Od samolotów piankowych do uniwersalnej platformy SKIF: historia ukraińskiej firmy Culver Aviation
Wraz z bólem, śmiercią i znacznymi zniszczeniami wojny zawsze znacznie przyspieszały postęp technologiczny. Przykładowo ludzkość weszła w II wojnę światową lotnictwem z silnikami spalinowymi tłokowymi, a wykończona silnikami odrzutowymi. Teraz ten przełom technologiczny dokonuje się dzięki bezzałogowym statkom powietrznym (UAV). Oczywiście wszyscy o tym słyszeliśmy sukcesy tureckie Bayraktors lub Ukraińskie systemy rozpoznania PD-2 Ale prędzej czy później wszystkie technologie stworzone do wojny i zniszczenia zaczynają być stosowane w gospodarce czasów pokoju. Aby wyobrazić sobie zakres tych zmian, przypomnijmy sobie, jak i dlaczego powstał Internet i czym stał się dzisiaj dla ludzkości. Ukraina to nie tylko kraj odważnych wojowników, który jest w stanie znacznie silniej przeciwstawić się swojemu agresorowi. To także kraina wynalazców, utalentowanych inżynierów i ciężko pracujących programistów, zdolnych do wytwarzania światowej klasy produktów i usług. Powinniśmy inspirować się takimi przykładami i studiować ich historię. Czy ktoś z Was słyszał o firmie? Lotnictwo w Cuzorze ? W końcu jest to ten sam przykład ukraińskiej organizacji, która od marzeń i pierwszych prototypów w garażu przeszła do nowoczesnego kompleksu o uniwersalnym zastosowaniu, który jest w stanie wytrzymać silną presję konkurencyjną na globalnym rynku, na którym już dziesiątki, a nawet setki takich firm obsługiwać.
Spotkanie online z założycielami firmy było dla mnie wyjątkowe – po raz pierwszy w życiu byłam w roli ankietera. Czując ciężar odpowiedzialności, jednocześnie martwię się, bo nawet nie widziałem twarzy osób, którym zadawałem pytania (to zaplanowane spotkanie złapało szefa firmy w dosłownym tego słowa znaczeniu na środku pola, gdzie musiał się zatrzymać, aby odpowiedzieć na moje pytania). I powiem szczerze, prawie nic nie wiedziałem o bezzałogowcach. Rozmowa i pisanie o grach to jedno, co robiłem przez cały czas jako dziennikarz przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę. Ale tutaj musieliśmy drastycznie zmienić wektor i dowiedzieć się, na przykład, czym różnią się współczynniki kształtu UAV i jaka jest rozdzielczość współczesnych map cyfrowych. Ta komunikacja jest naprawdę nie tylko niesamowita i inspirująca, ponieważ jeśli w czasie wojny są przedsiębiorcy, którzy już planują i opracowują ultranowoczesne produkty high-tech na czas pokoju, to jesteśmy naprawdę niezwyciężonym narodem, który pokona wszelkie przeszkody.
Gdzie to wszystko się zaczęło?
W kwietniu 2014 roku, kiedy wybuchła wojna w Donbasie, zaczęli pojawiać się ludzie, którzy chcieli pomóc naszym bojownikom. Więc w Kijowie był wolontariusz Grupa Eyetech, który z czasem stanie się ITEC elektrowni jądrowej. Jej celem było stworzenie ukraińskich systemów monitoringu powietrza, które ratowały życie naszym żołnierzom. Początki EyeTech są porównywalne z Apple, bo zespół na własny koszt zmontował pierwsze samoloty w garażu. Nawet wtedy nie myśleli nawet o biurach, dużym zespole i kontraktach. Było tylko pragnienie stworzenia czegoś własnego i pomocy naszym bojownikom. Podczas tworzenia za podstawę przyjęto samoloty z tworzywa piankowego i elektronikę, które zostały zakupione w Chinach i zmontowane na kupie na Ukrainie.
Na wyniki nie trzeba było długo czekać - pod koniec września wyprodukowali pierwsze próbki bezzałogowych statków powietrznych i zaprezentowali je na wystawie w Państwowym Muzeum Lotnictwa Ukrainy. W tym czasie na Ukrainie zaczął powstawać nowy przemysł technologiczny.
