Szwajcaria uruchomiła swoją „akumulator wodny” o pojemności 20 mln kWh

Autor: Michael Korgs | 08.07.2022, 16:17
Szwajcaria uruchomiła swoją „akumulator wodny” o pojemności 20 mln kWh

Podziemna „bateria wodna” w Szwajcarii kosztowała kraj 2 miliardy euro i 14 lat do ukończenia, ale już działa. Ponieważ robotnicy budowlani musieli przebijać się przez ponad 11 mil szwajcarskich Alp, ukończenie projektu trwało tak długo.

Tamy Emosson i Vieux Emosson w Valais są domem dla baterii wodnej, która składa się z dwóch oddzielnych zbiorników wodnych na różnych wysokościach – w tym przypadku znajdują się one prawie 2000 stóp pod ziemią między tamami Emosson i Vieux Emosson.

Nadmiar energii może być wykorzystany do pompowania wody z dolnego basenu do wyższego basenu. Woda w górnym basenie może spływać z powrotem do dolnego zbiornika, gdy wzrasta zapotrzebowanie na moc. Kiedy woda płynie, powstają turbiny, które generują energię elektryczną hydroelektryczną podczas jej wirowania.

Nazwa zakładu pochodzi od sześciu turbin pompowych, które mogą wyprodukować 900 MW energii elektrycznej. Zbudował go Nant de Drance i jest w stanie magazynować 20 milionów kWh energii, co powinno pomóc w utrzymaniu stabilności szwajcarskiej sieci energetycznej. Według źródeł, opróżnienie zbiornika Vieux Emosson zajmuje około 20 godzin. W ostatnich miesiącach entuzjaści energii odnawialnej przeprowadzili wiele nieszablonowego myślenia.

Źródło: www.techspot.com