Recenzja Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G

Autor: Aleksander Czub | 29.01.2024, 21:30

Smartfony Redmi są pozycjonowane jako bardziej przystępne cenowo niż flagowce Xiaomi. Jednak topowe modele Redmi pod pewnymi względami zbliżają się już do flagowych modeli. Nowy Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G, który jest obecnie topowym modelem z linii Redmi, pojawił się na gg do recenzji. Ma wiele funkcji typowych dla flagowców. Ale ma też pewne kompromisy, które sprawiły, że cena jest bardziej przystępna. Poniżej opowiemy, co się stało i na ile jest to udane. Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G.

Smartfon jest bardzo przyjemny w użytkowaniu i ma szereg niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim posiada doskonałej jakości wyświetlacz AMOLED o dobrym poziomie jasności i obsłudze wszystkich standardów HDR. Smartfon ma też ciekawy i stylowy design, który uzupełnia pełna ochrona przed pyłem i wodą IP68, jak w droższych flagowcach. Do tego należy dodać niezwykle szybką prędkość ładowania, dobrą wydajność i dobry aparat główny o rozdzielczości 200 MP, który robi wysokiej jakości zdjęcia w większości sytuacji. A jako małe, ale przyjemne bonusy warto wspomnieć o dźwięku stereo i nadajniku podczerwieni do sterowania elektroniką. Jeśli mówimy o mniej przyjemnych aspektach korzystania ze smartfona, to przede wszystkim należy wspomnieć o dużej liczbie niepotrzebnych programów i gier po wyjęciu z pudełka, a także irytujących reklamach w autorskich aplikacjach. Warto również wspomnieć, że ultraszerokokątny aparat jest bardzo przeciętny i brakuje mu autofokusa. Chociaż istnieją tańsze smartfony z lepszymi ultraszerokokątnymi aparatami. A aparat makro 2 MP to bardziej zabawka.

Istnieją interesujący konkurenci w tym zakresie, w tym modele Xiaomi. Na przykład Xiaomi 13T ma ciekawszy zestaw kamer, nieco mocniejszy procesor i wysokiej jakości płaski ekran (dla niektórych będzie to znacząca zaleta) o częstotliwości 144 Hz. Ale w tej samej cenie ma mniej pamięci wewnętrznej i wolniejsze ładowanie przy 67 W. Lub POCO F5 Pro z mocniejszym procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1.

5 powodów, dla których warto kupić Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G:

  • doskonały wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz;
  • wysokiej jakości aparat główny 200 MP;
  • stylowy wygląd i stopień ochrony IP68;
  • superszybkie ładowanie 120 W;
  • nowoczesny zestaw interfejsów bezprzewodowych i nadajnik podczerwieni do sterowania elektroniką.

2 powody, dla których nie warto kupować Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G:

  • zastrzeżone aplikacje mają wbudowane reklamy, wiele niepotrzebnych aplikacji po wyjęciu z pudełka;
  • przeciętny aparat ultraszerokokątny, nieefektywny aparat makro.

Szybkie przejście:

  1. Co zawiera Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G?
  2. Jak wygląda Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G?
  3. Jak dobry jest ekran Samsung Galaxy S23 FE?
  4. Wydajność, dźwięk i czas pracy baterii Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G
  5. Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G?
  6. Jak fotografują aparaty Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G?
  7. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o tym smartfonie

Co zawiera Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G?

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G jest dostarczany w standardowym białym pudełku z nazwą modelu i zdjęciem. Wewnątrz znajduje się całkiem niezłe opakowanie. Oprócz smartfona pudełko zawiera ładowarkę 120 W, kabel typu C, osłonę ekranu, narzędzie do wysuwania tacki, dokumentację i silikonowy bumper ochronny. Jest czarny i nie pasuje do koloru samego smartfona. Ale jest znacznie lepszy i przyjemniejszy w dotyku niż standardowe przezroczyste etui w zestawie. I ma bok, który chroni tył obudowy.

Jak wygląda Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G?