Regularne testy w różnych regionach Ukrainy dały początek wszystkim najlepszym modyfikacjom samolotu, pojawił się w nim francuski autopilot, ale wciąż był bardzo daleki od współczesnych standardów UAV. Na przykład przekazał współrzędne swojej lokalizacji, a nie obiekty, które wpadły do kamery.
Nowe zmiany
W grudniu 2014 roku grupa EyeTech stała się ITEC elektrowni jądrowej. Zespół wykonał na zamówienie systemy rozpoznania powietrznego i nadal je ulepszał. Głównym motorem rozwoju w tamtych czasach było wojsko, więc zespół wysłuchał ich komentarzy. A także zyskał niezbędną funkcjonalność: zainstalował precyzyjną kamerę, kamerę termowizyjną, akumulator zapewniający do 2 godzin autonomicznego lotu.
NPP ITEC podczas testowania swoich UAV (źródło: ITEC )
W latach 2014-2016 ITECH zdołał wykonać kilkadziesiąt kompleksów do rozpoznania lotniczego. A wojsko, któremu asystowały bezzałogowce ITECH, wręczyło dyplomy, podziękowania i podpisaną przez bojowników flagę ukraińską.
Zmiana wektora i inwestycje
Od 2016 roku możliwa jest produkcja obudów kompozytowych - z Kevlarem, włóknem szklanym, włóknem węglowym. Połóż obliczoną aerodynamikę, aby łatwo ją odtworzyć. Firma przeprowadziła również intensywne szkolenia pracowników, a także uruchomiła produkcję wyrobów małoseryjnych.
W połowie 2016 roku w firmie nastąpił przełom – zrozumieli perspektywę BSP do użytku cywilnego i w pełni się na tym skupili. ITEC skoncentrował się na sektorze rolniczym, bardzo szybko podpisał pierwsze kontrakty z głównymi graczami na rynku i kontynuował rozwój w tym kierunku.
W 2021 roku w spółkę zainwestował holding TECHIIA i na jej podstawie utworzył Culver Aviation. Firma jest zaangażowana monitorowanie — zdjęcia lotnicze, monitorowanie stanu upraw, pomiary terenowe, poszukiwanie i identyfikacja źródeł ciepła. TAk kartografia - tworzenie map wizualnych i NDVI (Normalized Different Vegetation Index, Normalized Vegetation Index) jest liczbowym wskaźnikiem jakości i ilości roślinności na polu. Są to również mapy topograficzne, mapy niedoboru wody oraz tworzenie ortofotomap – cyfrowego obrazu terenu z wykorzystaniem zdjęć lotniczych.
UAV Culver Aviation skanuje teren (Źródło: Lotnictwo w Cuzorze )
Czy można było coś zrobić inaczej, gdyby trzeba było zaczynać od nowa? Ołeksandr ma w tej kwestii dwa punkty widzenia – z jednej strony na Ukrainie nie było innej drogi, a teraz wybraliby mniej więcej to samo. Z drugiej strony, jak mówi Aleksander:Musiałem wyjechać za granicę, gdzie zasady i dynamika są inne. Spędziłbym znacznie mniej czasu niż tutaj”.
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: co wpływa na lot?
Odległość i czas lotu SKIF UAV
Trzeba zacząć od tego, że czas przygotowania do startu to 15 minut. Czas lotu wynosi do 2 godzin, a maksymalna odległość to 130 km. Zaznaczam, że czas lotu i dystans zależą od warunków pogodowych i złożoności trasy. UAV wznosi się w niebo dzięki automatycznemu wystrzeleniu z rąk, przy użyciu elastycznej katapulty o długości 40 m. Dodatkowa opcja jest również możliwa podczas startu pickupa z katapulty.
Mechanizm katapulty UAV
Pogoda
Zalecana prędkość wiatru to do 10m/s w locie. Maksymalna dopuszczalna prędkość w locie wynosi do 14m/s. Temperatura pracy -15 do +35°C.
Lądowanie UAV w zimową pogodę
Powstanie SKIF i jego możliwości
Po dwóch latach testów i dziesiątkach prób firma ITEC zaczęła umieszczać w samolotach coraz więcej swojej elektroniki i algorytmów. A jesienią 2015 roku rozpoczęto projektowanie własnego kadłuba, a rok później zaprezentowano kadłub BSP SKIF.
