Kosmiczny Sub-Zero - satelita Saturna może wyrzucić w przestrzeń bloki lodu
Jowisz i Saturn to dwie największe planety w Układzie Słonecznym. Ich ogromne przyciąganie grawitacyjne sprawia, że ich satelity są aktywne geologicznie. W szczególności Enceladus, jeden z satelitów Saturna, może "wystrzelić" bloki lodu w przestrzeń kosmiczną.
Co wiadomo
Amerykańscy naukowcy byli zaskoczeni znalezieniem dowodów aktywności tektonicznej na Enceladusie. Jego powierzchnia stanowi około 0,15% powierzchni naszej planety. Grawitacyjne przyciąganie Saturna prowokuje potężne wstrząsy. Są one na tyle silne, że powodują wyrzucanie przez satelitę w przestrzeń kosmiczną ogromnych bloków lodu.
Naukowcy zwrócili swoją uwagę na Enceladusa nie bez powodu. Stał się on częścią badań wraz z Ganymede i Europą, dwoma satelitami Jowisza. Ich charakterystyczną cechą są gładkie obszary wokół ogromnych pasm górskich. Wcześniej sądzono, że jest to spowodowane działaniem fluidu, ale naukowcy podczas badań doszli do innego wniosku.
Według nowej hipotezy siła wstrząsów jest wystarczająca, aby spowodować wyrzucenie gruzu w górę, a następnie zsunięcie go po stromym zboczu grzbietu. W miarę staczania się gruzu, stopniowo spłaszcza on powierzchnię satelitów. Naukowcy mają nadzieję, że sonda kosmiczna Europa Clipper będzie w stanie potwierdzić ich przypuszczenia. Wyruszy ona w kierunku satelity Jowisza 10 października 2024 roku.
Źródło: space