Słońce doświadczyło najpotężniejszego rozbłysku ekstremalnego poziomu w ciągu ostatnich sześciu lat - plazma słoneczna pokryje Ziemię w ten weekend
Wysoka aktywność na Słońcu trwa. Nasza gwiazda odnotowała najpotężniejszy rozbłysk w ciągu ostatnich sześciu lat.
Co wiadomo
Wydarzenie zostało zarejestrowane za pomocą sondy Solar Dymanics Observatory, należącej do NASA. Moc wyniosła X2,8. Odpowiada to ekstremalnemu poziomowi intensywności. Oczekuje się, że plazma słoneczna (elektrony i jony wodoru) uderzy w Ziemię w ten weekend.
Nie potwierdzono jeszcze, że rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy skierowany w stronę Ziemi. Jednak wszystkie poszlaki na to wskazują. Ponadto zaobserwowano już awarie komunikacji radiowej.
Naukowcy uważają, że szczyt aktywności słonecznej nastąpi późną wiosną 2025 roku, czyli intensywność takich rozbłysków będzie tylko rosła. Chociaż istnieje przypuszczenie, że szczyt 11-letniej aktywności nastąpi w drugiej połowie przyszłego roku.
Jak pisaliśmy powyżej, moc rozbłysku wyniosła X2,8. Wydarzenie tej wielkości zostało ostatnio zarejestrowane w 2017 roku. Na początku tego roku Słońce doświadczyło rozbłysku o mocy X2,2, co również odpowiada ekstremalnemu poziomowi intensywności.
Moc jest oznaczana literami A, B, C, M i X. Pierwszym czterem poziomom przypisano po 10 punktów. Poziom X jest bezwymiarowy. Najpotężniejszy rozbłysk w historii obserwacji miał miejsce prawie 21 lat temu - X28.
Źródło: space