Przegląd Realme X2 Pro: wyświetlacz 90 Hz, Snapdragon 855+ i błyskawiczne naładowanie

Autor: Aleksander Czub | 13.03.2020, 18:18
Redakcja dziękuje sklepowi internetowemu Citrus za uprzejmie udostępniony do przeglądu smartfon

Konkurencja jest dobra dla konsumenta. A jeśli wcześniej niedrogie, ciekawe smartfony były kojarzone wyłącznie z Xiaomi, teraz jest więcej takich marek. Chińskie marki o imponującej częstotliwości są „wprowadzane” u nas, co jest dobrą wiadomością. W ubiegłym roku były to vivo i Oppo, a w zeszłym tygodniu stało się wiadomo, że smartfony Realme też można teraz kupić. O szczegółach i planach marki na naszym rynku wydaliśmy odpowiedni materiał. A teraz ograniczymy się do kilku słów o marce. Wszystkie końce prowadzą do BBK, który jest właścicielem lub zorganizował wiele marek. Co ciekawe, marki te aktywnie ze sobą konkurują. Realme to bardzo młoda marka, istnieje od 2018 roku i jest już sprzedawana w 27 krajach świata. Realme, podobnie jak OnePlus, wyszedł spod skrzydła marki OPPO. Ale wszystkie trzy marki są inaczej pozycjonowane i koncentrują się na różnych odbiorcach. Realme można nazwać najbardziej „młodą”. Marka zaczęła się oczywiście od segmentów budżetowego i średniej ceny. Ale potem nastąpiła logiczna ekspansja linii wraz z pojawieniem się flagowych modeli. Taki model jest bohaterem dzisiejszej recenzji Realme X2 Pro.

  1. Co to jest?
  2. Czym ciekawy Realme X2 Pro?
  3. Co znajduje się w zestawie?
  4. Jak wygląda Realme X2 Pro?
  5. Jak dobry jest ekran?
  6. Jakie są sposoby, aby odblokować?
  7. Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?
  8. Jaki jest interfejs?
  9. Jak dobre są kamery?
  10. Konkluzja

Co to jest?

Realme X2 Pro to flagowy smartfon z 6,5-calowym wyświetlaczem AMOLED o częstotliwości 90 Hz, topowym procesorem Snapdragon, 8 GB pamięci RAM, kamerą główną o 64 MP z czterema modułami, modułem NFC do płatności zbliżeniowych i bardzo szybkim ładowaniem.

Czym jest ciekawy Realme X2 Pro?

Na podstawie opisu Realme X2 Pro ma wszystko (lub prawie wszystko), co powinno być w nowoczesnym, niedrogim flagowcu, skierowanym do młodzieży. Smartfon jest wyposażony w 6,5-calowy wyświetlacz AMOLED z wycięciem w kształcie kropli i rozdzielczością Full HD +. Ekran otrzymał częstotliwość odświeżania 90 Hz, maksymalna jasność do 1000 cd / m² i ogłoszono wsparcie dla HDR10 +. Skaner linii papilarnych znajduje się w ekranie, i jest uruchamiany(według firmy)  w 0,23 sekundy. Pod maską znajduje się potężny flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 855+, który jest uzupełniony o 8 lub 12 GB pamięci LPDDR4X RAM i napęd o pojemności 128 lub 256 GB (wersja z 6/64 GB nie wydaje się tutaj sprzedawana). Z tyłu znajduje się główna kamera z czterema modułami. Główny to Samsung GW1 o rozdzielczości 64 megapikseli, drugi to teleobiektyw 13 MP, trzeci to szerokokątny obiektyw 8 MP o kącie 115 °, a czwarty to czujnik głębokości 2 MP. Aparat otrzymał tryb fotografowania w nocy, elektroniczną stabilizację (EIS), zapisuje wideo 4K przy 30 klatkach na sekundę i filmy w zwolnionym tempie przy 960 klatkach na sekundę. Kamera przednia ma 16 megapikseli. Realme X2 Pro ma wszystkie najnowsze moduły bezprzewodowe, w tym płatności zbliżeniowe NFC dla Google Pay. Jest wyjście słuchawkowe 3,5 mm i dźwięk stereo (za pomocą słuchawki). Smartfon zasilany jest baterią 4000 mAh. Ciekawe jest to, że obsługuje szybkie ładowanie za pomocą drutu SuperVOOC Flash Charging o mocy 50 W, którym smartfon jest w pełni naładowany w 35 minut.

Co znajduje się w zestawie?

