Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor

Autor: Aleksander Czub | 26.12.2022, 23:27
Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor

V23 5G – smartfon średniej klasy skierowany do młodzieży. On ma bardzo ładny design, wykonany z wysokiej jakości materiałów i posiada unikalną tylną okładkę, która zmienia kolor pod wpływem promieni słonecznych. V23 5G wyposażony w tylną potrójną kamerę, z której główny w większości przypadków strzela bardzo dobrze. Smartfon zainteresuje również tych, którzy stale robią zdjęcia i filmy przednim aparatem: są dwa z nich, bardzo przyzwoitej jakości z dodatkiem dwóch przednich diod LED do warunków słabego oświetlenia. Wyświetlacz jest jasny, z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, a bateria wystarcza na półtora dnia użytkowania. Brakuje tylko dźwięku stereo i ochrony przed wilgocią. Smartfon kosztuje teraz 17 000 zł za wersję z 8 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej. W tym przedziale cenowym dostępne są modele z ochroną przed wilgocią, dźwiękiem stereo i mocniejszymi procesorami.

VIVO Smartfon V23 5G
VIVO Smartfon V23 5G
Smartfon z 6,44-calowym wyświetlaczem AMOLED o rozdzielczości 2400x1080 i częstotliwości odświeżania 90 Hz, ośmiordzeniowym procesorem MediaTek Dimensity 920, 8/12 GB RAM i 128/256 GB pamięci wbudowanej, brak MicroSD otwór. Główny aparat wyposażony jest w trzy moduły, przedni podwójny z podświetleniem. Obudowa wykonana ze szkła i metalu, tylny panel zmienia kolor pod wpływem promieni słonecznych

Przeczytaj sprawdzone opinie klientów

5 powodów do zakupu V23 5G:

  • ładny design z tylnym panelem zmieniającym kolor;
  • długa żywotność baterii i szybkie ładowanie;
  • dobry aparat główny;
  • ciekawy podwójny aparat z podświetleniem;
  • Wygodna powłoka Funtouch OS 12.

2 powody, aby nie kupować V23 5G:

  • brak ochrony przed wilgocią i dźwięk stereo;
  • istnieją konkurenci z bardziej produktywnym żelazem, starzeniem się i ochroną IP.

Szybkie przejście:

  1. Co jest zawarte?
  2. Jak wygląda vivo V23 5G?
  3. Jak dobry jest ekran?
  4. Jakie są metody odblokowania?
  5. A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i żywotnością baterii?
  6. Jak przyjazny jest interfejs użytkownika?
  7. Jak dobre są kamery?
  8. W suchej pozostałości

Co jest zawarte?

Linia vivo V23 jest zapakowana w standardowe pudełko w przyjemnym ciemnoniebieskim kolorze. Wewnątrz znajduje się sam smartfon, ładowarka 44 W, kabel USB Type-C, przezroczysty silikonowy futerał, przewodowy zestaw słuchawkowy, przejściówka do słuchawek Type-C na 3,5 mm, narzędzie do tacy, folia ochronna (na ekranie z fabryki ) i dokumentacji. Wygląda na to, że vivo nie spieszy się z oszczędzaniem na zestawie, jak robią to niektórzy producenci smartfonów.

Jak to wygląda V23 5G?

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-6

V23 5G, można powiedzieć, ma przeciętne wymiary, biorąc pod uwagę ogólną modę na smartfony z dużymi ekranami. Smartfon otrzymał konstrukcję z ostrymi kątami prostymi, w przeciwieństwie do większości nowoczesnych modeli, które mają opływowy kształt ramki. Niemal cały przedni panel zajmuje ekran AMOLED o przekątnej 6,44 cala z nietypowym wycięciem na przedni aparat. Po pierwsze, jest szeroki, bo mamy dwa przednie aparaty. Po drugie, ma kształt „monobrwi”, a nie bardziej teraz zwyczajnego otwarcia. Nad nim znajduje się cienka siatka głośnika konwersacyjnego, po bokach którego znajdują się dwie diody LED do podświetlania podczas robienia selfie przy słabym oświetleniu. Ramki po bokach są cienkie, góra i „podbródek” są nieco szersze.