Najciekawsze jest to, że wygląd zewnętrzny nadwozia niewiele się zmienił, a jeśli porównamy to, co znajdowało się w samolocie w 2016 roku i dziś, to są to dwa różne bezzałogowce.– mówi Alexander Danilenko, prezes Culver Aviation.
Podczas projektowania i rozwoju kadłuba dużą uwagę zwrócono na formy czynnika UAV. Postanowili zostawić go tak samo, jak samolot piankowy, którym ITEC rozpoczął swoją podróż. Rozpiętość skrzydeł SKIF - 1,5 metra, takie wymiary sprawiają, że UAV jest mobilny, można go bezpiecznie schować do bagażnika samochodu. Jak wspomina Aleksander Danilenko, takie właśnie zadanie sobie postawili - kompaktowość: „Zmierzyliśmy bagażniki, aby zestaw można było wrzucić do samochodu i trafił tam, gdzie był potrzebny. Ponieważ w przypadku dużych samolotów potrzebujesz pickupa lub autobusu. Więc zdecydowaliśmy się na samolot o wielkości jeden i jeden pół metra."
ITEC miał 3 różne modele SKIF. SKIF TRAINER - do szkolenia początkujących i amatorskich modelarzy samolotów. SKIF NDVI — do zastosowań rolniczych, takich jak pomiar konturów pola i monitorowanie warunków upraw za pomocą kamery wielospektralnej Parrot Sequoia. Oraz SKIF MAPPER - do fotografii lotniczej, mapowania, mierzenia konturów pól i obszarów. Z czasem firma doszła do jednej i uniwersalnej platformy SKIF, która jest obecnie główną we flocie Culver Aviation.
Jak zmieniła się kamera UAV?
W 2014 roku ITEC umieścił kamerę 10MP w pierwszych prototypach i uznano to za fajne. W latach 2015-2016 to już 20MP, a nowoczesny SKIF wyposażony jest w kamerę 60MP, a najciekawsze jest to, że wymiary samolotu pozostają niezmienione. Kamery, które można bezpiecznie kupić na pokładzie BSP w sklepie, mają jedno ale. Przed zainstalowaniem kamery na pokładzie jest ona sortowana w specjalnej walizce, co zmniejsza wagę o 30%.
Przy wyborze kamery ważne jest również, jakie zadanie ma wykonywać bezzałogowiec. Kamery multispektralne są wykorzystywane do tworzenia map terenowych NDVI (Normalized Difference Vegetation Index, znormalizowany względny wskaźnik roślinności). Wszystko zależy od wykonywanego zadania.
Jak działa kamera wielospektralna. NEON Nauka )
Rozdzielczość kart cyfrowych
Czas trwania lotu SKIF na jednym ładowaniu wynosi do 2 godzin. W tym czasie może zeskanować 1900 hektarów ziemi z wysokości 500 m z rozdzielczością 5 cm na piksel.
Z wysokości 100 metrów - 1 centymetr na piksel. Ponownie wszystko zależy od zadania. Zazwyczaj klientom wystarcza 5 centymetrów na piksel. Co ciekawe, ci, którzy potrzebują 1 centymetra na piksel, będą musieli zapłacić więcej za skanowanie obszaru. Nie 5 razy, ale różnica będzie 2-3 razy. Trzeba przecież zejść niżej i jednocześnie wydać na wynajęcie mniejszej powierzchni.
Ilustracja: Lotnictwo w Cuzorze
Jakość obrazu nietypowa dla wielkości samolotu – 61 MP aparat Sony Alpha A7 Mark 4 daje rozdzielczość 1 cm na piksel ze 100 metrów, dzięki czemu na drodze widać pojedyncze liście i drobne kamyki.
Jakie zadania może wykonywać SKIF?
- Sektor rolniczy ma mierzyć pola, monitorować stan upraw i śledzić problemy w odpowiednim czasie.
- Fundusz Rezerwy Przyrody – do oceny zasobów, monitorowania nielegalnej wycinki, doprecyzowania mapy szlaków i dokładnego rozmieszczenia obiektów.
- Klęski żywiołowe – oceń stopień zniszczeń i zniszczeń, konsekwencje powodzi
- Drogi - aby ocenić ich stan wizualny i okolicznych obiektów, jakość nawierzchni, przeanalizować zmiany terenu i elewacji przed projektowaniem.
- Składowiska samoistne - analiza powierzchni i nagromadzeń.
- Rury, linie energetyczne - sprawdź integralność, szybko znajdź miejsca podmuchów.
Co jest w środku SKIF?
- Ładunek: UAV jest wyposażony w pokładowy odbiornik geodezyjny z technologią kinematyki czasu rzeczywistego (RTK) - jest to zastosowanie geodezji do korygowania typowych błędów w nowoczesnych systemach nawigacji satelitarnej. UAV jest również wyposażony w system kinematyki postprocessingu (PPK) z globalnym systemem nawigacji satelitarnej (GNSS) - ten określa współrzędne (lokalizację) za pomocą Rovera (mobilny odbiornik sygnału GNSS) oraz proces korekcji po zebraniu danych za pomocą poprawek ze stacji referencyjnej, co pozwala na otrzymywanie wyników z dokładnością do 1 cm i częstotliwością aktualizacji 20 Hz bez konieczności przygotowania planu wysokościowego.
- Nawigacja: systemy nawigacyjne firmy TERSUS, z którymi Culver Aviation ma wyłączną umowę produkcyjną – dzięki nim gotowa mapa cyfrowa ma wysoką dokładność współrzędnych. System pomaga rolnikom dokładnie mierzyć pola i planować budżet siewu.
- Aparat fotograficzny: na pokładzie znajduje się pełnoklatkowy aparat mapujący 61 MP. I opcjonalnie może być wyposażony w kamerę multispektralną
System bezpieczeństwa:
- Automatyczne unikanie innych samolotów w powietrzu.
- Inercyjny system nawigacji. Włącza się w przypadku awaryjnej utraty głównej nawigacji pokładowej.
- Blokowanie silnika i serwomechanizmu. Chroni operatora podczas pracy w pobliżu UAV SKIF.
- Autonomiczna latarnia GPS. Umożliwia śledzenie lokalizacji UAV SKIF z dowolnej odległości za pośrednictwem sieci GSM
- Automatyczny system spadochronowy. Otwiera spadochron w sytuacji awaryjnej na niebie.
Jak i w jakich warunkach lata?
- Odległość i czas lotu: czas przygotowania do startu to 15 minut. Czas lotu wynosi do 2 godzin, a maksymalna odległość to 130 km. Czas lotu i dystans zależą od warunków pogodowych: prędkości wiatru, złożoności trasy oraz ilości ładowań/rozładowań baterii elektrycznych. SKIF wzbija się w przestworza dzięki automatycznemu wystrzeliwaniu z rąk za pomocą elastycznej katapulty o długości 40 m.
- Pogoda: zalecana prędkość wiatru wynosi do 10m/s w locie. Maksymalna dopuszczalna prędkość w locie wynosi do 14m/s. Temperatura pracy -15 do +35°C.
Lot i lądowanie UAV SKIF z wykorzystaniem systemu spadochronowego
Potencjał firmy i zintegrowane wykorzystanie UAV
Culver Aviation nie sprzedaje swoich bezzałogowych statków powietrznych, ale z ich pomocą świadczy usługi. SKIF w tej sytuacji jest narzędziem, które może dostarczyć informacji, raportów, ortomozaiki. Najczęściej ludzie potrzebują pomiarów terenowych, w tym ortofotomapy. Pojawiają się również prośby o obloty pól z kontrolą wzrostu roślin. Dlaczego oni to robią? Aby zobaczyć i przeanalizować, jak przebiegła kampania siewna, jak przebiega wzrost i czy trzeba gdzieś dostosować, dodać, uzupełnić i uzyskać dodatkowe 5-10% plonów.
Nawiasem mówiąc, Culver Aviation może również badać pionowe obiekty i konstrukcje - używa do tego quadrocoptera własnego projektu. Dzięki temu możliwe jest badanie obiektów wysokościowych, takich jak wieże telekomunikacyjne i inne, linie energetyczne. W wyniku badania klient otrzymuje m.in. dane o integralności i nachyleniu konstrukcji, długości i stanie linii elektroenergetycznej, model 3D, ortofotomapę sąsiedniego terenu oraz raport z dostępne materiały ankietowe w dogodnym dla niego formacie.
W skład usług Culver Aviation wchodzą: UAV, operatorzy wykonujący zdjęcia obiektów i oprogramowania oraz zespół przetwarzający dane i dostarczający wyniki. Jak zauważa dyrektor handlowy Culver Aviation Siergiej Iwanow: „Nasz produkt to nie UAV, nasz produkt jest złożony”.
