USA zaczyna konfiskować sprzęt górniczy z powodu długów kredytowych
Na fali rosnącej opłacalności wydobycia kryptowalut, amerykańscy górnicy zaciągnęli kredyty na zakup sprzętu. Teraz jednak pożyczkodawcy zaczęli konfiskować sprzęt z powodu zadłużenia.
Co wiadomo
W czasie, gdy rentowność wydobycia kryptowalut wynosiła aż 90%, łączna kwota kredytów zaciągniętych na zakup sprzętu wynosiła aż 4 miliardy dolarów. Po bankructwie giełdy FTX, na rynek uderzył kryzys płynności. Kredytodawcy próbują odzyskać swoje straty poprzez konfiskatę sprzętu górniczego, ale jego wartość w ostatnich miesiącach gwałtownie spadła. Jego wartość spadła o 85 procent, jak podaje Bloomberg.
Iris Energy spodziewa się, że nie będzie w stanie spłacić 108 mln USD kredytów z ograniczonym regresem. Oznacza to, że wierzyciel będzie mógł powołać się wyłącznie na sprzedaż jednostek górniczych i nie będzie mógł wystąpić przeciwko dłużnikowi z dalszymi roszczeniami o spłatę pełnej należności.
NYDIG tylko w tym roku udzielił pożyczki w wysokości prawie 71 milionów dolarów, zabezpieczonej przez 19 800 platform wydobywczych kryptowalut. Stronghold Digital Mining zwrócił jej pod koniec lata ponad 26 tysięcy jednostek, aby spłacić dług w wysokości 67 milionów dolarów.
Pożyczkodawcy mają teraz na głowie tysiące platform do wydobywania kryptowalut, których wartość, jak zauważono powyżej, spadła o 85%. Teraz muszą wymyślić, jak wykorzystać sprzęt, aby uzyskać maksymalne korzyści. Mogą znaleźć centra danych i zacząć wydobywać Bitcoina samodzielnie, albo sprzedać platformy z dużym rabatem.
Źródło: Bloomberg
Zdjęcie: Zipmex