Chiny budują torpedę z reaktorem jądrowym i możliwością zainstalowania głowicy jądrowej, która może przelecieć z Szanghaju do San Francisco

Autor: Maksim Panasovskiy | 25.07.2022, 11:15
Chiny budują torpedę z reaktorem jądrowym i możliwością zainstalowania głowicy jądrowej, która może przelecieć z Szanghaju do San Francisco

Chińscy eksperci opracowali torpedę z elektrownią atomową.

Co jest znane

Nowa rakieta nie ma jeszcze nazwy. Otrzyma jednorazowy reaktor jądrowy, dzięki któremu będzie w stanie utrzymać prędkość przelotową do 30 węzłów (55,55 km/h) przez 200 godzin. Po zresetowaniu reaktora jądrowego torpeda otrzyma energię z baterii, aby zaatakować wrogi obiekt.

Opracowana koncepcja zasadniczo zakłada konwencjonalną głowicę o kompaktowych wymiarach, która może być produkowana w dużych ilościach. Możliwość zainstalowania głowicy jądrowej nie jest wykluczona, ale deweloperzy rozważają obecnie swój projekt jako okręt podwodny do ataku nuklearnego, a nie jako pocisk nuklearny.

Chińscy inżynierowie porzucili większość materiałów ekranujących, pozostawiając jedynie ochronę przed promieniowaniem dla głównych komponentów. Ponadto w rdzeniu reaktora wykryto pierwiastki ziem rzadkich w graficie i innych stosunkowo tanich materiałach.

System energetyki jądrowej jest w stanie wytworzyć ponad 1,4 MW ciepła. Inżynierowie zauważają, że tylko 6% wytworzonego ciepła zostanie zamienione na energię elektryczną, ale nawet to wystarczy do zasilania torpedy.

Chińscy deweloperzy mówili też o bezpieczeństwie swojej rakiety. Reakcja łańcuchowa rozpocznie się dopiero pół godziny po wystrzeleniu, aby torpeda mogła oddalić się na bezpieczną odległość od wyrzutni. Inżynierowie szacują, że reaktor jądrowy będzie w stanie zapewnić zasięg startu do 10 000 km, co jest porównywalne z odległością między San Francisco a Szanghajem. Po odczepieniu się od torpedy spadnie ona na dno i aktywuje mechanizm zabezpieczający, aby zakończyć reakcję łańcuchową.

Źródło: Napęd

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: