Odrzucono pozew dotyczący oświetlenia scenicznego MacBooka Pro; sąd stwierdził, że Apple nie musiało ujawniać wady

Autor: Michael Korgs | 20.05.2022, 16:26
Odrzucono pozew dotyczący oświetlenia scenicznego MacBooka Pro; sąd stwierdził, że Apple nie musiało ujawniać wady

Pozew zbiorowy przeciwko Apple dotyczący tzw. kwestii oświetlenia scenicznego MacBooka Pro został oddalony, sąd orzekł, że Apple nie ma prawnego obowiązku ujawnienia wady konstrukcyjnej.

Wcześniejszy sąd uwzględnił część powództwa przeciwko Apple, oddalając drugi element…

Problem z oświetleniem scenicznym MacBooka Pro

Niektórzy posiadacze modeli MacBook Pro z lat 2016-2018 zgłaszali dwuczęściowy problem z wyświetlaczami, który pojawia się po pewnym okresie użytkowania.

Pierwszym objawem jest nierównomierne podświetlenie w dolnej części ekranu, przypominające oświetlenie sceniczne – stąd przydomek światła scenicznego. Później niektórzy donosili, że podświetlenie całkowicie zawiodło.

iFixit stwierdził, że problem był spowodowany zmianą projektu dokonaną przez Apple w modelach Touch Bar MacBooka Pro.

Problem, jak twierdzi firma, jest spowodowany tym, że Apple używa znacznie cieńszych kabli taśmowych zamiast grubszych przewodów stosowanych w modelach MacBook Pro poprzedniej generacji.

Obecna generacja laptopów MacBook Pro wykorzystuje elastyczne kable taśmowe do łączenia wyświetlacza z płytą kontrolera wyświetlacza pod paskiem dotykowym. Kable te owijają się nad płytą, gdzie są zabezpieczone parą sprężynowych osłon — i są poddawane naprężeniom zginania przy każdym otwarciu i zamknięciu laptopa. W pozornie krótkim czasie kable te zaczynają się męczyć i rwać. Kabel podświetlenia jest zwykle pierwszy, co powoduje niesławne objawy „światła scenicznego” i ostatecznie całkowicie ustępuje, gdy laptop jest otwarty o więcej niż około 40°.

Kiedy po raz pierwszy zadebiutował, projekt wydawał się w porządku. Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Apple zdecydowało się na cienkie, delikatne kable elastyczne w przeciwieństwie do mocniejszych kabli drucianych używanych w poprzednich projektach, które można było poprowadzić przez zawias zamiast owijać wokół niego, co pomaga złagodzić stres związany z wielokrotnym otwieraniem i zamykaniem.

Zwykle, powiedział iFixit, zamienny kabel taśmowy kosztowałby tylko 6 USD, gdyby został wykonany jako naprawa DIY. Ale ponieważ Apple wykonał kabel taśmowy jako część zespołu wyświetlacza, nie można go wymienić, co wymaga całkowicie nowego wyświetlacza, który kosztuje 600 USD.

Apple odpowiedział przez oferowanie programu serwisowego w przypadku modeli 13-calowych z 2016 roku, ale – o dziwo – nie dla 15-calowych.

Pozew zbiorowy

Ponieważ 15-calowy model nie był objęty programem bezpłatnej naprawy, wniesiono pozew zbiorowy, w którym Apple został oskarżony o dalszą sprzedaż projektu bez informowania klientów o wadliwym projekcie.

Sędzia orzekł, że nie można twierdzić, że Apple aktywnie ukrywał problem przed klientami, ale pozwolił na postępowanie sądowe na tej podstawie, że zaniechanie poinformowania klientów może oznaczać „oszukańcze zaniechanie”.

Jednakże, Patentowo Jabłko donosi, że sąd orzekł, że Apple nie ma prawnego obowiązku ujawnienia problemu.

Apple odrzucił apelację o wznowienie niedoszłego pozwu zbiorowego w sprawie rzekomo wadliwych wyświetlaczy MacBooka Pro po tym, jak dziewiąty obwód poinformował w czwartek, że firma nie ma obowiązku ujawniania wady.

W pozwie zarzucono, że modele MacBooka Pro wydane po 2016 roku zostały zaprojektowane ze zbyt krótkimi kablami i ostatecznie zawodzą z powodu zwykłego zużycia. Powodowie twierdzili, że doszło do naruszenia kalifornijskiej ustawy o środkach prawnych dotyczących konsumentów i prawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

W pozwie zarzucono również oszukańcze ukrywanie się w ramach teorii prawa zwyczajowego oraz naruszenie zwodniczych ustaw handlowych w Waszyngtonie na Florydzie, w New Jersey, Michigan, Alasce, Missouri, Massachusetts i Teksasie.

umieścić na youtube

Źródło: 9to5mac.com