Kontrapunkt: rynek odnowionych smartfonów pokonuje oczekiwania, że ​​w 2021 r. wzrośnie o 15%

Autor: Anry Sergeev | 21.04.2022, 15:36
Kontrapunkt: rynek odnowionych smartfonów pokonuje oczekiwania, że ​​w 2021 r. wzrośnie o 15%

Rynek odnowionych smartfonów wzrósł w 2021 roku o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim, przewyższając 4,5% wzrost rynku nowych smartfonów. Badania kontrapunktów donosi, że odnowione jednostki zyskują na popularności zarówno wśród konsumentów, jak i producentów smartfonów.

Przejście na 5G zmusiło wielu użytkowników do aktualizacji i, co ciekawe, wyższa sprzedaż nowych jednostek pomogła zwiększyć sprzedaż jednostek odnowionych. Wielu sprzedawców zwróciło się do ofert wymiany, aby obniżyć koszty zakupu nowych modeli, co z kolei zwiększyło dostępność jednostek, które można odnowić i ponownie sprzedać.

Oszczędność kosztów jest głównym powodem, dla którego ludzie wybierają odnowione na nowe – telefon na rynku wtórnym może być średnio 60% tańszy niż nowe urządzenie. Dwa rynki, które odnotowały największy wzrost to Ameryka Łacińska (+29%) i Indie (+25%).

Jednak na dojrzałych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone (+15%), Europa (+10%) i Chiny (+10%), coraz więcej osób kupuje odnowione telefony. Te rynki również odczuwają kryzys gotówkowy, ale nie jest tak źle.

Zrównoważony rozwój i inicjatywy proekologiczne stają się coraz bardziej popularne wśród konsumentów, a zakup odnowionego telefonu zamiast nowego to świetny sposób na ograniczenie e-śmieci. Inicjatywy te zyskują również na popularności wśród producentów i przewoźników, choć ich głównym celem pozostaje rentowność.

„W UE inicjatywy rządowe pomagają w sprzedaży na rynku wtórnym. Mając na uwadze cele związane z ograniczeniem e-odpadów, przewoźnicy starają się wykorzystywać więcej urządzeń z rynku wtórnego. Last but not least, rynki UE i firmy windykacyjne (Back Market i EcoATM to dwa przykłady), które według raportu Jeffa Fieldhacka zwiększają swoją obecność ”.

Firmy zewnętrzne również chcą rozszerzyć swoją działalność telefoniczną. Było to możliwe dzięki rosnącemu ruchowi prawa do naprawy w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii, ponieważ firmy otworzyły dostęp do oryginalnych części i narzędzi niezrzeszonym warsztatom naprawczym.

IPhone firmy Apple nadal jest liderem na rynku wtórnym, ale modele Samsunga również zyskują na popularności i zmniejszają lukę.

Źródło | Obraz nagłówka

Źródło: www.gsmarena.com