MasterCard: Ukraińscy przedsiębiorcy są przekonani, że odbudowa biznesu zajmie nawet trzy lata

Autor: Maksim Panasovskiy | 01.08.2022, 17:09
MasterCard: Ukraińscy przedsiębiorcy są przekonani, że odbudowa biznesu zajmie nawet trzy lata

Prawie wszyscy ukraińscy przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku wojny, nadal pracują lub są gotowi do wznowienia działalności.

Co jest znane

Świadczą o tym wyniki nowego badania przeprowadzonego przez MasterCard. 61% przedsiębiorców nadal pracuje, pomimo trudności logistycznych i spadającej sprzedaży. Jednocześnie 91% osób, które zawiesiły swoją działalność, jest gotowych ją wznowić.

Badanie przeprowadzone przez MasterCard mówi, że rosyjska inwazja na Ukrainę znacznie zmniejszyła dochody małych i średnich przedsiębiorstw. 78% respondentów zauważa zmniejszenie wielkości sprzedaży. Jednocześnie połowa przedsiębiorców podkreśla, że ​​ich biznes zmniejszył się o 50-99%.

Nowa rzeczywistość zmusza przedsiębiorców do rozwijania umiejętności adaptacyjnych. W szczególności 17% przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na zmianę swojej działalności, skupiło się na potrzebach obronnych kraju. Prawie tyle samo firm przeniosło się do innego obszaru, a 13% przeniosło swoje zdolności do innych regionów Ukrainy lub za granicę.

41% ankietowanych przedsiębiorców przewiduje, że w ciągu roku będą mogli powrócić do przedwojennego poziomu. Prawie jedna trzecia (30%) ankietowanych przedsiębiorców uważa, że ​​będą potrzebować 1-2 lata, a około jedna czwarta (23%) respondentów uważa, że ​​ożywienie potrwa 2-3 lata.

Ponadto aktywny biznes identyfikuje trzy rodzaje kluczowych potrzeb. Są to nowe zamówienia/rynki (56%), środki na rozwój (33%) oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów logistycznych (23%). Należy zauważyć, że pomimo wszystkich kłopotów 74% ankietowanych przedsiębiorców przekazuje pieniądze na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

Badanie MasterCard wskazuje, że obecnie na Ukrainie rośnie liczba firm, które akceptują płatności za towary/usługi w formie bezgotówkowej. O ile w początkach inwazji na dużą skalę tylko 8% przedsiębiorców akceptowało płatności bezgotówkowe, to teraz udział ten wzrósł do 87%. Co więcej, 24% ankietowanych rozważa akceptację kryptowaluty, a 10% już to robi.

Należy zauważyć, że od początku inwazji na dużą skalę w celu wspierania biznesu MasterCard wyłączyła na Ukrainie prowizję interchange dla płatności bezgotówkowych. Dodatkowo wspólnie z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej powstało centrum konsultingowe Diya.Business w Warszawie dla małych i średnich firm, które pomaga tym przedsiębiorcom, którzy trafili za granicę.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: