Ukraina może zaatakować Rosję rakietami SA-5 Gammon, które pierwotnie zostały zaprojektowane do niszczenia amerykańskich samolotów szpiegowskich
Rosyjskim mediom nie można ufać, ale ostatnio wydały one bardzo interesujące oświadczenie. Według propagandystów, Siły Obronne Ukrainy uderzyły w kilka miejsc, w tym most Kerczeński, pociskami S-200 (SA-5 Gammon według klasyfikacji NATO).
Oto co wiemy
Rosyjskie siły zbrojne używają systemów rakietowych ziemia-powietrze S-300 (klasyfikacja NATO - SA-10 Grumble) do bombardowania ukraińskich miast od zeszłego roku. Pociski lecą po trajektorii balistycznej, więc trudno je przechwycić.
SA-5 Gammon mogłyby dać ukraińskim siłom zbrojnym możliwości podobne do pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. Pociski musiałyby zostać zmodyfikowane do użytku ziemia-ziemia. Konieczność zmiany parametrów daje nadzieję, że eksperci mogą jednocześnie poprawić celność.
W tej chwili jedynym dowodem na to, że Ukraina używa SA-5 Gammon, jest wideo rosyjskich propagandystów. Ale znowu musimy wrócić do pierwszego akapitu, w którym napisano, że rosyjskim mediom nie można ufać.
System rakiet ziemia-powietrze został oddany do użytku w latach 60. ubiegłego wieku. System obrony powietrznej został zaprojektowany głównie do niszczenia amerykańskich samolotów szpiegowskich na dużych wysokościach.
W skład kompleksu wchodziły pociski 5B21, 5B21B, 5B28, 5B28M o zasięgu startu 160-300 kilometrów i prędkości lotu 700-1200 m/s w zależności od zasięgu. Najnowsze wersje rakiet przechwytujących mogły zestrzeliwać zagrożenia powietrzne na wysokości do 41 km, podczas gdy starsze wersje mogły zestrzeliwać zagrożenia powietrzne na wysokości do 27 km. Istniały warianty z nuklearną głowicą specjalną do niszczenia celów grupowych.
Rosjanie donoszą, że ukraińskie siły zbrojne zaatakowały obwody rostowski i briański. Ponadto piszą o próbie uderzenia rakietami SA-5 Gammon w Most Kerczeński, który łączy Rosję kontynentalną z tymczasowo okupowanym Półwyspem Krymskim. Według doniesień, siły obrony powietrznej zestrzeliły pocisk, a szczątki spadły do Morza Azowskiego.
Pomimo twierdzeń strony rosyjskiej o udanym przechwyceniu, władze zamknęły Most Kerczeński. Spowodowało to długie korki na drogach w obu kierunkach.
Nie jest jasne, ile systemów rakietowych ziemia-powietrze SA-5 Gammon było w służbie ukraińskich sił powietrznych na dzień 24 lutego 2022 roku. W każdym razie kompleks obejmuje stacjonarne wyrzutnie, co poważnie ogranicza mobilność.
Jak dotąd nie widzieliśmy ani jednego filmu z ukraińskich źródeł demonstrującego użycie SA-5 Gammon. Ani jako broń ziemia-ziemia, ani w bardziej tradycyjnym trybie ziemia-powietrze. Dlatego po raz kolejny wracamy do pierwszych słów tego materiału - rosyjskim mediom nie można ufać.
Źródło: The War Zone