Latające obserwatorium Boeing 747SP SOFIA nie wykrywa żadnych oznak życia w atmosferze Wenus
Obserwatorium lotnicze Boeing 747SP SOFIA zdenerwowało naukowców, którzy mieli nadzieję, że na Wenus może istnieć życie biologiczne.
Co wiadomo
W 2020 roku naukowcy ogłosili, że udało im się wykryć fosfinę w atmosferze Wenus. Gaz ten jest biomarkerem aktywności organizmów żywych. Oczywiście natychmiast pojawiły się hipotezy dotyczące możliwości zamieszkania drugiej planety w układzie słonecznym. Na początku ubiegłego roku pojawiło się obalenie hipotezy o życiu biologicznym na Wenus. Potwierdza to obserwatorium lotnicze SOFIA, oparte na Boeingu 747SP.
Rok temu latające obserwatorium zdołało zaobserwować sąsiednią planetę. Dzięki danym zebranym na wysokości 75-110 km udało się ustalić, że zawartość fosforu w atmosferze wynosi nie więcej niż 0,8 części na miliard.
Warto zauważyć, że obserwacja Wenus była jednym z ostatnich zadań powietrznego obserwatorium. Program Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) został uruchomiony pod koniec ubiegłego wieku. Ostatni lot Boeinga 747SP SOFIA zakończył się 28 września, a teraz samolot trafi do muzeum.
Źródło: NASA