SAMP/T, Spada i Crotale na Ukrainie - Prezydent Zieleński chce rozmawiać z Włochami i Francją o dostawach dla obrony powietrznej

Autor: Maksim Panasovskiy | 16.09.2022, 17:15
SAMP/T, Spada i Crotale na Ukrainie - Prezydent Zieleński chce rozmawiać z Włochami i Francją o dostawach dla obrony powietrznej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński odbył konferencję prasową po rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i odpowiedział na kilka pytań dotyczących zachodnich systemów obrony powietrznej.

Co wiadomo

Przemawiając do dziennikarzy, Zelenskyi podkreślił priorytetowe znaczenie systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej dla Ukrainy. Z pozytywnych rzeczy prezydent podkreślił dostawy systemów rakietowych ziemia-powietrze NASAMS i IRIS-T.

Jednocześnie Zelenskyy chce prowadzić rozmowy na temat pozyskania systemów obrony powietrznej nie tylko z Niemcami i USA. Prezydent planuje omówić dostawy broni z Francji, Izraela i Włoch. I choć Tel Awiw stanowczo deklaruje, że nie wyśle na Ukrainę systemów obrony powietrznej, to wciąż jest nadzieja na pozytywny wynik w Paryżu i Rzymie. Ale i tak niewielki, szczerze mówiąc. Przyjrzyjmy się jednak kilku systemom obrony powietrznej, które posiada Paryż i Rzym.

Spada .

System pocisków ziemia-powietrze średniego zasięgu Spada znajduje się w służbie włoskich sił powietrznych. Został on opracowany przez firmę Selenia i wykorzystuje pociski kierowane ziemia-powietrze Aspide Mk. 1. Konkretnie, najbardziej unowocześniona wersja nazywa się Spada-2000 i korzysta z Aspide-2000.

SAM może wykrywać cele w odległości 60 km. Spada jest zdolna do eliminowania celów powietrznych z wysokości 15-6000m i zasięgu 1,7-15km. Średnie prawdopodobieństwo przechwycenia wrogiego pocisku wynosi 80%.

SAMP/T

Francuskie siły powietrzne i kosmiczne również mają w swoim arsenale kilka ciekawych broni. Na przykład system rakietowy SAMP/T surface-to-air. Jest to najbardziej zaawansowany system SAM w armii francuskiej. Produkowany jest przez firmy MBDA i Thales.

SAMP/T wykorzystuje rakietę Aster 30. W locie może osiągnąć prędkość do 50 000 km/h. Maksymalny zasięg startu to 100 km. Ale cele powietrzne znajdujące się na wysokościach mniejszych niż 3 km mogą być trafione z zasięgu do 50 km.

Crotale

Inny francuski przeciwlotniczy system rakietowy nosi nazwę Crotale. Może działać w każdych warunkach pogodowych i jest dostępny w dwóch wersjach: okrętowej i naziemnej (mobilnej). SAM służy do niszczenia celów powietrznych na średnich, niskich i bardzo niskich wysokościach.

Crotale ma maksymalny zasięg ostrzału 10 km. Wysokość wynosi do 6 km. Wyrzutnia mieści osiem pocisków z głowicą o masie 14 kg, które mogą osiągnąć prędkość Mach 2,6 (3 200 km/h). Czas reakcji wynosi 5 sekund.

Zdjęcia: MBDA, Aviation Week, Thales