Ramka smartfona wykonana jest z metalu i posiada plastikowe wstawki zapewniające stabilną pracę bezprzewodowych interfejsów. Jest płaska i ma błyszczące wykończenie. Przyciski regulacji głośności i zasilania znajdują się w zwykłym miejscu, po prawej stronie smartfona. Ich aranżacja jest dobra, zarówno na prawą, jak i na lewą rękę. Po lewej stronie smartfona nie ma ciekawych elementów.

Na górnej ściance znajduje się tylko dodatkowy mikrofon do nagrywania stereo:

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-15

Reszta od dołu: pojedynczy głośnik główny, złącze USB Type-C, mikrofon konwersacyjny i tacka.

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-16

Nie ma możliwości zainstalowania w smartfonie karty pamięci, tylko dwie karty nano SIM. Jednocześnie młodszy model vivo V23e ma możliwość zainstalowania karty MicroSD zamiast drugiej karty SIM. Co ciekawe tacka ma jednak gumową uszczelkę V23 5G nie ma ochrony przed wilgocią.

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-17

Najciekawsza funkcja V23 5G a V23e to zmieniający kolor tylny panel ze szkła fotochromowego. Chociaż nie dotyczy to „nudnych” czarnych opcji. Wariant Sunshine Gold ma przyjemne aksamitne wykończenie i ma złoty odcień w pomieszczeniu. Ale na słońcu lub pod wpływem lampy ultrafioletowej kolor zmienia się na niebiesko-zielony. Jest to możliwe dzięki specjalna powłoka Flourite AG. vivo V23 5G posiada solidny panel tylny:

Młodszy V23e — z mozaikowym wzorem:

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-22

Tylny aparat fotograficzny wykonany jest w postaci dość dużego metalowego prostokąta z trzema pionowo ustawionymi modułami i lampą błyskową po prawej stronie. Sam moduł nie wystaje zbytnio ponad powierzchnię smartfona.

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-23

Smartfony wyglądają dość młodzieńczo, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmieniający kolor tylny panel. Chociaż dla konserwatystów są czarne opcje. Niestety nie ma gwarancji ochrony przed wilgocią dla smartfonów

Jak dobry jest ekran?

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-24

vivo V23 5G wykorzystuje wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,44 cala i rozdzielczości 2400:1080. Proporcje obrazu to 20:9, gęstość pikseli to około 409 ppi. Wyświetlacz obsługuje standard HDR10+ i ma częstotliwość odświeżania 90 Hz. Oczywiście chciałbym 120 Hz, ale 90 Hz też nie jest złe. Co ciekawe, zamiast zwykłego szkła Gorilla, vivo zdecydowało się na zastosowanie Schott Xensation Up. Trudno powiedzieć, jaka jest mocna, bo na ekranie jest folia ochronna i nie ma sensu jej odrywać. W ustawieniach jest dość standardowy zestaw: jasność, ochrona oczu, ciemny motyw, rozmiar i styl czcionki, skala elementów interfejsu, wygaszacz ekranu, ustawienia górnego paska stanu, wybór częstotliwości (60 Hz, 90 Hz i tryb adaptacyjny) i kolor wybór wyświetlacza z ręczną regulacją temperatury barwowej. Dostępne są standardowe, profesjonalne (sRGB) i jasne.

Funkcja Always on Display jest obsługiwana z różnymi rodzajami tarcz zegarka i obrazkami.

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-49

Jasność ekranu jest bardzo dobra i nawet w ostrym słońcu wszystkie informacje pozostają całkowicie czytelne. Nie mam osobistych skarg na przenoszenie kolorów. Pomiary z użyciem kolorymetru wykazały, że w trybie Standardowym maksymalna jasność wynosi 419,415 cd/m2gama kolorów jest znacznie szersza niż przestrzeń kolorów sRGB. Jednocześnie temperatura barwowa jest znacznie przesunięta w kierunku chłodnych odcieni: około 8500K przy wartości referencyjnej 6500K. Chociaż nie jest to krytyczne dzięki możliwości ręcznej korekty.

W trybie „Professional” pokrycie kolorów jest zbliżone do sRGB, a wszystkie inne wskaźniki są bliższe wartościom referencyjnym. Z maksymalna jasność różni się minimalnie: 406.667 cd/m2.