Jedną z głównych cech Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G jest zakrzywiony ekran po bokach. Firma zauważa, że jest to pierwszy raz, kiedy taki ekran został użyty w linii Redmi. Zdania na temat zakrzywionych ekranów są podzielone, to czy się to komuś podoba czy nie jest kwestią indywidualną. Ale wygląda naprawdę świetnie. Ramki na obwodzie są bardzo cienkie, producent twierdzi, że podbródek ma tylko 2,37 mm szerokości. Przednia kamera jest wykonana w zwykły sposób, w postaci okrągłego otworu. Nad nim znajduje się cienka szczelina na głośnik słuchawki. Przedni panel jest chroniony przez Gorilla Glass Victus.

Ramka nie jest już tak droga jak ekran. Jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze srebrnym, które przypomina metal, ale nim nie jest. Chociaż Xiaomi twierdzi, że konstrukcja ma metalowe wstawki w rogach smartfona. Boki ramki zwężają się i mają płaską powierzchnię. Przyciski zasilania i głośności są umieszczone standardowo, bez niespodzianek. Wysokość jest dość wygodna do obsługi obiema rękami.

Na górze znajdują się dwa mikrofony, dodatkowe otwory głośnikowe służące do odtwarzania dźwięku stereo oraz port podczerwieni do używania smartfona jako pilota do elektroniki użytkowej. Na dole znajduje się główny głośnik, mikrofon, złącze Type-C i tacka.

W tacce można zainstalować dwie karty SIM. Smartfon obsługuje również eSIM. Nie ma miejsca na kartę pamięci. Ale biorąc pod uwagę 256 GB pamięci w młodszej wersji, nie jest to krytyczne.

Tylna pokrywa jest również wykonana z Gorilla Glass Victus i ma zagięcia po bokach. Powłoka nie jest matowa, ale raczej perłowa. Otrzymaliśmy wersję jasnofioletową. Wygląda to dość ciekawie, tylna pokrywa jest tradycyjnie podzielona na prostokąty o różnych odcieniach.

Wszystkie trzy moduły tylnej kamery są oddzielne i dość mocno wystają ponad powierzchnię tylnej pokrywy.

Kolejną cechą, która jest zwykle bardziej typowa dla flagowców, jest pełna ochrona zgodnie ze standardem IP68, więc teoretycznie smartfon może wytrzymać zanurzenie w wodzie na głębokość 1,5 m przez 30 minut. Smartfon jest średniej wielkości jak na współczesne standardy, 161,4x74,2x8,9 mm, i waży nieco ponad 200 g. Dzięki dobremu kształtowi smartfon jest wygodny w użyciu.

Jak dobry jest ekran Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G?

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G jest wyposażony w zakrzywiony 6,67-calowy ekran AMOLED. Ekran ma dość nietypową rozdzielczość 2712x1220 (proporcje 20:9), gęstość pikseli wynosi około 446 ppi. Producent obiecuje szczytową jasność na poziomie 1800 cd/m². Ekran obsługuje wszystkie standardy HDR: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG. Podobno zastosowano 12-bitową matrycę i obiecano 100% pokrycie przestrzeni barw DCI-P3. Częstotliwość odczytu matrycy wynosi 2160 Hz w trybie gry, PWM to 1920 Hz. Maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz, a w ustawieniach można wybrać tryb automatyczny lub stałą częstotliwość 60 lub 120 Hz. W ustawieniach można wybrać ciemny lub jasny motyw z możliwością włączenia według harmonogramu, włączyć tryb czytania, wybrać skalę tekstu interfejsu, tryb kolorów z ręczną regulacją temperatury kolorów i Always on Display. Nie jest to jednak pełnoprawna funkcja w smartfonie: wyświetla się tylko przez 10 sekund.

Wyświetlacz jest naprawdę doskonałej jakości, z bardzo nasyconymi kolorami i maksymalnymi kątami widzenia. Jasność jest wystarczająca do komfortowego użytkowania w większości sytuacji, choć z oczywistych względów nie udało się jej sprawdzić w ostrym letnim słońcu. Pomiary wykazały, że maksymalna jasność w trybie "Bright" wynosi 492,231 cd/m2. Gama kolorów jest znacznie szersza niż sRGB. Jednak temperatura barwowa jest nieco zbyt wysoka, obraz przechyla się w stronę zimnych odcieni. Można ją dostosować w ustawieniach.