Opakowanie i wyposażenie Realme X2 Pro nie różnią się niczym nadprzyrodzonym. Pudełko o znanych wymiarach w kolorze białym, z wizerunkiem smartfona i informacjami technicznymi. Wewnątrz - sam smartfon, zasilacz (taki sam przy 50 W), kabel typu C, klips do wyjmowania tacy, przezroczysty zderzak ochronny, folia ochronna (fabrycznie klejona) i dokumentacja.

Jak wygląda Realme X2 Pro?

Większość nowoczesnych smartfonów wygląda podobnie do siebie, szczególnie z przodu. Realme X2 Pro jest jednym z takich modeli. Prawie cały panel przedni był zajęty przez duży ekran z zaokrąglonymi rogami, minimalne odstępy po bokach, nieco większym podbródkiem i wycięciem w kształcie kropli do kamery przedniej. Powyżej jest cienka, ale bardzo szeroka siatka mikrofonu do mówienia. Działa również jako drugi głośnik podczas odtwarzania dźwięku stereo. Ekran nie jest zakrzywiony, tylko szkło ochronne Gorilla 5. generacji jest lekko zaokrąglone na obwodzie.

Rama jest metalowa, opływowa po bokach. Jest pomalowana w tym samym kolorze co smartfon (w naszym przypadku niebieski). Kontrole nie są dość standardowe. Po prawej stronie znajduje się tylko przycisk zasilania z ozdobnym czerwonym paskiem i tacą:

Miejsce na kartę pamięci nie jest uwzględnione, można zainstalować tylko dwie karty nanoSIM. Nie śmiertelnie, ponieważ mamy wersję z 128 GB, ale możliwość posczerzenia objętości nie byłaby zbędną.

Przyciski regulacji głośności są osobne i znajdują się po lewej stronie. Ogólnie możesz się do tego przyzwyczaić. Ale podczas  użycia w ruchu  kilkukrotnie zamiast blokowania smartfona przypadkowo uzyskano zrzut ekranu (przycisk zasilania razem z przyciskiem zmniejszania głośności).

Poniżej znajduje się port USB typu C, głośnik, mikrofon i standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Dobrze, że  jest w ogule i dobrze, że jest w dogodnym miejscu.

Na górnej powierzchni - tylko dodatkowy mikrofon.

Tył jest szklany, zastosowano również Gorilla Glass 5. Smartfon będzie dostępny w dwóch dość nudnych kolorach: niebieskim i białym z modulacjami perłowymi. W naturze istnieją dwie jeszcze bardziej interesujące wersje Realme X2 Pro Master Edition z matowym tłem w kolorze szarym i czerwonym (współpraca z japońskim projektantem przemysłowym Naoto Fukasawa). Nasza niebieska wersja wygląda jasno, kamera jest ustawiona pionowo, po prawej stronie jest poziome logo Realme:

Kamera główna  z czterema modułami wystaje nieco ponad korpus (co lekko się "leczy" przy pomocy zderzaka), główny moduł o 64 MP ma dekoracyjną złotą ramkę.

Smartfon wygląda na nowoczesny i kolorowy, choć niezbyt oryginalny. Nie ma problemów z jakością materiałów i montażu. Jedynym kontrowersyjnym punktem, do którego należy się przyzwyczaić, jest lokalizacja przycisków.

Jak dobry jest ekran?

Ekran jest jedną z głównych ciekawostek Realme X2 Pro. Ma przekątną 6,5 cala i rozdzielczość 2400 × 1080 (proporcje 20: 9), gęstość pikseli około 402 ppi. Jest to matryca AMOLED o częstotliwości odświeżania 90 Hz, obsłudze HDR10 + i deklarowanej szczytowej jasności 1000 cd / m² (nie mylić z maksimum). W ustawieniach ekranu jest wiele interesujących rzeczy. Zmiana skali elementów interfejsu, rozmiaru czcionki, regulacji temperatury barwowej, Always on Display ( jest, ale w swojej podstawowej formie, tylko zegar bez ustawień i zdjęć), ochrona przed migotaniem (alias DC Dimming) i częstotliwość odświeżania ekranu. Istnieją tryby 60 i 90 Hz. Ale, co jest godne uwagi i przydatne, możesz skonfigurować indywidualnie dla każdej aplikacji. Na przykład, jeśli jakaś gra nie działa poprawnie z częstotliwością 90 Hz, możesz ustawić dla niej tylko 60 Hz, a wszystko inne będzie działać przy częstotliwości 90 Hz. Oprócz regulacji temperatury kolorów istnieją dwa tryby ekranu: jasny z rozszerzoną gamą kolorów i sRGB, które z jakiegoś powodu nazwano „Czułością”. Istnieje tryb ciemny, ale ustawiają go w ustawieniach w pozycji „Realme Laboratory” z funkcjami na etapie testów beta. Interesujące jest to, że zmienia się nie tylko interfejs smartfona, ale istnieje możliwość „wymuszonego” przejścia do ciemnych odcieni dowolnej aplikacji. W tym te, które go nie obsługują. Chociaż nie zawsze działa poprawnie.

Jakość ekranu jest bardzo dobra. Zarówno w kolorze, jak i jasności. Częstotliwość odświeżania 90 Hz jest naprawdę bardzo miła, obsługa interfejsu wygląda bardzo płynnie. Pomiary wykazały, że w trybie jasnym maksymalna jasność była imponująca 480,917 cd / m². Jednocześnie temperatura kolorów jest „znacznie podnoszona”, obraz przechodzi w zimne odcienie, a średni błąd koloru EE wynosi 5,82. Chociaż nie jest to krytyczne: ustawienia mają możliwość dostosowania temperatury kolorów. Gama kolorów jest znacznie szersza niż sRGB:

W trybie sRGB zmienia się tylko gama kolorów. Maksymalna jasność wyniosła 481,596 cd / m², natomiast odchylenie do zimna było nieco mniejsze, podobnie jak ΔE (średnia 4,81). Jednocześnie gama kolorów jest zbliżona do sRGB:

Porównanie z innymi modelami:

nazwa urządzenia Jasność białego obszaru,
cd / m 2
Jasność czarne pola
cd / m 2
kontrast
Realme X2 Pro 481596 0
Vivo NEX 3 419643 0
Samsung Galaxy Note10 + 387745 0
Sony Xperia 1 394,97 0
Huawei P30 Pro 447247 0
Samsung Galaxy S10 378,72 0

Jakie są sposoby, aby odblokować?

Aby odblokować smartfon, możesz użyć skanera linii papilarnych na wyświetlaczu i funkcji rozpoznawania twarzy. Rozpoznawanie wykorzystuje tylko przednią kamerę, więc tej metody nie można nazwać szczególnie bezpieczną. Jeśli chodzi o skaner linii papilarnych, jest on optyczny w Realme X2 Pro, co oznacza, że będzie „mylić” z mokrymi palcami. W reszcie prypadków działa bardzo inteligentnie: dokładnie i szybko. Naprawdę szybko, jeśli istnieje różnica w stosunku do opcji „klasycznych”, jest to już praktycznie niezauważalne.

Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?

Smartfon wykorzystuje bardzo produktywny sprzęt: poprzedni flagowy Qualcomm Snapdragon 855+ jest zainstalowany jako procesor. Tak, formalnie jest już 865., ale jak dotąd jest na nim bardzo mało smartfonów. A wydajność 855+ jest więcej niż wystarczająca. Qualcomm Snapdragon 855+ to podkręcona wersja Snapdragon 855. We wszystkim innym nie ma różnic. Jest to procesor 7-nanometrowy z rdzeniem 1x2.96 GHz Kryo 485 (w standardowej wersji jego częstotliwość wynosi 2,84 GHz), 3x2,42 GHz Kryo 485 i 4x1,8 GHz Kryo 485. Akcelerator Adreno 640 odpowiada za podkręcenie do 700 MHz Do naszej oceny trafiła najlepsza wersja z 12 GB pamięci RAM i dyskiem 256 GB. Wersja, która ma być w sprzedaży, będzie miała 8/128 GB. Warto zauważyć, że w wariantach 128/256 GB używana jest szybka pamięć standardu UFS3.0. Najmłodszy z 64 GB - UFS2.1. Jak można się spodziewać, wyniki testów wydajności są bardzo wysokie:

Pomimo tego, że formalnie smartfon nie jest pozycjonowany dla gier, grać na nim jest bardzo wygodnie. I dzięki najwyższej klasy sprzętowi, który ściąga wszystkie dostępne gry z maksymalną prędkością, i także dzięki wyświetlaczowi 90 Hz.

Oczywiście Realme ma również własne narzędzie do gier. Umożliwia konfigurowanie wydajności zarówno ogólnie, jak i dla konkretnej gry, wyłączanie powiadomień i wielu przydatnych drobiazgów:

Za układ chłodzenia odpowiada system z komora parowania. Obudowa smartfona naprawdę nie nagrzewa się pod obciążeniem. Przy sztucznym maksymalnym obciążeniu wszystko nie jest tak dobre. Test dławienia procesora wykazał, że procesor przegrzewa się przy długotrwałych ekstremalnych obciążeniach i dławi się do 78% wydajności. Chociaż przy rzeczywistym użyciu będzie to niezwykle trudne do osiągnięcia.

W interfejsach bezprzewodowych wszystko jest w porządku: istnieje dwuzakresowy Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.0 LE, FM, globalne systemy pozycjonowania GPS, GLONASS, Beidou, Galileo. Istnieje NFC do płatności zbliżeniowych za pomocą Google Pay.

Smartfon może odtwarzać dźwięk stereo za pomocą głośników głównych i konwersacyjnych. I brzmi bardzo dobrze, zarówno pod względem głośności, jak i jakości dźwięku. Nie będzie zbędny w grach i podczas oglądania filmów w domu na kanapie. Obsługa Dolby Atmos. W słuchawkach dźwięk nie wyróżnia się nad średnim poziomie smartfonowym. Podstawowy odtwarzacz ma również dość standardową funkcjonalność.

Smartfon zasilany jest baterią o pojemności 4000 mAh, co nie jest zbyt wysokie jak na dzisiejsze standardy, biorąc pod uwagę duży ekran i bardzo mocne wypełnienie. Ale nie powinieneś się bać, w rzeczywistości wszystko okazało się bardzo dobre. Jeśli nie prowadzisz ciężkich gier przez cały dzień, smartfon bez problemów wystarcza na półtora dnia. Ale najciekawsze jest szybkie ładowanie za pomocą kabla SuperVOOC Flash Charge o mocy 50 W, dzięki czemu bateria w pełni ładuje się w 35 minut, a 50% - 15 minut. Jest bardzo fajnie i wygodnie. Tak, kwestia zużycia baterii przy takiej prędkości ładowania pozostaje otwarta i fizycznie niemożliwe jest sprawdzenie tego. Chociaż wydaje mi się, że trudno będzie ją zabić kilka lat do niewykorzystalnego stanu.

Jaki jest interfejs?

Realme X2 Pro działa na Androidzie 9 z zastrzeżoną powłoką ColorOS 6.1, zapożyczoną ze smartfonów OPPO. Obiecują uaktualnienie do Androida 10 i najwyraźniej przejście na własny interfejs Realme. Nie sądzę, że będzie zupełnie inaczej. Obecna powłoka działa elegancko i nie zauważono żadnych poważnych błędów. Zgodnie z logiką jest zbliżony do standardowego Androida. Główne różnice są wizualne, a także różne przydatne małe rzeczy. Na zewnątrz skorupa wygląda dziwnie. Fajnie, ale nie holistycznie: nie ma ogólnego stylu. Komputery stacjonarne ze skrótami i widżetami, zasłony, menu i wszystko inne są zorganizowane jak zwykle. Opcje są dostępne zarówno z osobnym menu aplikacji, jak i z „rozładowaniem” wszystkiego na pulpity.

Istnieją różne opcje nawigacji: klasyczne 3 przyciski, opcja dwóch przycisków i pełna kontrola gestami. Istnieją również dodatkowe gesty do szybkiego uruchamiania różnych aplikacji, robienia zrzutów ekranu i tak dalej. Dla wygody dostępny jest tryb zmniejszonego ekranu. Menedżer aplikacji ma standardową formę kart. Istnieje tryb dwóch okien.

Ulubiony przez chińśkich producentów nadmiar markowych aplikacji także ma miejsce. W tym dyktafon, kompas, menedżer telefonu, narzędzie do przesyłania danych między smartfonami i sklepy z aplikacjami. W naszym przypadku oddzielne aplikacje i tematy.

Jak dobre są kamery?

Główna kamera składa się z czterech modułów. Główny to 64 megapiksele (1 / 1,72 "0,8 µm) z przysłoną f / 1.8 i autofokusem z detekcją fazową, standardowo robi 16 zdjęć MP, ale jest tryb 64 MP. Dodatkowo, 13-megapikselowy moduł teleobiektywu z przysłoną f / 2.5 i PDAF jest zainstalowany, aby zapewnić 2x zoom i 8-megapikselowy ultraszerokokątny f / 2.2 bez autofokusa. Są one uzupełnione 2-megapikselowym czujnikiem głębokości. Optyczna stabilizacja nie jest zapewniona. Smartfon może nagrywać wideo do 4K / 60fps, stabilizacja tylko w FullHD. Zastrzeżona aplikacja kamery była trochę podobna jak w iOS. W suwaku trybu jest tylko zdjęcie, wideo i portret. W menu rozwijanym znajdują się tryby zaawansowane, w tym 64 MP, nocna i manualna (w tym przypadku o nazwie „Ekspert”). Na ekranie głównym znajdują się ustawienia lampy błyskowej, HDR, filtry i przełączanie zoomu. Działa w cyklach, co nie jest zbyt wygodne: 1x, 2x , 5x (hybrydowy) i szerokokątny, ale, co ciekawe, tryb szerokokątny jest również wyniesiony osobno, obok przycisku HDR.

