Laboratorium Fizyki CERN odkryło trzy nowe „egzotyczne cząstki”
Laboratorium fizyczne, w którym mieści się największy na świecie rozbijacz atomów, ogłosiło we wtorek odkrycie trzech nowych „egzotycznych cząstek”, które mogą dostarczyć wglądu w siłę wiążącą cząstki subatomowe. Odkrycie nowego typu pentakwarków i pierwszej pary tetrakwarków w CERN, z siedzibą w Genewie i gospodarzem Wielkiego Zderzacza Hadronów, daje naukowcom nowe spojrzenie na ocenę „siły silnej”, która utrzymuje atomy razem.
Kwarki są podstawowymi cząstkami, które tworzą wszystkie egzotyczne hadrony, które są cząstkami subatomowymi. Siła silna jest jedną z czterech znanych w kosmosie sił, w tym „siłą słabą”, która odnosi się do rozpadu cząstek, a także siłą elektromagnetyczną i grawitacją.
Ogłoszenie pojawia się tuż po kilku pracowitych dniach dla CERN: We wtorek podziemny pierścień magnesów nadprzewodzących LHC, które napędzają nieskończenie małe cząstki wzdłuż 27-kilometrowej (około 17-milowej) ścieżki i z prędkością zbliżoną do światła, zaczął je raz rozbijać. jeszcze. Zaawansowane technologicznie detektory na trasie okrężnej zbierają dane z kolizji. Tak zwany „przebieg 3” zderzeń, który zakończył trzyletnie zawieszenie na konserwację i inspekcje, wytworzył energię 13,6 biliona elektronowoltów, umożliwiając nowe odkrycia fizyki cząstek.
W „Run 3” naukowcy CERN zaobserwowali pomyślny początek, który ma trwać około czterech lat, w „Run 3” – trzecim zderzeniu LHC od momentu jego powstania w 2008 roku. Dzień wcześniej CERN zaznaczył 10-lecie potwierdzenia bozonu Higgsa, niezbędnej cząstki subatomowej, która odgrywa kluczową rolę w Modelu Standardowym, wyjaśniającym podstawy fizyki cząstek elementarnych.
Źródło: www.bloomberg.com