Gwiazda neutronowa z niezwykle silnym polem magnetycznym rozbłysła po tym, jak przyciągnęła i rozerwała na strzępy asteroidę.

Autor: Maksim Panasovskiy | 20.07.2023, 00:56

Szybko obracająca się gwiazda neutronowa z niezwykle silnym polem magnetycznym jest chwilowo nieczynna. Gwiazda uległa awarii po tym, jak przyciągnęła asteroidę i rozerwała ją na strzępy.

Oto co wiemy

Obiekt nosi nazwę SGR 1935+2154 i znajduje się około 30 000 lat świetlnych od centrum naszej galaktyki. Jest to magnetar, czyli gwiazda neutronowa o wyjątkowo silnym polu magnetycznym.

Od czasu do czasu takie gwiazdy mogą wytwarzać wybuchy radiowe. Naukowcy byli w stanie wykryć pierwszy wybuch 16 lat temu, ale nie byli w stanie określić jego natury. Badacze próbowali później znaleźć wyjaśnienie.

Magnetary są otoczone przez pozostałości układów planetarnych. Asteroidy mogą latać wokół nich. Kiedy gwiazda przyciąga skałę i rozrywa ją, pęd powoduje jej przyspieszenie lub spowolnienie, w zależności od kierunku ruchu asteroidy względem kierunku obrotu magnetara.

Jeśli zderzenie powoduje, że gwiazda neutronowa obraca się szybciej, nazywa się to "usterką". Gdy magnetar zwalnia, zjawisko to nazywane jest "anti-glitch".

W rezultacie linie sił zmieniają konfigurację, powodując gwałtowny wybuch radiowy, a pozostałości asteroidy spadają na powierzchnię gwiazdy neutronowej i powodują kolosalną eksplozję. Aby to zrozumieć, pianka spadająca na magnetar wygenerowałaby tyle energii, ile uwalnia się podczas wybuchu 1000 bomb wodorowych.

Źródło: space