Elastyczność to także znak rozpoznawczy firmy. Są chwile, kiedy przychodzą z zadaniem, którego nikt wcześniej nie wykonał, a zespół dostosowuje swoje możliwości i technikę. Nie jest to takie trudne, ponieważ sami to wszystko opracowali, dlatego proces adaptacji zajmie znacznie mniej czasu. Siergiej Iwanow powiedział, że firma odkryła unikalny model biznesowy dla rynku ukraińskiego.
Sami projektujemy, produkujemy i wykorzystujemy. Mogą przyjść do nas z prośbą, której jeszcze nie ma na rynku, ale będziemy w stanie ją zrealizować. Będziemy w stanie zapewnić elastyczność, szybkość i gwarantowane rezultaty.
Jak działa rynek UAV dla rolników
Jesteśmy krajem rolniczym, więc farmy od dawna używają dronów do pracy. Ale duże przedsiębiorstwa rolnicze potrzebują złożonych zadań, ponieważ działają na dużych działkach. Do tego lepiej nadają się większe UAV, które są w stanie obsłużyć więcej pracy. Na przykład helikopter może przeskanować maksymalnie 70 hektarów dziennie. A UAV - 10 tysięcy hektarów na 4-5 lotów dziennie. Korzystanie z takiego UAV wymaga przeszkolenia, specjalnego oprogramowania i umiejętności. Dlatego bardziej opłaca się rolnikom skupić się na własnym biznesie, niż opanować inny zawód. Potrzebują nie tyle bezzałogowego statku powietrznego, ile odpowiedzi na swoje pytania – co, gdzie i jak przetwarzać. Dlatego bardziej opłaca się im nie kupować samolotów, ale zamawiać wyniki swojej pracy jako usługę. Bardziej opłaca się też producentowi UAV świadczyć takie usługi, zamiast sprzedaży i konserwacji samolotów, ponieważ z biegiem czasu jeden bezzałogowy pojazd może generować większy zysk niż go sprzedać. Pierwsi zdali sobie z tego sprawę rolnicy za granicą i zaczęli kupować usługi, a nie samoloty. Dlatego Culver Aviation widzi tu perspektywy zarówno dla rynku krajowego, jak i eksportu własnych usług z wykorzystaniem UAV.
Poparcie dla memorandum „Rosja zapłaci”
„Teraz Culver Aviation będzie świadczyć kolejną usługę, ale dla całego kraju — pomożemy ocenić szkody z wojny w memorandum „Rosja zapłaci”, mówi Aleksander Danilenko.
Do projektu dołączyła firma Culver Aviation uszkodzony.w.ua zainicjowana przez Instytut KSE wspólnie z Kancelarią Prezydenta Ukrainy i Ministerstwem Gospodarki. Między organizacjami publicznymi zostało zawarte memorandum „Rosja zapłaci”. Organizacje zbierają dane na temat szkód materialnych wyrządzonych obywatelom i państwu w wyniku rosyjskiej agresji. Dane te są potrzebne rządowi ukraińskiemu do oceny szkód poniesionych przez państwo i obywateli Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji oraz dochodzenia przeciwko Rosji roszczeń w sądach międzynarodowych o odszkodowanie za te straty.
Każdy może udzielić informacji o zniszczeniach i krzywdach spowodowanych rosyjską agresją. Należy wskazać rodzaj i nazwę obiektu, miasto i region, w którym znajduje się obiekt oraz datę zniszczenia. Ważne jest zbieranie danych o zniszczeniu infrastruktury, dużych obiektów administracyjnych i wieżowców: mostów, lotnisk, szkół, szpitali. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz. na stronie.
Istnieje wielka potrzeba oceny szkód zewnętrznych. Obiekty o dużej skali są trudne do zrozumienia, a do tego zwykle potrzebni są wspinacze, aby się tam wspinać. Jeśli obiekt jest duży, zajmie to kilka dni. Ale UAV może wykonać to samo zadanie wielokrotnie szybciej. Dzięki swojej wiedzy i samolotom Culver Aviation chce zoptymalizować proces zbierania informacji o zniszczeniach. Dlatego dołączyli do tego memorandum.
A jeśli chcesz też przyspieszyć procesy przetwarzania informacji i zarządzać BSP w przyszłości, to firma również powiedziała mi, co jest do tego potrzebne, a także dyskutowano, jakie są niedociągnięcia w systemie uniwersyteckim naszego kraju.
O systemie szkolnictwa wyższego w kraju
Ten temat jest zdecydowanie istotny dla wszystkich, którzy obecnie kończą studia wyższe. Zapytany, czy nasi wyżsi absolwenci mogą od razu okazać się gotowymi specjalistami, Aleksander Danilenko mówi, że nikt nie dostarcza pełnoprawnych gotowych specjalistów, ale daje dobrą podstawę. Główny problem polega na tym, że studenci podczas studiów nie posiadają wystarczającej ilości nowoczesnego zaplecza materialnego i technicznego. Jeśli nasze uczelnie chcą od razu wykształcić specjalistów, którzy potrafią projektować i konstruować drony, musimy zapewnić nowoczesną technologię. Jak to zrobić? Jedną z opcji jest zachęcenie biznesu w sferze edukacyjnej, aby mógł inwestować w młodych profesjonalistów. Według Aleksandra Danilenko, firma również pracuje w tym kierunku i wkrótce ogłosi współpracę z jedną z ukraińskich uczelni.
Od czego zacząć w branży UAV?
Najpierw musisz zdecydować, w którym kierunku są 3 główne: elektronika, programowanie lub projektowanie. Jeśli na przykład wybrałeś konstrukcję, musisz zacząć studiować systemy oprogramowania, w których jest ona zaprojektowana. Jednym z nich może być program do modelowania 3D - SoildWorks.
Jak dostać się do zespołu Culver Aviation?
Najłatwiejszym sposobem na dołączenie do Culver Aviation jest przejście szkoła operatora. Jest to darmowy kurs, podczas którego nauczysz się latać profesjonalnym UAV. Kurs nie wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności, wystarczy mieć ochotę na stanowisko dowódcy UAV. Po pomyślnym ukończeniu kursu możesz mieć 3 obszary do dalszego rozwoju:
- Obrona kraju: za pomocą dronów możesz wykonywać zadania na rzecz obrony kraju.
- Praca w Culver Aviation: po zaliczeniu rozmowy kwalifikacyjnej i kursu studenci mogą objąć stanowisko dowódcy UAV w kompanii.
- Wolny zawód: Za pomocą UAV możesz wykonywać dowolne zadania związane z fotografią lotniczą. Pilot UAV to zawód w dzisiejszych czasach poszukiwany.
Każdy może nauczyć się latać UAV. Według Aleksandra Danilenko, ich szkoła produkuje wykwalifikowanych operatorów bez względu na płeć, zawód czy pracę.
Co się później stanie?
Po rozpoczęciu montażu pierwszych bezzałogowych statków powietrznych bez doświadczenia i wielkich możliwości, z biegiem lat firma przekształciła się, zaczęła świadczyć usługi dla rolników i zamierza liczyć straty z wojny na Ukrainie. „Najtrudniejszą rzeczą było szukanie motywacji po serii niepowodzeń i nieudanych eksperymentów, ale musimy kontynuować dalej” – mówi Aleksander Danilenko. I wydaje się, że kiedy wszystko idzie tak, jak powinno, mamy jedną wspólną przeszkodę. Każdy z nas musiał dostosować się do nowych realiów. Teraz część Culver Aviation pozostała w Kijowie, niektórzy przenieśli się do nowego biura na zachodniej Ukrainie, inni wstąpili do Sił Zbrojnych Ukrainy i bronią naszego kraju. Dziś niebo jest zamknięte dla firm handlowych, a zespół już szuka możliwości dalszego świadczenia swoich usług, ponieważ mimo wszelkich prób wroga kampania siewna trwa, a rolnicy pracują na 100% i potrzebują agromonitorowania upraw . Równolegle firma pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które powinny powiedzieć nowe słowo na światowym rynku UAV. Ta historia uczy, że sukces czeka na tych, którzy idą i nie zatrzymują się bez względu na wszystko. Dla mnie Culver Aviation stało się przykładem, że wojna nie jest wyrokiem na rozwój i nowe kroki w przyszłość. Teraz każdy z nas jest częścią nowej ukraińskiej przyszłości, która jest już u progu naszego domu. Podsumowując, chciałbym wszystkim powiedzieć, że gdyby nie było to trudne: trzeba marzyć – bo takie historie zaczynają się od marzeń. Wszystko będzie Ukrainą.