W trybie "Standard" gama kolorów jest zbliżona do sRGB, choć nie dokładnie taka sama, ale temperatura kolorów jest bliższa wartości referencyjnej. Maksymalna jasność jest nieco niższa: 448.488 cd/m2.

Porównanie ekranu Samsunga Galaxy S23 FE z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność białego pola,
cd/m2
Jasność czarnego pola,
cd/m2
Kontrast
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G 492.231 0
Samsung Galaxy S23 FE 489.357 0
Motorola Moto G84 468.117 0
Motorola Edge 40 Neo 506.93 0
Motorola Edge 40 494.789 0
Motorola Edge 40 Pro 505.698 0
Samsung Galaxy S23 Ultra 696.675 0
Samsung Galaxy Z Flip3 460.6 0
Samsung Galaxy Z Fold3 479.32 0

Wydajność, dźwięk i czas pracy na baterii Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G to pierwszy smartfon wyposażony w procesor Mediatek Dimensity 7200 Ultra. Chociaż w rzeczywistości różni się on od zwykłego Mediatek Dimensity 7200 tylko w procesorze sygnałowym przetwarzania obrazu, więc różnica polega tylko na działaniu aparatu. Mediatek Dimensity 7200 Ultra to 4-nanometrowy ośmiordzeniowy procesor w segmencie średnim, z dwoma rdzeniami ARM Cortex-A715 taktowanymi zegarem 2,8 GHz i sześcioma rdzeniami ARM Cortex-A510 taktowanymi zegarem 2,0 GHz. Za grafikę odpowiada akcelerator Mali-G610 MC4. Nie należy oczekiwać najwyższej wydajności, ale procesor jest wystarczająco mocny dla powłoki z dowolnymi aplikacjami i nowoczesnymi grami. Jest 8/12/16 GB pamięci RAM LPDDR5 (plus kolejne 6 GB rozszerzenia dzięki dyskowi), wbudowana pamięć masowa może wynosić 256 lub 512 GB, a używana jest szybka pamięć UFS 3.1. Recenzowana jest wersja z 12/512 GB.

Testy wydajności Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G

W testach syntetycznych smartfon prezentuje całkiem niezłe wyniki jak na nowoczesny smartfon ze średniej półki. Oczywiście nie jest to flagowiec, ale moc będzie wystarczająca dla zdecydowanej większości użytkowników.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G wydajność

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G był miłym zaskoczeniem pod względem nagrzewania i stabilności działania. Zastosowano dość dużą komorę parowania. W teście dławienia (Throttling Test) wydajność procesora spada nawet o 94% w ciągu 15 minut maksymalnego obciążenia, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem. Korpus może się trochę nagrzewać w testach syntetycznych i podczas długich sesji grania, ale staje się ciepły, a nie gorący.

Wydajność Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G w grach

Jak każdy nowoczesny smartfon, Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G ma własną aplikację do gier Game Turbo, która ogólnie ma standardową funkcjonalność. Centrum ze wszystkimi zainstalowanymi grami, ustawieniami wydajności, wyłączaniem powiadomień, blokowaniem jasności itp. Z grami wszystko jest bardzo dobrze. Genshin Impact działa przy dość stabilnych 60 FPS na średnich ustawieniach. Diablo Immortal - 30 FPS na wysokich ustawieniach (tryb 60 FPS z jakiegoś powodu nie jest obsługiwany). Call of Duty Mobile - stabilne 60 FPS na wysokich ustawieniach graficznych.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G Wireless and Sound

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G posiada dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.3 LE i NFC do płatności zbliżeniowych. Obsługa globalnych systemów pozycjonowania: GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Beidou i QZSS. Smartfon odtwarza dźwięk stereo przez głośniki główne i słuchawkowe, jest wsparcie dla wirtualnego dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Głośność jest całkiem dobra, ale jakość jest przeciętna. Dźwięk jest płaski, prawie bez niskich częstotliwości. Ale to typowe dla smartfonów ze średniej półki.

Test baterii Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G jest wyposażony w akumulator o pojemności 5000 mAh . Żywotność baterii jest dość typowa dla nowoczesnych smartfonów. Przy aktywnym użytkowaniu (z grami, aktywnym korzystaniem z aparatu) smartfon będzie żył do późnych godzin wieczornych. Przy bardziej umiarkowanym użytkowaniu (połączenia, poczta e-mail, komunikatory, przeglądarka, YouTube, trochę muzyki i aparat) można uzyskać dzień pracy na jednym ładowaniu. Ważną cechą smartfona jest jednak niezwykle szybkie ładowanie HyperCharge o mocy 120W. Aby poprawić wydajność ładowania i wydłużyć żywotność baterii, zastosowano oddzielny chip P1. Producent twierdzi, że smartfon jest w pełni naładowany w 19 minut. W rzeczywistości zajmuje to nieco ponad 20 minut, ale nie ma to znaczenia. W każdym razie można ładować smartfon podczas brania prysznica lub robienia porannej kawy. smartfon uzyskuje 70% w 15 minut i 30% w 5 minut. Obsługiwany jest również standard szybkiego ładowania Power Delivery 3.0. Ale oczywiście prędkość będzie wolniejsza. Ładowanie bezprzewodowe nie jest obsługiwane. Ale biorąc pod uwagę szybkość ładowania przewodowego, trudno to nazwać wadą.

Dodatkowe funkcje Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G

Porozmawiajmy teraz o kilku innych funkcjach sprzętowych. Smartfon posiada port podczerwieni do sterowania elektroniką użytkową. Odpowiednia aplikacja jest zainstalowana na smartfonie. Został przetestowany na telewizorze Philips i klimatyzatorze LG i wszystko działa.

Pominęliśmy również tradycyjną sekcję dotyczącą odblokowywania smartfona. Faktem jest, że recenzowaliśmy smartfon z oprogramowaniem układowym zaprojektowanym dla parkietów giełdowych. Ma on szereg ograniczeń. Na przykład nie ma możliwości skonfigurowania żadnego rodzaju blokady smartfona (kod, hasło, odcisk palca, rozpoznawanie twarzy). Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G ma ekranowy skaner linii papilarnych. Nie byliśmy w stanie sprawdzić, jak działa zgodnie z przeznaczeniem. Ma on jednak dodatkową funkcję: pomiar tętna. I ta funkcja działa całkiem dobrze.

Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G?

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G działa na systemie Android 13 z zastrzeżoną powłoką MIUI 14. Co jest dość zaskakujące, biorąc pod uwagę gotowy HyperOS oparty na Androidzie 14. Powłoka różni się wizualnie od czystego Androida, ale nie ma znaczących różnic pod względem samej logiki interfejsu. Typowe pulpity z ikonami i widżetami, trzy rodzaje wyświetlania (pulpity, pulpity z osobnym menu aplikacji oraz tryb uproszczony z dużymi ikonami). Nawigacja gestami i przyciskami, a także wiele opcji dostosowywania wyglądu powłoki.

Kurtyna może mieć dwie wersje: klasyczną, jak w Androidzie. Lub tak zwana nowa wersja: przeciągnięcie od lewej strony górnej krawędzi ekranu otwiera powiadomienia. Po prawej stronie można uzyskać dostęp do szybkich przełączników sieci bezprzewodowej, regulacji głośności i jasności itp.

Menedżer aplikacji ma nieco inny wygląd: aplikacje są wyświetlane jako karty w dwóch kolumnach z przewijaniem w pionie. Możliwe jest otwieranie aplikacji w oknie, a także w trybie dwóch okien.

Jedną z nieprzyjemnych cech powłoki jest to, że po wyjęciu z pudełka instalowanych jest wiele niepotrzebnych aplikacji. Ale jeszcze bardziej irytujące są reklamy. Są one regularnie wyświetlane na pełnym ekranie, nawet w autorskich aplikacjach Xiaomi:

Zestaw dość typowych autorskich aplikacji. Dyktafon, notatki, kalkulator, skaner kodów QR, kompas, poziomica itp.:

Jak działają kamery Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G?