Zdjęcia dzienne są uzyskiwane z dobrą detalizacją, naturalnymi kolorami i dobrym zakresem dynamicznym. Zdjęcia nocne są również dobre, ale fotografowania w nocy nie można nazwać mocną stroną smartfona. W tym tryb nocny. Działa czasami dziwnie i słabiej niż w niektórych konkurentów. Być może poprawi się wraz z przyszłymi aktualizacjami.

Aparat szerokokątny nie jest zły w ciągu dnia, ale w słabym świetle uzyskać jasny obraz jest już dość trudne:

Zoom (2x i 5x):

Rozmycie tła:

4K-wideo 60 klatek na sekundę

FullHD:

Konkluzja

Pierwsza znajomość ze smartfonami Realme odbyła się natychmiast z obecnego flagowca firmy. I warto powiedzieć, że okazało się to bardzo interesujące, biorąc pod uwagę jego koszt. Smartfon otrzymał flagową, bardzo produktywną platformę Qualcomm Snapdragon 855+, doskonałej jakości wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 90 Hz i dużym marginesem jasności oraz bardzo szybki skaner linii papilarnych w ekranie. Osobno warto zwrócić uwagę na baterię: pozwala smartfonowi pracować przez długi czas bez ładowania i po prostu błyskawiczne ładowanie, co całkowicie uzupełnia zapasy w nieco ponad pół godziny. Tak, istnieją podejrzenia, że ​​bateria zużywa się również szybciej, ale nie ma sposobu, aby to potwierdzić lub obalić. Smartfon wygląda dość nowocześnie i składa się z wysokiej jakości materiałów. Punktem spórnym jest kamera Realme X2 Pro. Sama w sobie jest całkiem dobrą, ale są konkurenci za te same pieniądze, które biorą lepiej. Przynajmniej, Honor 20 Pro lub Xiaomi Mi Note 10. Chociaż nie mogą pochwalić się taką samą wydajnością i ekranami. Wersja 8 GB pamięci RAM i 128 GB wbudowanej kosztuje 453 USD

6 powodów, aby kupić Realme X2 Pro:

  • doskonały jasny wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 90 Hz;
  • wyniki w zakresie jakości;
  • szybki i dokładny skaner odcisku palca, rozpoznawanie twarzy;
  • Nowoczesne materiały konstrukcyjne o wysokiej jakości;
  • długa żywotność baterii i bardzo szybkie ładowanie;
  • wysokiej jakości głośniki stereo.

2 powodów, aby nie kupować Realme X2 Pro:

  • w tej samej cenie są bardziej interesujące kamery;
  • dławienie podczas intensywnego użytkowania.

Dane Realme X2 Pro
wyświetlacz AMOLED 6,5 cala 2400x1080 402 ppi HDR10 + 90 Hz
obudowa Wymiary:  161x75.7x8.7 mm, gramatura: 199 g
edytor 64-bitowy 7 nm Qualcomm lwia paszcza 855 Plus: 1x2.96 GHz Kryo 485 3x2.42 GHz Kryo 485 4x1.8 GHz Kryo 485 akcelerator graficzny Adreno 640 700 MHz
Pamięć o dostępie swobodnym 08/06/12 GB
pamięć flash 64GB UFS 2.1  128/256 GB UFS 3,0
kamera MP 64 (1 / 1,72 0.8μm”) z otworem f / 1.8, PDAF tele MP + 13 F / 2.5, 2x powiększenia PDAF +8 MP rybie f / 2.2 2160p wideo @ 60 fps; przodu aparatu 16 MP f / 2.0
technologia bezprzewodowa Sieć Wi-Fi 802.11 b / g / n / AC (dwuzakresowy 2,4 GHz i 5 GHz), Bluetooth 5,0 LE NFC
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
bateria 4000 mAh, wymienna, 50W szybkiego ładowania
System operacyjny Android + 9 do Pie coloros 6.1
Sim Card 2hNanoSIM
dodatkowo optyczny skaner linii papilarnych na ekranie

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: