Google pozywa Sonos o patenty na asystenta głosowego
Według CNET, Google złożyło pozew przeciwko Sonos, twierdząc, że nowy system głosowy firmy narusza siedem patentów związanych z technologią Google Assistant. To najnowsza salwa w wieloletniej rywalizacji między firmami, w której każda firma pozywa się nawzajem podczas współpracy.
Rzecznik Google dodał: „Sonos rozpoczął agresywną i wprowadzającą w błąd kampanię przeciwko naszym produktom, zagrażając interesom naszych wspólnych konsumentów.
W czerwcu Sonos wprowadził własną funkcję sterowania głosowego, podobną do Amazon Alexa lub Asystenta Google. Według skargi, Google „przez wiele lat współpracował z inżynierami Sonos nad wdrożeniem rozpoznawania głosu i sterowania urządzeniami głosowymi… nawet przez kilka lat dostarczał Sonosowi oprogramowanie Google Assistant”.
Kiedy Google i Sonos współpracowały przez wiele lat, na początku 2020 roku rozpoczęła się batalia prawna. Po latach wspólnej pracy Sonos pozwał Google o naruszenie patentu. Według Sonos, kiedy współpracowali, Google dowiedział się o ich technologii i wykorzystał te informacje do stworzenia własnej linii inteligentnych głośników. We wrześniu 2020 r. Sonos złożył kolejny pozew, twierdząc, że Google naruszył jeszcze pięć patentów.
Google złożył pozew, twierdząc, że Sonos korzystał z wyszukiwarki Google, oprogramowania, sieci, przetwarzania dźwięku i innych technologii bez płacenia opłaty licencyjnej i składania „fałszywych twierdzeń” na temat ich współpracy.
W 2021 r. Amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego orzekła, że Google naruszył pięć patentów Sonos. To skłoniło Google do wprowadzenia zmian, aby uniknąć zakazu importu. Większość z nich dotyczyła np. zarządzania wolumenami grupowymi; użytkownicy nie mogą już zmieniać głośności głośnika i zamiast tego muszą regulować je pojedynczo.
„Google wcześniej pozwał nas w każdym kraju, a Sonos wygrał każdą sprawę” – powiedział Eddie Lazarus, główny radca prawny Sonos. „Najnowsze procesy sądowe mają na celu zastraszenie nas, abyśmy zamilkli, ponieważ rozmawialiśmy o monopolistycznych działaniach Google”.
Źródło: www.engadget.com