Naukowcy zhakowali mózgi much, aby były zdalnie sterowane

Autor: Michael Korgs | 25.07.2022, 21:24
Naukowcy zhakowali mózgi much, aby były zdalnie sterowane

Według naukowców z Rice University mózgi muszek owocowych mogą być zdalnie sterowane. W ciągu sekundy od wysłania polecenia do pewnych neuronów w ich mózgu muchy wykonały określoną akcję. Naukowcy zmodyfikowali muchy, wstawiając do nich gen, który wyrażał szczególny, wrażliwy na ciepło kanał jonowy w niektórych ich neuronach. Kanał wyczuwa ciepło i aktywuje neuron, co powoduje, że mucha rozpościera skrzydła i wykonuje gesty godowe.

Wyzwalacz cieplny osiągnięto poprzez wszczepienie nanocząsteczek tlenku żelaza do mózgów owadów. Cząsteczki te nagrzewają się, gdy w pobliżu zostanie włączone pole magnetyczne, powodując odpalenie neuronów i przyjęcie przez muchę pozy z rozpostartymi skrzydłami. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, wykorzystując te zaprojektowane muchy w małej obudowie zawieszonej nad cewką magnetyczną. Naukowcy trzymali również te stworzone muchy w maleńkim przedziale nad cewkami magnetycznymi i obserwowali je za pomocą górnych kamer. Po włączeniu pola magnetycznego, zgodnie z przewidywaniami, owady rozłożyły skrzydła w ciągu około pół sekundy.

„Aby badać mózg lub leczyć zaburzenia neurologiczne, społeczność naukowa poszukuje narzędzi, które są zarówno niezwykle precyzyjne, jak i minimalnie inwazyjne” – powiedział Jacob Robinson, autor badania. „Zdalne sterowanie wybranymi obwodami neuronowymi za pomocą pól magnetycznych jest swego rodzaju świętym Graalem dla neurotechnologii. Nasza praca robi ważny krok w kierunku tego celu, ponieważ zwiększa prędkość zdalnego sterowania magnetycznego, zbliżając ją do naturalnej prędkości mózgu”.

Głównym celem zespołu jest wykorzystanie tej technologii, aby pomóc osobom z problemami ze wzrokiem odzyskać wzrok. Mogą być w stanie zasadniczo ominąć oczy poprzez stymulację kory wzrokowej. Podobne metody zostały wykorzystane do sterowania ruchami myszy, co może prowadzić do skuteczniejszych metod leczenia zaburzeń ruchowych spowodowanych uszkodzeniem mózgu.

Za projektem stoi wojskowa Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA). Jego ostatecznym celem jest opracowanie zestawu słuchawkowego, który może odczytywać aktywność neuronową jednej osoby, a następnie bezpośrednio przesyłać ją do mózgu innej osoby, zasadniczo kopiując myśli lub emocje od jednej osoby do drugiej. Ta koncepcja może brzmieć trochę przerażająco.

Źródło: newatlas.com