UE chce stworzyć elektromagnetyczne działo szynowe zdolne do rozpędzenia pocisku artyleryjskiego do 7 400 km/h.
W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Obrony zorganizowała ostatnie spotkanie w ramach projektu PILUM. Celem programu jest opracowanie elektromagnetycznego działa szynowego.
Oto co wiemy
Europejska Agencja Obrony chce opracować nowy system artyleryjski oparty na elektromagnetycznym railgunie z potencjałem przyspieszania pocisków do bardzo dużych prędkości. Projekt otrzymał wsparcie finansowe od Komisji Europejskiej w ramach Działań Przygotowawczych do Badań Obronnych (PADR).
Sesja skupiła się na trzech kluczowych aspektach, które bada projekt PILUM. Są to elektromagnetyczna broń szynowa, pocisk hipersoniczny oraz magazynowanie i konwersja energii elektrycznej.
W projekt PILUM zaangażowanych jest siedmiu partnerów z czterech krajów europejskich. Udało im się osiągnąć postęp w kluczowych obszarach artylerii elektromagnetycznej. W komunikacie prasowym agencji stwierdzono, że położy to podwaliny pod zaawansowaną broń elektromagnetyczną w przyszłości.
Opracowano również koncepcję pocisków artyleryjskich, które będą miały prędkość Mach 6 (7408,8 km/h). Skuteczność tej koncepcji została oceniona przy prędkości Mach 5 (6174 km/h) w tunelu aerodynamicznym i modelowaniu komputerowym.
Program może teraz przejść do kolejnego etapu, zwanego THEMA (Technology for Electromagnetic Artillery). Celem jest przetestowanie elektromagnetycznego działa kolejowego na poligonie testowym nie później niż w 2028 roku.
Źródło: EDA