Tylna kamera Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G składa się z trzech modułów. Głównym z nich jest 200 megapikselowy ISOCELL HP3 z przysłoną f/1.7, 23 EFP, rozmiarem matrycy 1/1.4", rozmiarem piksela 0.56µm. Posiada wielokierunkowy autofokus z detekcją fazy i optyczną stabilizację obrazu. Twierdzi się, że kamera może robić zdjęcia z 2x i 4x zoomem bez utraty jakości. Drugi moduł to ultraszerokokątny moduł 8 MP z przysłoną f/2.2 i kątem widzenia 120° bez autofokusa. Trzeci moduł to 2 MP f/2.4 macro o wątpliwej przydatności. Maksymalna rozdzielczość wideo to 4K@30fps. Przedni aparat ma rozdzielczość 16 MP, f/2.4. Oczywiście wolelibyśmy moduł teleobiektywu zamiast makro. Ale nadal nie patrzymy na flagowca w pełnym tego słowa znaczeniu.

Aplikacja aparatu ma bardzo przyjazny dla użytkownika i intuicyjny interfejs. Wszystkie najważniejsze ustawienia są dostępne na ekranie wizjera, a dodatkowe ustawienia znajdują się w rozwijanym menu. Tryby przełącza się zwykłymi przeciągnięciami, a dodatkowe znajdują się w osobnej sekcji.

Przykładowe zdjęcia z aparatu Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G

Główny aparat robi świetne zdjęcia w niemal każdych warunkach. Przy wystarczającym oświetleniu kolory są naturalne, a szczegółowość wysoka. Tryb nocny dobrze spełnia swoje zadanie, a poziom szczegółowości nie spada znacząco. Ale kolory nie są tak naturalne, co jest całkiem normalne.

Ultraszerokokątny aparat działa dobrze w ciągu dnia. Oczywiście można zauważyć spadek wyrazistości na krawędziach kadru, co jest typowe dla wszystkich kamer ultraszerokokątnych. Zdjęcia nocne są również dobre:

Smartfon nie ma teleobiektywu, więc zoom jest wyłącznie cyfrowy. Kadr z głównego aparatu. zoom 2x ogólnie działa całkiem dobrze przy dobrym oświetleniu. Wieczorem szczegółowość jest zauważalnie zmniejszona, pojawiają się szumy i trudniej jest zrobić zdjęcie wysokiej jakości:

4-krotny zoom cyfrowy

Aparat makro ma niską rozdzielczość i nie ma autofokusa. Można się więc pobawić, ale jakość zdjęć jest przeciętna.

Przykład nagrywania wideo Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G

Wideo 4K 30 FPS na smartfonie jest całkiem niezłe. Drgania są minimalne, efekt galaretki jest również nieznacznie obecny, ale nie krytyczny:

Szybki przegląd Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G: cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o tym smartfonie

  • Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G to najdroższy i najbardziej zaawansowany smartfon z linii Redmi.
  • Wewnątrz znajduje się nowoczesny procesor średniej klasy Mediatek Dimensity 7200 Ultra.
  • Ma szklaną i plastikową obudowę ze stopniem ochrony IP68.
  • Działa na systemie Android 13 z autorską powłoką MIUI 14.
Specyfikacja Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G
Wyświetlacz AMOLED, 6,67 cala, 27120x1220 (proporcje 20:9), 446 ppi, 120 Hz
Korpus wymiary: 161.4x74,2x8,9 mm, waga: 204,5 g
Procesor 64-bitowy 4nm Mediatek Dimensity 7200 Ultra, 2xARM Cortex-A715 2,8 GHz, 6xARM Cortex-A510 2,0 GHz, grafika Mali-G610 MC4
Pamięć RAM 12 GB LPDDR5
Pamięć flash 512 GB UFS 3.1
Aparat

200 MP (f/1.7, 23 mm EVF, 1/1.4", 0.56µm, wielokierunkowy PDAF, OIS); ultraszerokokątny: 8 MP (f/2.2, 120˚); makro: 2 MP (f/2.4); wideo do 4K@30fps; przedni aparat: 16 MP, f/2.4

Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (dwuzakresowe, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.3, NFC, port podczerwieni
GPS GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS
Bateria 5000 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 120 W
System operacyjny Android 13 + MIUI 14
Karta SIM 2xNanoSIM, eSIM
Opcjonalnie Ekranowy skaner linii papilarnych, stopień ochrony IP68

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: