej pamięci masowej wynosi 128 GB, jest slot na karty pamięci. Wyniki w syntetycznych testach wydajności nie są wysokie:

Smartfonu nie można nazwać błyskawicznym, ale interfejs działa płynnie, bez spowolnień. Aplikacje nie uruchamiają się błyskawicznie, ale raczej szybko. Wyjątkiem jest aplikacja aparatu fotograficznego. Było kilka przypadków, gdy uruchamiała się ona przez ponad 5 sekund. Jest nadzieja, że naprawią to przyszłymi aktualizacjami. realme 9i wyraźnie nie był robiony z nastawieniem na odbiorców gier, ale da się grać w nowoczesne gry. Oczywiście na niskich ustawieniach graficznych. W Genshin Impact można uzyskać około 30 FPS (choć czasem zdarzają się fryzy). CoD Mobile - 55-60 FPS.

Ze stabilnością pracy pod obciążeniem wszystko jest w porządku. W teście dławienia procesora nie ma zauważalnego przegrzania, wydajność może spaść nawet do 93%. Sam smartfon staje się ledwie ciepły.

Interfejsy: dwupasmowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz (brak wsparcia dla Wi-Fi 6), Bluetooth 5.0 LE oraz moduł NFC do płatności zbliż eniowych. NFC nie jest dostępne we wszystkich wersjach smartfonu, ale wygląda na to, że przyniosą nam właśnie taką, co nie może nie cieszyć. Obsługiwane są systemy globalnego pozycjonowania GPS, GLONASS i Beidou. Jest gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, smartfon potrafi odtwarzać dźwięk stereo za pomocą głośników głównych i rozmównych. Nie można powiedzieć, że dźwięk jest super jakości lub bardzo głośny, ale bonus jest miły. Są różne profile dźwiękowe.

realme 9i zasilany jest przez baterię o pojemności 5000 mAh. W zestawie znajduje się zasilacz o mocy 33 W, z którego pełne naładowanie smartfona trwa około 1,10 godziny. Bardzo dobry wskaźnik dla niedrogiego modelu. W przypadku autonomii również wszystko jest w porządku. Przy pierwszym dniu użytkowania (testy wydajności, gry, aparat itp.) bateria rozładowywała się tylko do późnego wieczora. Przy delikatniejszym, "codziennym" użytkowaniu smartfona, bez problemu wytrzymuje od półtora do dwóch dni.

Jak wygląda sprawa z interfejsem?

Smartfon działa na systemie Android 11 z autorską powłoką Realme UI 2.0. Niedawno recenzowaliśmy ją realme GT Neo 2, więc nie ma sensu wchodzić w szczegóły. Podstawowa logika Androida jest na swoim miejscu. Jest wybór między pulpitami, pulpitami z menu aplikacji i trybem prostym. Nawigacja za pomocą przycisków i gestów, dodatkowe gesty (w tym na wyłączonym ekranie), obfite opcje dostosowywania wyglądu. Powłoka jest przejrzysta i łatwa w obsłudze.

Jak dobre są aparaty fotograficzne?

Realme 9i ma dość skromny zestaw aparatów. Formalnie z tyłu znajdują się trzy moduły. Ale dwa z nich - makro i czujnik głębi 2 MP z przysłoną f / 2,4, nie są z nich zbyt przydatne. Główny to 50 megapikseli z przysłoną f / 1.8, rozmiar 1 / 2.76 ″, 0.64µm, jest autofokus z detekcją fazy PDAF. Standardowo robi zdjęcie w rozdzielczości 12,5 MP, jest osobny tryb 50 MP. Nie ma optycznego stabilizatora. Przednia kamera - 16 MP, f / 2.1. Maksymalna rozdzielczość wideo to FullHD. Aplikacja aparatu jest absolutnie znajoma: wszystkie główne elementy sterujące znajdują się na ekranie głównym (HDR, lampa błyskowa, filtry, zoom cyfrowy i ruletka trybów). Dodatkowe tryby - w osobnym menu "więcej".

Patrząc na koszt realme 9i, możemy powiedzieć, że główny aparat jest dość zgodny z jego klasą. W wystarczającym świetle uzyskuje się całkiem dobre zdjęcia z naturalnym odwzorowaniem kolorów, choć nie z najszerszym zakresem dynamicznym. Zdjęcia nocne znacznie cierpią na szczegółowości, pojawia się obfita ilość szumów i ziarna. Choć przy dobrym ustawieniu ostrości (lub statywu) można uzyskać dobre ujęcie. Oryginalne zdjęcia dostępne są pod linkiem.

Rozmycie tła w większości przypadków działa adekwatnie:

Aparat makro, optymalna odległość od obiektu to 4 cm:

Przy nagrywaniu wideo brak stabilizacji, co widać po wynikach:

realme 9i
  • Solidny wyświetlacz IPS o częstotliwości odświeżania 90 Hz
  • Długa żywotność baterii i szybkie ładowanie
  • Głośniki stereo
  • Obecność NFC, dwuzakresowej sieci WLAN i gniazda na MicroSD

Sprawdź cenę

W suchych pozostałościach. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o realme 9i.

  • realme 9i to tani smartfon z 6,6-calowym ekranem IPS 90 Hz i procesorem Snapdragon 680.
  • Smartfon obsługuje szybkie ładowanie 33W i wytrzymuje do dwóch dni na jednym ładowaniu.
  • Jest wyposażony w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm i odtwarza dźwięk stereo.
Specyfikacja realme 9i
Wyświetlacz IPS, 6,6 cala, 2412x1080, 400ppi, 90Hz
Ramka wymiary: 164,4x75,7x8,4 mm, waga: 190 g
PROCESOR 64-bitowy 6nm Qualcomm Snapdragon 680, 4xKryo 265 Gold, 2,4 GHz, 4xKryo 265 Silver 1,9 GHz, grafika Adreno 610
RAM 4 GB + 1/2/3 GB
Pamięć flash 64/128 GB UFS 2.1/2.2
Aparat 50 MP, 1/2,76", 0,64 µm, przysłona f/1,8, PDAF; kamera makro 2 MP, f/2,4; czujnik głębi: 2 MP, f/2.4; wideo FullHD; przednia kamera: 16 MP f/2.4
Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dwupasmowe, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.0 LE, NFC
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, BDS
Bateria 5000 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 33 W
System operacyjny Android 11 + realme UI 2.0
Karta SIM 2xNanoSIM
Dodatkowo Dźwięk stereofoniczny


Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: