Tajny rosyjski dron S-70 rozbił się w Ukrainie - eksperci nazwali jego słaby punkt (wideo)

Autor: Anton Kratiuk | 07.10.2024, 12:12

5 października wrak "niezidentyfikowanego samolotu" spadł na domy w małym miasteczku Kostiantyniwka w obwodzie donieckim, bardzo blisko miejsca, w którym przebiega linia frontu. Początkowo przypuszczano, że był to rosyjski myśliwiec SU-34 lub SU-25, ale gdy wrak został zbadany przez specjalistów, okazało się, że na głowy pokojowo nastawionych Ukraińców spadł tajny rosyjski dron S-70 "Hunter" (Ochotnik).

Co wiadomo

Niewidzialny dron S-70 "Hunter" to najnowszy rosyjski produkt. Oprócz rozpoznania, jego celem jest zrzucanie bomb na pozycje wroga.

Urządzenie lata w tandemie z myśliwcem piątej generacji SU-57, jest zdalnie sterowane drogą radiową, ma rozpiętość skrzydeł do 20 metrów (65 stóp), waży do 20 ton i przenosi do 8 ton bomb, według otwartych źródeł.

Wideo, które zostało zrobione przez miejscowych, pokazuje moment, w którym samolot zostaje trafiony pociskiem rakietowym przez własny samolot. Eksperci uważają, że "Hunter" wymknął się spod kontroli i nie reagował na polecenia pilota, dlatego zdecydowano się zniszczyć UAV, aby zapobiec jego wpadnięciu w ręce strony ukraińskiej.

Należy odnotować trzy pozytywne punkty:

  1. Bomby nie zostały zrzucone na ukraińskie miasta
  2. (Prawdopodobnie) ukraiński REB był w stanie stłumić sygnał radiowy i uniemożliwić działanie UAV.
  3. Wrak wpadł w ręce specjalistów i zostanie szczegółowo zbadany.

Wśród spalonych części znaleziono elementy precyzyjnej bomby kierowanej UMPB D-30SN - dowodzi to, że "Łowca" pełnił funkcje bombowca.

Pierwsze testy Okhotnika odbyły się w 2019 roku. Według mediów, Rosja ma tylko trzy egzemplarze S-70, z których dwa są prototypami.

Analitycy wojskowi Forbes uważają, że to właśnie łączność radiowa jest słabym punktem S-70 "Okhotnik" i w warunkach współczesnych działań wojennych w pracy REB jej wykorzystanie nie jest dobrym rozwiązaniem.

UAV S-70 "Hunter" jest kopią amerykańskiego RQ-170, ale w przeciwieństwie do niego wykonuje nie tylko funkcje zwiadowcze. Koszt jednego S-70 wynosi 20 mln dolarów.

Źródło: Forbes