USA zamieni rakiety AGM-88 HARM w naddźwiękowe cele powietrzne, które zastąpią drony AQM-37 Typhon

Autor: Maksim Panasovskiy | 23.11.2022, 01:32
USA zamieni rakiety AGM-88 HARM w naddźwiękowe cele powietrzne, które zastąpią drony AQM-37 Typhon

Amerykańscy eksperci widzą w pociskach antyradarowych AGM-88 zamiennik dla dronów AQM-37.

Co wiadomo

US Navy kupi kilkadziesiąt naddźwiękowych celów powietrznych opartych na pocisku AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile). AQM-88A SALT (Supersonic Air-Launched Target) zastąpi drony AQM-37 Typhon (na zdjęciu poniżej).

US Navy chce mieć w ciągu trzech lat około 50 naddźwiękowych celów wyrzutni lotniczych. Serwis nie udostępnił zdjęć, ale zaznaczył, że konstrukcja AQM-88A SALT będzie identyczna jak w przypadku pocisku antyradarowego AGM-88B HARM.

Rozwój oryginalnego pocisku AGM-88A rozpoczął się pod koniec lat 60. Wojsko amerykańskie chciało mieć zamiennik dla AGM-45 Shrike i AGM-78 Standard Anti-Radiation Missile (ARM). Z powodu trudności rozwojowych AGM-88A wszedł do służby w US Navy dopiero w 1985 roku. W 1986 roku wprowadzono wariant Block II z ulepszonym reprogramowalnym szukaczem. W 1987 roku pojawił się AGM-88B z jeszcze bardziej ulepszonym szukaczem, który następnie został wzbogacony o nowe oprogramowanie tworząc wersję Block III poziomu.

Następnie opracowano i przyjęto dodatkowe warianty HARM. Najbardziej zaawansowaną obecnie wersją jest AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile), w której dodano aktywny szukacz radaru na falach milimetrowych. US Navy opracowuje obecnie AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile-Extended Range), który będzie miał nową formę.

USA i inne kraje używają HARM w licznych konfliktach od prawie 40 lat. Ostatnio pociski przyciągnęły uwagę po tym, jak Siły Powietrzne USA i Ukrainy zainstalowały AGM-88 HARM na radzieckich myśliwcach MiG-29 i Su-27.

W przypadku AQM-88A "upgrade" będzie polegał na zastąpieniu głowicy AGM-88B głowicą obojętną, natomiast sekcja sterowania HARM zostanie zmodyfikowana na sekcję sterowania SALT. Silnik rakietowy i sekcja naprowadzania HARM nie będą modyfikowane.

AQM-88A zapewni wojsku elastyczność w odtwarzaniu różnych typów zagrożeń powietrznych. Przerobienie HARM na SALT jest tańszą opcją niż zakup celów lotniczych. US Navy przyznaje jednak, że SALT nie będą w stanie w pełni zastąpić AQM-37 Typhon. Dron może bowiem pełnić rolę symulatora pocisków powietrze-powietrze, a także pocisków balistycznych i cruise. Dlatego wraz z AQM-88A służby wykorzystają naddźwiękowe cele morskie GQM-163 Coyote firmy Northrop Grumman.

Źródło: The Drive