Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)

Autor: rostislav-gulak | 10.05.2022, 13:51
Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)

W ciągu ostatnich stuleci broń i sprzęt wojskowy nieustannie ewoluowały. Konieczność wojskowa doprowadziła do kolejnych przełomów technicznych, pojawiły się niszczycielskie rodzaje broni ofensywnej, pozwalające na uderzenia z odległości setek i tysięcy kilometrów. Dziś jednak indywidualna broń strzelecka nie jest bynajmniej anachronizmem. Przecież zdalne metody walki są skuteczne tylko wtedy, gdy celem operacji jest zniszczenie infrastruktury przemysłowej i wojskowej wroga.

Do ostatecznego pokonania wroga, kontroli jego terytorium, dostępu do surowców i zasobów przemysłowych oraz realizacji zadań humanitarnych i innych konieczne jest wykorzystanie piechoty oraz jednostek specjalnych i pododdziałów, które wchodzą w bezpośredni kontakt z wrogiem. I tutaj główny bohater wojny staje się postacią w kamuflażu z karabinem szturmowym w ręku.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-2
Zrzut ekranu z gry Battlefield

Tło: jak to wszystko się zaczęło

Na początek podajmy definicję terminu „karabin szturmowy” (w terminologii rosyjskiej - automatyczny). A więc karabin szturmowy (oryginalny Karabin) to broń palna przeznaczona do prowadzenia ognia automatycznego z amunicją, która zajmuje pozycję pośrednią pod względem siły między karabinem maszynowym a pistoletem. Tych. Karabiny szturmowe nie obejmują przedmiotów zdolnych do prowadzenia ognia automatycznego, ale przeznaczonych do używania amunicji pistoletowej (tj. pistoletów maszynowych), a także broni automatycznej wykorzystującej naboje karabinowe (karabiny automatyczne).

Po raz pierwszy broń, którą z pewnym rozciągliwością można przypisać karabinom szturmowym, została stworzona w Rosji przez utalentowanego rusznikarza V.G. Fiodorow. W 1916 roku rozpoczęto masową produkcję próbki, którą autor nazwał automatem. W rzeczywistości był to karabin automatyczny, ale z magazynkiem sektorowym i na japońskie naboje karabinowe kalibru 6,5 mm, które w porównaniu z rosyjskim nabojem 7,62x54R miały mniejszą moc i
pęd odrzutu. Broń ta była uzbrojona w jedną z jednostek rosyjskiej armii cesarskiej, która brała udział w bitwach I wojny światowej.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-3
Karabin szturmowy Fiodorowa: zdjęcie z Wikipedii

Pionierami w stworzeniu pełnoprawnego modelu karabinu szturmowego, który był przodkiem tej klasy broni, są Niemcy. W świetle doświadczeń bojowych na froncie wschodnim niemieckie dowództwo uświadomiło sobie nadmierną moc i zasięg tradycyjnych karabinów magazynkowych i samopowtarzalnych w warunkach z reguły krótkiego zasięgu kontaktu ogniowego. Pistolety maszynowe, będące niemal idealną bronią
na krótką walkę, powiedzmy, w lesie lub przy oczyszczaniu okopów i budynków, strzelając z odległości ponad dwustu metrów, mieli niewystarczającą moc i skuteczność.

W wyniku realizacji regulaminu niemieckiego departamentu uzbrojenia dla nowego karabinka automatycznego powstał MP 43/44, później przemianowany na SturmGewehr 44, co w języku niemieckim dosłownie oznacza „karabin szturmowy”. Tym samym nowy niemiecki model dał nazwę nowej klasie broni strzeleckiej. Sturmgever został stworzony dla naboju Polte opracowanego przed wojną – w 1938 roku – przez fabrykę Polte, która wprawdzie zachowała standardowy dla Wehrmachtu kaliber 7,92, ale miała tuleję skróconą do 33 mm i lżejszy pocisk, a pod względem władzy zajmował pozycję pośrednią między nabojami pistoletowymi a karabinowymi. W rezultacie Niemcy otrzymali dość udany model, który pozwala na celny ogień pojedynczymi strzałami na odległość do 600 m i zapewnia wysoką gęstość ognia przy zachowaniu akceptowalnej celności podczas strzelania seriami na odległość do 300 m.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-4
SturmGewehr 44 na linii bojowej. Zdjęcie: ok.ya1.ru

Ponadto nowy karabin szturmowy został zaprojektowany do masowej i taniej produkcji metodą tłoczenia i odlewania. Wady maszyny to niezbyt wygodna możliwość zastosowania podczas strzelania w pozycji leżącej. W sumie do końca wojny wyprodukowano ponad 400 000 karabinów szturmowych w różnych konfiguracjach, w tym próbki wyposażone w celowniki optyczne i na podczerwień, a nawet takie egzotyczne jak Krummlauf Vorsatz J do strzelania zza rogu budynków oraz w martwych strefach zbiorników i umocnień.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-5
SturmGewehr 44 z dyszą Krummlauf. Zdjęcie: royalarmouries.org.uk

Pojawienie się na froncie wschodnim nowej niemieckiej broni pod nabojem pośrednim natychmiast wywołało reakcję sowieckich rusznikarzy. W 1943 roku projektanci N.M. Elizarow i B.V. Semin stworzył nabój pośredni 7,62x39, który przeszedł do historii jako M1943 i stał się najpopularniejszym nabojem pośrednim na świecie. To właśnie pod tym nabojem powstał najpierw samozaładowczy karabin Simonov - SKS, a następnie legendarny karabin szturmowy Kałasznikowa.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-6
Karabinek Simonowa (SKS). Zdjęcie: dysk2.ru

Od jednej publikacji internetowej do drugiej krąży legenda, że ​​karabin szturmowy Kałasznikow został skopiowany z Stg-44 i że niemieccy rusznikarze, w tym sam Hugo Schmeiser, będąc w sowieckiej niewoli, brali udział w jego rozwoju. Jest dość oczywiste, że karabin szturmowy Kałasznikowa, nie będący bezpośrednią kopią Sturmgevera i mający zasadniczo odmienne rozmieszczenie wielu węzłów, powstał pod silnym wpływem niemieckiego projektu. Nawiasem mówiąc, we wspomnieniach rusznikarzy z Kowrowa, opublikowanych w jednym z rosyjskich czasopism specjalistycznych, jest wzmianka o jednym interesującym fakcie. Okazuje się, że pierwsze próbki produkcyjne AK-47 były znacznie gorsze pod względem celności od niemieckiego karabinu maszynowego w trybie automatycznego ognia, a kierownictwo zakładu przyznało dużą premię pieniężną jednemu z pracowników, który strzelając do AK w strzelaninie zakres, może znacznie poprawić osiągnięte wcześniej wyniki. Nagroda pozostała nieodebrana.

Nie sposób więc nie zauważyć, że opracowanie i skuteczne użycie przez hitlerowskie Niemcy karabinu szturmowego Stg-44 miało silny i bezpośredni wpływ na rozwój broni strzeleckiej, ponieważ. armie wszystkich krajów świata uczyniły broń tej klasy główną indywidualną bronią piechoty.

opracowanie i pomyślne użycie przez nazistowskie Niemcy karabinu szturmowego Stg-44 miało silny i bezpośredni wpływ na rozwój broni strzeleckiej

Do tej pory próbki nowoczesnych karabinów szturmowych są klasyfikowane jako karabiny szturmowe trzeciej generacji (niemieckie karabiny szturmowe MP-43 i Stg-44 są klasyfikowane jako zero, AK-47, AKM i czeskie Vz-58, M-14 (USA) G -3 ( Niemcy), FAL (Belgia) Główną cechą drugiej generacji (w skład której wchodzą AK-74, amerykański M-16, francuski Famas, austriacki AUG itd.) było przejście na naboje mniejszego kalibru - 5,56x45 i 5,45x39) .

Wspólnymi cechami karabinów szturmowych trzeciej generacji jest szerokie zastosowanie tworzyw sztucznych i lekkich stopów, co pozwala na znaczne odciążenie broni przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jej produkcji; zastosowanie konstrukcji modułowej, zastosowanie jako głównych celowników optycznych i kolimatorowych (typu „red dot”), możliwość zamontowania dużej gamy dodatkowego wyposażenia ustalonego na etapie projektowania: podlufowych i wylotowych granatników , światła taktyczne, oznaczniki laserowe, tłumiki. 

Z czym oni dzisiaj walczą

Spróbujmy rozważyć najciekawsze przykłady karabinów szturmowych trzeciej generacji, zarówno produkowanych masowo, jak i będących w fazie rozwoju.

Włoski karabin-granatnik ARX-160 opracowany przez firmę Beretta zawiera karabin maszynowy 5,56 mm i granatnik podlufowy 40*46 mm, który może być również używany autonomicznie. Zasięg strzału granatnika wynosi 400m. W skład kompleksu, oprócz samego karabinu szturmowego i granatnika, wchodzi urządzenie kierowania ogniem broni palnej Aspis oraz urządzenie kierowania ogniem granatnika Scorpio. Modułowa konstrukcja kompleksu pozwala, po wymianie szeregu części, na stosowanie wkładów o wymiarach 5,56x45 mm, 5,45x39 mm, 7,62x39 mm, 6,8x43 mm, tj. w rzeczywistości cała gama wkładów pośrednich produkowanych dzisiaj. Maszyna jest wyposażona w szybkowymienne lufy 406 i 305 mm, których wymiana zajmuje nie więcej niż pięć sekund, rączka przeładowania jest przestawiana po obu stronach, istnieje możliwość szybkiej zmiany kierunku odbicia zużytych nabojów. Automatyzacja działa na zasadzie wylotu gazu z krótkim skokiem tłoka gazowego.

Składany tyłek maszyny posiada 5 pozycji regulacji długości. Posiada 4 szyny montażowe Picatinny do mocowania dodatkowego wyposażenia, 6 punktów mocowania pasa. Składana muszka i szczerbinka. Standardowe kolory wykończenia to czarny i oliwkowy. Krótkolufowy karabin szturmowy waży nie więcej niż 3 kg i jest idealnym transformatorem bojowym z możliwością dostosowania do potrzeb konkretnego strzelca.
Kompleks jest bazą dla obiecującego włoskiego zestawu sprzętu bojowego „Soldato Futuro”. Od 2012 roku maszyna służy włoskiej armii i jest oferowana na eksport. W szczególności wariant maszyny pod sowiecki nabój 7,62x39 (używane są magazyny AKM) został przyjęty przez siły operacji specjalnych Republiki Kazachstanu.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-8
Kompleks „Soldato Futuro”. Zdjęcie: taringa.net

Karabin szturmowy Heckler-Koch HK-416 zawdzięcza swój wygląd chęci wejścia tej firmy na amerykański rynek broni wojskowej i policyjnej. Pomysł polegał na stworzeniu próbki łączącej ergonomię i wygląd uwielbianego przez wszystkich Amerykanów M-16 ze znacznie zwiększoną niezawodnością. W tym celu bezpośredni wylot gazu w M-16 został zastąpiony znacznie bardziej odpornym na zabrudzenia systemem z tłokiem gazowym o krótkim skoku, takim samym jak w karabinie G-36.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-9
Heckler & Koch HK-416

Usprawniono również mechanizm zamka i powrotu oraz zastosowano lufę o zwiększonej przeżywalności. Ciekawe, że początkowo HK-416 został opracowany jako zestaw części do modernizacji karabinów maszynowych typu M-16/M-4. W tym samym czasie wymieniono lufę z silnikiem gazowym, przednią część, komorę zamkową i zespół zamka, zalecono również wymianę sprężyny powrotnej i zderzaka. W tym przypadku można zastosować kolbę, magazynek, obudowę spustu z rękojeścią oraz gniazdo magazynka ze starego modelu.

Poza tym HK-416 ma wiele wspólnego ze swoimi „kolegami z klasy” – teleskopową kolbę o regulowanej długości, szybkowymienne lufy, cztery szyny Picatinny do mocowania różnych przyrządów celowniczych, wskaźniki laserowe, światła taktyczne, granatniki itp.
Karabin szturmowy został przyjęty przez niektóre jednostki specjalne armii amerykańskiej, w tym legendarną jednostkę antyterrorystyczną Delta Force, amerykański korpus piechoty morskiej, jednostki specjalne wielu krajów i prywatne firmy wojskowe, gdzie sprawdził się znakomicie. Wiadomo też, że w operacji eliminacji Osamy Bin Ladena zespół US Navy SEAL 6 użył karabinów szturmowych HK-416. Broń charakteryzuje się dużą celnością i celnością ognia, co w połączeniu z miękkim i płynnym odrzutem czyni ją idealnym narzędziem w rękach profesjonalisty.

US Navy SEAL 6 użył karabinów szturmowych HK-416 do zabicia Osamy bin Ladena

W wyniku podsumowania doświadczeń taktycznych zdobytych przez wojska międzynarodowej koalicji w Iraku i Afganistanie okazało się, że standardowe naboje NATO kaliber 5,56 w określonych warunkach mają niewystarczający zasięg i penetrację. Ponadto lekki pocisk naboju SS 109 na dystansie 400m przy wietrze bocznym 17 km/h ma znoszenie dwukrotnie większe od pocisku naboju 7,62x51. W świetle tych ustaleń Heckler-Koch, bazując na karabinie szturmowym HK-416, opracował karabin automatyczny NK-417 na nabój 7,62x51 NATO. Do nowego karabinu dostępne są 4 warianty luf o różnej długości, a przy użyciu luf „snajperskich” o długości 40 i 50 cm oraz odpowiedniej amunicji, przy oddawaniu pojedynczych strzałów, karabin wykazuje celność w granicach jednej minuty kątowej, co umożliwia przypisanie tej wersji NK-417 do taktycznych karabinów snajperskich.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-10
Heckler & Koch HK-417

Mówiąc o karabinach szturmowych trzeciej generacji, nie sposób zignorować kompleksu SCAR. FN SCAR (angielski) Karabin szturmowy sił operacji specjalnych) - bojowy karabin szturmowy dla sił operacji specjalnych) - został opracowany przez FN-Herstal USA do udziału w konkursie na nowy karabin szturmowy dla myśliwców US SOCOM, ogłoszonym w 2003 r. przez Dowództwo Sił Specjalnych USA. Zgodnie z wymaganiami konkurencji, karabin miał po pierwsze w pełni wykorzystywać zasadę modułowości, tj. łatwo dostosowywać się do określonych warunków taktycznych, a po drugie, przewyższać standardową karabinek M-4 niezawodnością. W zakresie zadań założono również, że obiecujące próbki będą miały zestawy przezbrojeniowe na amunicję 7,62x39, 6,8 Rem itp. 

W 2004 roku ogłoszono, że zwycięzcą konkursu został FN-Herstal USA z granatnikami karabinowymi, które później ujednolicono jako Mark 16/Mk.16 SCAR-L i Mark 17/Mk.17 SCAR-H.
Szef amerykańskiego programu broni SOCOM, Troy Smith, podkreślił, że konstrukcja karabinów SCAR została wykonana przy aktywnej pomocy samych sił specjalnych, a cechą karabinów SCAR jest to, że są to bronie sił specjalnych, które uosabiają wiele lat doświadczenia bojowego. Po podpisaniu umowy na wstępny etap produkcji przeprowadzono testy wojskowe w różnych strefach klimatycznych, w których brali udział operatorzy Navi Seals, siły specjalne US Marine Corps i Army Rangers.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-11
Fn SCAR Mk 17

Rodzina karabinów SCAR, oprócz dwóch "podstawowych" wariantów - "lekkiego" karabinu Mk.16 SCAR-L (lekki) na nabój 5,56x45mm NATO oraz "ciężkiego" karabinu Mk.17 SCAR-H (ciężki) nabojowego dla potężniejszej amunicji 7,62x51mm NATO, zawiera Mk 13 Mod 0 lub FN40GL - 40mm granatnik, który może być używany jako podlufa dla dowolnej opcji lub używany niezależnie.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-12
Fn SCAR Mk 13

Obie podstawowe konfiguracje sugerują możliwość zainstalowania luf o różnych długościach, które determinują ich przeznaczenie taktyczne. Istnieją trzy standardowe opcje - "S" (Standard), "CQC" (Close Quarters Combat) - skrócony karabin szturmowy do walki wręcz oraz "SV" (Sniper Variant) - broń snajperska. Producent kładzie nacisk na zasadę modułowości w swojej konstrukcji - 82% części, których jest tylko 175, można zastosować w broni obu kalibrów.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-13
Odmiany Fn SCAR Mk 16

Stalowy magazynek do MK-16 jest wymienny z magazynkiem do karabinka M-4, choć według dewelopera jest lepszej jakości. Chromowana lufa oraz ogólna jakość wykonania gwarantują długą żywotność karabinu szturmowego. Broń automatyczna o krótkim skoku tłoka gazowego, oprócz niskiej wrażliwości na zanieczyszczenia, gwarantuje karabinowi zwiększoną stabilność podczas strzelania. Zasada obustronności jest w pełni realizowana: języczek zabezpieczający i przycisk zwalniający magazynek można uruchamiać z obu stron, dźwignia przeładowania może być zamontowana zarówno z prawej, jak i lewej strony. Kolba składana w prawo ma regulowaną długość z mocowaniem w sześciu pozycjach. Nieco niższa szybkostrzelność w porównaniu do innych karabinów przyczynia się do większej stabilności broni podczas strzelania.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-14
System blizn Fn

W tej chwili karabiny są masowo produkowane i weszły do ​​służby w 75. Pułku Rangersów USA. Jednak z wielu powodów US SOCOM zrezygnował z używania Mark 16 / Mk.16 SCAR-L, kupując zamiast niego karabiny szturmowe SCAR-H kal. 7,62 mm z zestawami modernizacyjnymi na amunicję 5,56x45. Niemniej jednak wysokie walory bojowe i operacyjne karabinów SCAR przyczyniły się do ich szerokiego zastosowania w formacjach zbrojnych krajów świata.

Z czym walczy Rosja

Reklamowany AN-94 „Abakan”, choć wykazywał rekordową celność w trybie ognia w seriach po dwie sztuki, poza tym nie ma przewagi nad AK-74, poza tym, że jest niezwykle skomplikowaną i kosztowną konstrukcją, nieprzydatną do uzbrajania żołnierzy – poborowych.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-15
AN-94 „Abakan”

Karabiny szturmowe serii AK 100, których rozwój rozpoczął się w Iżewskim Zakładzie Budowy Maszyn na początku lat 90., zostały pierwotnie stworzone jako broń komercyjna przeznaczona na rynki zagraniczne. Broń stworzona na bazie AK-74 to jego warianty dla najpopularniejszych na świecie wkładów pośrednich: 5,56x45 NATO, 7,62x39 i 5,56x45.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-16
AK-101
  • AK-101 to karabin szturmowy na naboje szeroko stosowanej amunicji 5,56x45 NATO i, według projektanta, wykazuje lepszą celność w trybie seryjnym niż M-16 A2.
  • AK-103 wykorzystuje zasłużony nabój 7,62x39 (M1943), jest kompatybilny z magazynkami starych karabinów AK/AKM i ma je zastąpić.
  • AK-102, 104 i 105 to małogabarytowe karabiny szturmowe zbudowane na podstawie ich pełnowymiarowych wersji i nieco lepsze pod względem bojowym i operacyjnym niż AKS-74u. Od „podstawowych” modeli odróżnia je skrócona lufa ze specjalnym tłumikiem płomienia wylotowego oraz zmodyfikowaną belką celowniczą, która posiada oznaczenia tylko do 500 m. 
Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-17
AK-105

Wszystkie serie AK 100 są wyposażone w boczną szynę do montażu optyki. Do produkcji kolby, łoża, chwytu pistoletowego i etui na magazynek używa się czarnego poliamidu, dlatego setna seria AK za granicą otrzymała nazwę handlową „Czarny Kałasznikow”. Największym nabywcą setnej serii AK jest dziś Wenezuela, z którą podpisano umowę na dostawę i montaż licencyjny 100 000 sztuk AK-103. Partię AK-102 nabyła również Indonezja.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-18
AK-102

AK z serii 100, mimo że są to projekty odnoszące sukcesy komercyjne, są jedynie kosmetyczną modernizacją AK-74 i nie są pozbawione wad. Największą wadą rodziny karabinów szturmowych AK jest trudność umieszczenia na nich celowników optycznych. Problem polega przede wszystkim na tym, że w górnej części broni, gdzie powinna być zamontowana optyka, znajduje się zdejmowana osłona komory zamkowej oraz rura gazowa. Listwa boczna z montażem na jaskółczy ogon, która znajduje się we wszystkich karabinach szturmowych AK-74m, nie rozwiązuje problemu, ponieważ w przypadku niepełnego demontażu w celu oczyszczenia karabinu lub wyeliminowania opóźnienia przy oddawaniu strzału, należy zdjąć celownik. Po jej zainstalowaniu broń trzeba oczywiście przywrócić do normalnej walki. Dodatkowo zamontowany na AK-74m celownik nie pozwala na złożenie kolby. Sektorowy tłumacz zapalników trybów ognia w karabinach szturmowych z rodziny AK jest niewygodny, „głośny” i wywołuje wiele krytyki.

Seria AK, mimo że jest to udany komercyjnie projekt, jest tylko kosmetycznym ulepszeniem AK-74 i nie jest pozbawiona wad

Aby wyeliminować te i inne niedociągnięcia oraz ogólną „modernizację” projektu, koncern Izhmash opracował AK-12, co oznacza „karabin szturmowy Kałasznikowa z 2012 roku”. Choć broń wykorzystuje klasyczną automatykę z długim skokiem tłoka gazowego, jej konstrukcja uległa dużym zmianom. Przeprojektowano mechanizm spustowy, zaktualizowano grupę śrub i odbiornik. Pokrywa odbiornika, która teraz ma zwiększoną sztywność, jest odchylana i pochyla się do góry i do przodu w celu demontażu i czyszczenia maszyny. Zabiegi te pozwoliły na uzyskanie stałego położenia osłony względem lufy, co umożliwia montaż celowników optycznych, kolimatorowych i noktowizyjnych na umieszczonej na osłonie szynie Picatinny.
Dźwignia przeładowania została przesunięta do przodu i na życzenie strzelca może zostać przesunięta w lewą lub prawą stronę. Bezpiecznik-tłumacz ognia ma teraz inną konstrukcję - jest umieszczony po obu stronach broni i ma cztery pozycje - "lont", "pojedynczy strzał", "stałe serie 3 strzałów", "strzał automatyczny".

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-19
AK-12. Zdjęcie: Wikipedia

W konstrukcji broni pojawił się lag ślizgowy, który pozwala przyspieszyć przeładowanie. Składana kolba teleskopowa posiada nakładkę o regulowanej wysokości oraz stopkę, co pozwala dostosować maszynę do danych antropometrycznych konkretnego strzelca. Inne innowacje maszyny to mnogość szyn picatinny umieszczonych, oprócz osłony komory zamkowej, także na górnej poduszce przedramienia i na jej bocznych powierzchniach, zmodyfikowane gwintowanie w celu zwiększenia celności oraz wlot pocisku do lufy; nowy kompensator hamulca wylotowego, który umożliwia wystrzeliwanie granatów wylotowych wyprodukowanych za granicą. Producent obiecuje wersje AK-12 na różne rodzaje amunicji - od 5,56x45 i 7,62x39 do 7,62x51 NATO. Maszyna może być używana zarówno ze standardowymi magazynkami odpowiedniego kalibru, jak iz nowym czterorzędowym magazynkiem o pojemności 60 nabojów.

Co produkuje Ukraina?

W wyniku prac badawczych nad modernizacją karabinu szturmowego Kałasznikowa AK-74, Centrum Naukowo-Techniczne Inżynierii Precyzyjnej wprowadziło karabin szturmowy Vepr w 2003 roku. Karabin szturmowy jest skonfigurowany zgodnie ze schematem „bullpup” (z mechaniką w tyłku) i zachowuje niezawodne działanie automatyki z AK-74. Deweloper twierdzi, że Vepr jest „o jedną czwartą krótszy od AK, o 200 g lżejszy i ma dwukrotnie większą celność”. uchwyt do napinania
a lont można przesunąć na dowolną stronę, podczas gdy dźwignia przeładowania, wykonana przez oddzielną jednostkę, jest nieruchoma podczas strzelania. Karabin szturmowy ma być standardowo wyposażony w celownik kolimatorowy ukraińskiej konstrukcji. Zamiast przedramienia można zamontować granatnik podwieszany GP-25. Wady broni to niedogodność zmiany sklepu (co jest typowe dla wszystkich próbek ułożonych według schematu „bulpup”) oraz niewygodne umiejscowienie translatora trybu ognia daleko za chwytem kierowania ogniem pistoletu. Dzik był adresowany przede wszystkim do żołnierzy sił specjalnych i ukraińskich sił pokojowych, ale nigdy nie wszedł do służby.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-20
Automatyczny Vepr, zdjęcie: broń.at.ua

W 2010 roku Ministerstwo Obrony Ukrainy otrzymało nowy karabin szturmowy Malyuk (vel Vulkan-M) opracowany przez Biuro Projektów Uzbrojenia Artylerii w Kijowie. Produkt to także broń ułożona według schematu „bullpup”, na ogół powtarzająca ogólną koncepcję „Dzika”, ale z pewnymi ulepszeniami pod względem ergonomii. Maszyna jest wyposażona w szynę picatinny i może być wyposażona w różne przyrządy celownicze. Na życzenie klienta można zamontować tłumiki produkcji ukraińskiej. Maszyna nie wzbudziła zainteresowania ani resortu obrony Ukrainy, ani zagranicznych klientów. 

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-21
Automatyczny Malyuk (Vulkan-M), fot.: oruzheika.mybb.ru

W 2008 roku ukraińskie stowarzyszenie naukowo-produkcyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy „Fort” (Winnica) zawarło umowę o licencjonowanej produkcji serii broni strzeleckiej Tavor opracowanej przez izraelską firmę państwową IMI (Israel Military Industries). Rodzina broni Tavor Tar-21 jest modułowa i składa się z kilku próbek zbudowanych w oparciu o jedną podstawową konstrukcję. W skład systemu wchodzą: standardowy karabin szturmowy Tar-21 z lufą 465 mm (na Ukrainie standaryzowany jako "Fort 222"), STAR-21 (CTAR - Commando Tavor Assault Rifle) - modyfikacja z lufą skróconą do 375 mm , przeznaczony dla sił specjalnych ("Fort-221") oraz kompaktowy karabin szturmowy stosowany jako broń samoobrony dla załóg pojazdów - "Micro Tavor" MTAR-21 z lufą 330 mm, a także w wersji "Sniper" - STAR-21 (STAR ​​– Sharp Shooting Tavor Assault Rifle) to karabin szturmowy wyposażony w dwójnóg i celownik optyczny (standardowo wyposażony w celownik 4x ACOG).

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-22
Tavor Tar-21, fot. Wikipedia
Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-23
Tavor STAR-21, fot. Wikipedia
Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-24
Tavor MTAR-21, fot. Wikipedia

Korpus broni wykonany jest z wysokowytrzymałych polimerów w połączeniu z lekkimi stopami, a miejscami wzmocniony stalowymi wstawkami. Produkowane na Ukrainie lufy Tavor pod nabój NATO 5,56*45 dostarczane są z Izraela, gdzie wykonywane są metodą kucia na zimno. Lufy do pistoletów maszynowych „Fort 221” na nabój 5,45x39 produkowane są w bazie przemysłowej NPO „Fort” w Winnicy przy użyciu własnej technologii. Mechanizm spustowy zapewnia strzelanie w dwóch trybach - pojedynczy ogień i seria o dowolnej długości. Celowniki zwykle składają się z celownika kolimatorowego ze zintegrowanym wyznacznikiem laserowym. Podświetlenie celownika włącza się automatycznie, gdy migawka jest napięta i wyłącza się, gdy maszyna jest rozładowana. Podczas testów karabiny szturmowe Tavor wykazały się dobrą manewrowością, co jest szczególnie ważne podczas prowadzenia walki w warunkach miejskich, zwiększoną odpornością na uderzenia i niezawodnością w sytuacjach awaryjnych. Broń jest wygodna podczas strzelania z ręki i wykazuje dobrą celność.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-25
Fort-221

23 grudnia 2009 r. Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia karabinów szturmowych Fort-221, Fort-222 i pistoletów maszynowych Fort223/224 przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Departament Bezpieczeństwa Państwowego, granicę państwową Służba Straży i Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy”. Ministerstwo Obrony Ukrainy nie wzbudziło zainteresowania tymi próbkami, ponieważ Amunicja NATO 5,56x45, dla której pierwotnie projektowano Tavor/Fort, nie jest produkowana na Ukrainie. W związku z tym kierownictwo NPO Fort ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do własnej produkcji nabojów 5,56x45. Nieco później powstała wersja Tavor / „Fort-221” komorowa na 5,45x39, która jest produkowana na Ukrainie w Ługańskiej Fabryce Nabojów.

Z czym teraz walczą na świecie: nowoczesne karabiny szturmowe (karabiny maszynowe)-26
Fort-224

Co walczą w strefie ATO

Czym więc jest ukraińska armia i jej przeciwnicy uzbrojeni w strefie ATO na południowym wschodzie Ukrainy? Najbardziej rozpowszechnioną bronią jest nadal karabin szturmowy Kałasznikowa z różnymi modyfikacjami. W rękach naszych żołnierzy i gwardzistów narodowych znajdują się zarówno karabinki AK-74, jak i starsze z rodziny AK/AKM/AKMS, które, jak się uważa, dają pewne korzyści podczas prowadzenia działań bojowych w strefie leśnej ze względu na mniejszą tendencję rykoszetować pociskiem 7,62x39 podczas strzelania przez gałęzie.

Separatyści są uzbrojeni jeszcze barwniej – oprócz kałasznikowów różnych przeróbek mają też różnych przedstawicieli broni egzotycznej, prawdopodobnie znalezionej w strefie konfliktu z rosyjskich magazynów długoterminowego składowania. Są to pistolety maszynowe PPSh, a nawet PPD (!), karabinki SKS i lekkie karabiny maszynowe DP. Działające na terenie naszego kraju grupy specnazu GRU Sztabu Generalnego Armii Rosyjskiej używają w większości standardowych karabinów szturmowych AK-74m. Tak więc, pomimo obfitości na światowym rynku zaawansowanych technicznie modeli trzeciej generacji, nasi żołnierze wciąż trzymają w rękach zasłużony karabin szturmowy Kałasznikowa, nazywany w wojsku Kałaszem, a czasem trochę poufale Kałaszjaninem.