Tryb jasny jest prawie całkowicie identyczny z trybem Standard we wszystkich wskaźnikach. Maksymalna dokładność to 418.098 cd/m2:

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność białego pola,
cd/m2
Jasność czarnego pola,
cd/m2
Kontrast
V23 5G 419,415 0
Xiaomi 11T Pro 493.872 0
Telefon ASUS ROG 5 482.347 0
Samsung Galaxy S21+ 437,906 0
Samsung Galaxy S21 432.854 0
Samsung Galaxy S20 408.388 0
Sony Xperia 1 394,97 0
Huawei P30 Pro 447.247 0
Samsung Galaxy S10 378,72 0

Jakie są metody odblokowania?

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-80

ORAZ V23 5G, a młodszy model vivo V32e wykorzystuje niedoświetlane optyczne skanery linii papilarnych. Podczas skanowania wydruk jest podświetlony. Może więc nie reagować na mokre palce. Ale w standardowych warunkach skaner działa szybko i dokładnie. Jedynym punktem jest to, że skaner znajduje się dość nisko, co nie zawsze jest wygodne. Alternatywną opcją odblokowania jest rozpoznawanie twarzy. Działa również dobrze w większości przypadków. Trudności mogą być tylko przy bardzo słabym oświetleniu. Chociaż istnieje do tego funkcja podświetlenia.

A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i żywotnością baterii?

Wewnątrz vivo V23 5G jest wyposażony w ośmiordzeniowy 6-nanometrowy procesor MediaTek Dimensity 920 średniej klasy. Zawiera dwa rdzenie ARM Cortex-A78 taktowane 2,5 GHz i sześć rdzeni Cortex-A55 taktowane 2 GHz. Mali-G68 MC4 służy jako akcelerator grafiki. Pamięć RAM może mieć 8 lub 12 GB, jest też wsparcie dla rozszerzenia pamięci RAM dzięki dodatkowemu napędowi 4 GB. Pamięć wewnętrzna — 128 lub 256 GB. W młodszym modelu vivo V23e zainstalowany jest skromniejszy Mediatek Helio G96 2,05 GHz i jest tylko jedna opcja pamięci: 8/128 GB. Powrót do vivo V23 5G. W testach syntetycznych smartfon zdobywa dość przeciętną liczbę punktów, co potwierdza jego pozycjonowanie. Nie ma problemów z szybkością interfejsu czy aplikacji, wszystko działa przejrzyście i bezproblemowo.

Test CPU Throttling Test wykazał, że przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu wydajność vivo V23 5G spada średnio do 84%, co jest całkowicie normalne i akceptowalne. Jednocześnie obudowa prawie nie jest uszkodzona.

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-197

Oczywiście jest tryb gry z możliwością wyboru poziomu wydajności, wyłączenia powiadomień, zablokowania jasności, nakręcenia wideo z gry czy włączenia dodatkowych efektów. Nowoczesne gry na smartfonie działają dobrze. Oczywiście nie należy ustawiać wszystkich ustawień na maksimum, zwłaszcza w Genshin Impact lub Diablo Immortal. Na średnich ustawieniach możesz uzyskać całkiem przyzwoity poziom FPS w Genshin Impact. W Diablo Immortal niestety nie da się włączyć trybu 60 FPS. Ale w Call of Duty Mobile uzyskanie stabilnego 60 FPS nie stanowi żadnego problemu.

Oba smartfony są wyposażone w dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.2 LE z aptX HD i NFC do płatności zbliżeniowych. Dotyczy to oficjalnych wersji dla Ukrainy. Ponieważ istnieją opcje bez NFC. Smartfony obsługują globalne systemy pozycjonowania A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, starszy model obsługuje również QZSS, NavIC. Niestety, ani vivo V23 5G, ani V23e nie obsługują odtwarzania stereo przez głośniki. Głośność pojedynczego głośnika jest przeciętna, chociaż wystarczy, aby nie przegapić połączenia. Dźwięk w słuchawkach również jest na średnim poziomie i zadowoli większość użytkowników. Markowy odtwarzacz posiada podstawowy zestaw funkcji, do których dodano efekty DeepField: dźwięk przestrzenny, wzmocnione basy i wzmocnienie głosu.

Vivo V23 5G korzysta z niezbyt dużej baterii 4200 mAh. Ale mimo to smartfon okazał się zaskakująco wytrzymały. Na początku użytkowania (przy testach wydajności i bardziej aktywnym korzystaniu z aparatu) smartfon wystarczał na cały dzień. W bardziej casualowym trybie możesz liczyć na półtora dnia, w zależności od tego, czy grasz na smartfonie, czy nie. To około 20 minut rozmów, kilka godzin muzyki przez Bluetooth, mediów społecznościowych, poczty, wideo, przeglądarki i nie tylko. Smartfon obsługuje szybkie ładowanie Flash Charge o mocy 44 W. Obiecują 68% w pół godziny. Akumulator można w pełni naładować w ciągu godziny. Oczywiście istnieje tryb oszczędzania energii na ekstremalne sytuacje.

A co z interfejsem?

vivo V23 5G i V23e działają na systemie operacyjnym Android 12 z zastrzeżoną skórką Funtouch OS 12. vivo nie zmienił radykalnie systemu operacyjnego pod względem elementów interfejsu i ogólnej logiki, ale dodał kilka opcji dostosowywania bezpośrednio do wyglądu. To całkiem słuszne podejście, ponieważ nie ma potrzeby przyzwyczajania się do nieznanych funkcji i możliwości. Ogólnie Funtouch OS 12 wygląda schludnie, jest przyjemny w dotyku i działa szybko. Obszar roboczy ma zwykłe pulpity z widżetami i ikonami, istnieje osobne menu ze wszystkimi aplikacjami (można je wyłączyć w razie potrzeby), które składa się z dwóch zakładek. Właściwie programy i dostępne widżety. Siatkę aplikacji można dostosować. Kurtyna ma znajomą strukturę, a do nawigacji służą gesty lub dolny panel z przyciskami.

Oprócz zwykłych tapet, motywów projektowych, ustawiania wyglądu ikon i różnych schematów kolorystycznych, istnieją tak zwane efekty dynamiczne. W rzeczywistości możesz wybrać odpowiednią jasną animację dla każdej akcji.

Menedżer aplikacji ma dwie opcje wyświetlania: klasyczną poziomą karuzelę kart lub w dwóch rzędach. Z niego możesz przejść do trybu podzielonego ekranu. Inną opcją jest przesuwanie po ekranie trzema palcami od dołu do góry.

Funtouch OS 12 nie jest przeładowany mnóstwem niepotrzebnych aplikacji. Jest niezbędne minimum przydatnych: EasyShare do szybkiego przesyłania danych, kalkulator, dyktafon, notatki, iManager z funkcjami szybkiego czyszczenia i diagnostyki smartfona.

Jak dobre są kamery?

Tylna kamera w vivo V23 5G zawiera trzy moduły. Pierwotny 64 megapiksele, przysłona f/1,9, 26 mm EFV, autofokus z detekcją fazy. Niestety nie ma stabilizacji optycznej. Waparat ultraszerokokątny — 8 MP, f/2.2, 16 mm, kąt 120˚. Ale formalne 2 megapiksele makro f/2.4. Zabiera wideo do 2160p@30fps. Fkamera rontalna jest podwójna. Główny to 50 MP, f/2,0 z autofokusem. Dodatkowe — ultraszerokokątny 8 MP, f/2.3, 105˚. Ponadto istnieją dwie przednie diody LED do oświetlania w warunkach niedostatecznego oświetlenia.

Recenzja vivo V23 5G: pierwszy na świecie smartfon zmieniający kolor-304

Ogólnie rzecz biorąc, aplikacja aparatu ma zwykłą funkcjonalność. Tradycyjna karuzela trybów głównych i osobne menu trybów dodatkowych. Wszystkie najważniejsze ustawienia, w tym zoom, flash i HDR są na głównym ekranie. W trybie wideo możesz szybko zmienić rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę i włączyć stabilizację.

Główny aparat vivo V23 5G robi dobre zdjęcia w warunkach dostatecznego oświetlenia. Z wystarczającą szczegółowością, szerokim zakresem dynamiki i naturalnym oddawaniem kolorów. Bardzo dobrze sprawdza się również tryb nocny. Chociaż oczywiście detale nieco spadają i praca algorytmów przetwarzania staje się zauważalna: pojawiają się żółte odcienie. Choć generalnie, biorąc pod uwagę klasę smartfona, można powiedzieć, że główny aparat robi dobrą robotę.

Ultraszerokokątny aparat na poziomie konkurencji: bez autofokusa i zdolny do robienia dobrych zdjęć w dzień. Przy niewystarczającym oświetleniu powstaje dość dużo hałasu:

Aparat makro częściej się po prostu „bawi”, bo 2 MP jest za mały i dość trudno zrobić wyraźne zdjęcie ze stałą ostrością na takiej odległości:

Smartfon nie posiada teleobiektywu, więc zoom 2x jest wyłącznie cyfrowy (kadrowanie z aparatu głównego):

Przedni aparat główny ma autofokus i generalnie robi bardzo dobre zdjęcia. Nawet w nocy bez dodatkowego oświetlenia coś wychodzi, choć detal oczywiście pada. Z łatwością zrobisz przyzwoite zdjęcie na szerokokątnym przednim aparacie. W nocy, tylko przy dodatkowym oświetleniu, tryb nocny nie pomoże:

vivo V23 5G może nagrywać filmy w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Jest stabilizacja elektroniczna. Nie działa idealnie i nadal jest lekkie migotanie wideo:

W skrócie: cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o vivo V23 5G.

  • vivo V23 5G jest wyposażony w wysokiej jakości wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 90 Hz i dobrą jasnością.
  • w środku nie jest topowe "żelazko", ale wystarczy do wygodnej pracy.
  • smartfon ma dobrą autonomię i może pracować przez półtora dnia bez ładowania.
  • vivo V23 5G i vivo V23e mają przyjemny design i unikalne tylne panele, które zmieniają kolor pod wpływem promieni słonecznych.

Nasza recenzja wideo vivo V23 5G i vivo 23e:

VIVO Smartfon V23 5G
VIVO Smartfon V23 5G
  • Piękny design z możliwością zmiany koloru na plecach
  • Długa żywotność baterii i szybkie ładowanie
  • Dobry aparat główny
  • Ciekawy podwójny aparat z podświetleniem
  • Praktyczne etui Funtouch OS 12

Sprawdź cenę

Specyfikacje
  V23 5G Vivo V23e
Wyświetlacz AMOLED, 6,44 cala, 2400x1080 (20:9), 409 ppi, HDR10+, 90 Hz, szkło Schott Xensation Up AMOLED, 6.44 cale, 2400x1080 (stosunek stron) 20:9), 409 ppi
Korpus wymiary: 157,2x72,4x7,55 mm, waga: 181 g wymiary: 160,9x74,3x7,4 mm, waga: 172 g
Edytor 64-bitowy 6nm MediaTek Dimensity 920, 2x2,5 GHz Cortex-A78 + 6x2,0 GHz Cortex-A55, grafika Mali-G68 MC4 64-bit 12nm Mediatek Helio G96, 2x2,05 GHz Cortex-A76 + 6x2,0 GHz Cortex-A55, grafika Mali-G57 MC2
Baran 8/12 GB 8 GB
Pamięć flash 128/256 GB 128 + MicroSD
Komórka

64 MP (f/1,9, 26 mm, PDAF); Ultraszerokokątny 8 MP (f/2,2, 16 mm, 120˚, 1/4,0" 1,12 µm); makro 2 MP f/2,4; flash, wideo do 2160p@30fps; Przedni aparat: podstawowy 50 MP, f/2,0, AF + Ultra Wide 8 MP, f/2,3, 105˚, lampa błyskowa

64 MP (f/1,8, 26 mm, PDAF); Ultraszerokokątny 8 MP (f/2,2, 16 mm, 120˚, 1/4,0" 1,12 µm); makro 2 MP f/2,4; flash, wideo do 2160p@30fps; aparat przedni: 50 MP, f/2,0, AF
Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (dwuzakresowy, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.2 LE, NFC Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (dwuzakresowy, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.2 LE, NFC
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Bateria 4200 mAh, nieusuwalna, szybkie ładowanie 44 W 4050mAh, nieusuwalna, szybkie ładowanie 44W
System operacyjny Android 12 + Funtouch OS 12 Android 12+ Funtouch OS 12
Karta SIM 2xNanoSIM 2xNanoSIM
do tego optyczny skaner linii papilarnych w ekranie optyczny skaner linii papilarnych w ekranie

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: