Komisja Europejska chce zobowiązać producentów smartfonów do zwiększenia żywotności baterii i produkcji części zamiennych przez 5 lat
Komisja Europejska opublikowała projekt ustawy, która zaostrzy wymagania dla producentów smartfonów. W szczególności ma na celu poprawę łatwości konserwacji gadżetów i wydłużenie ich cyklu życia.
Co to znaczy?
Komisja Europejska stawia firmom kilka wymagań. Po pierwsze, w ciągu 5 lat od premiery urządzenia, zagwarantuj serwisom i warsztatom dostępność co najmniej 15 różnych części. Oznacza to, że w ciągu 5 lat użytkownicy będą mogli w łatwy sposób wymienić baterię, wyświetlacz, ładowarkę, tylną obudowę, a nawet tackę na kartę SIM i kartę pamięci.
Projekt zauważa, że wydłużenie okresu konserwacji do 5 lat będzie w przybliżeniu równoznaczne z usunięciem 5 milionów samochodów z dróg. Oznacza to znaczne zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych.
Po drugie, producenci muszą poprawić żywotność baterii, zapewniając, że baterie zachowują 80% swojej pojemności znamionowej po 1000 pełnych cyklach ładowania. Ponadto aktualizacja oprogramowania nie powinna wpływać na żywotność baterii.
Wreszcie projekt ustawy przewiduje etykietę efektywności energetycznej, dzięki której kupujący będą mogli sprawdzić prawdopodobną żywotność baterii, informacje o ochronie urządzenia przed wodą i kurzem oraz ocenę odporności gadżetu na przypadkowe upuszczenie.
Wymagania te nie dotyczą urządzeń z elastycznymi ekranami i wytrzymałych gadżetów zaprojektowanych do pracy w ekstremalnych warunkach.
Podkreślamy, że na razie jest to tylko projekt ustawy, czyli propozycje, które muszą zostać sfinalizowane i nie zostały jeszcze zatwierdzone.
Źródło: Komisja Europejska