NASA i ESA udostępniają wideo z najważniejszych wydarzeń z misji księżycowej Artemis I

Autor: Maksim Panasovskiy | 15.12.2022, 19:11
NASA i ESA udostępniają wideo z najważniejszych wydarzeń z misji księżycowej Artemis I

National Aeronautics and Space Administration (NASA) oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) sfinalizowały zakończoną w ubiegłym tygodniu misję księżycową, publikując spektakularne nagrania wideo z Artemis I.

Co jest znane

ESA opublikowała jaśniejsze wideo, ponieważ jest ono krótsze, dlatego koncentracja spektakularnych epizodów jest większa. NASA podzieliła się dłuższym materiałem wideo. Oba filmy można zobaczyć na końcu tego materiału.

Statek kosmiczny Orion wyruszył na Księżyc 16 listopada. Space Launch System (SLS), najpotężniejsza rakieta świata, wysłała w kosmos kapsułę. Misja Artemis I trwała prawie 26 dni. W tym czasie statek zbliżył się do Księżyca na odległość około 130 km, okrążył go na długiej orbicie i wrócił na Ziemię, pokonując łącznie ponad 2,25 mln km.

Rakieta SLS pozostanie najpotężniejszą na świecie, dopóki SpaceX nie wystrzeli swojego Super Heavy. W momencie startu boostery SLS i silniki RS-25 stworzyły ciąg o sile 3 850 ton. Statek kosmiczny Orion został wysłany na Księżyc za pomocą drugiego stopnia, podczas gdy pierwszy oddzielił się niecałe 10 minut po starcie.

W kokpicie statku kosmicznego znajdował się manekin Moonikin Campos. Miał w tym swoją własną misję. Polegała ona na testowaniu kombinezonu kosmicznego, a także na zbieraniu informacji o ładunku i promieniowaniu.

11 grudnia Orion wylądował na Pacyfiku przy użyciu spadochronów, testując osłonę termiczną do ponownego wejścia na orbitę. Statek zmierzał w kierunku Ziemi z prędkością ponad 30 000 km/h. Osłona termiczna zredukowała ją w ciągu kilku minut do 32 km/h.

Druga misja księżycowa w ramach programu Artemis zaplanowana jest na maj 2024 roku. Statek kosmiczny Orion przejdzie tę samą trasę, ale zamiast Moonikin Campos, w kabinie znajdą się astronauci. W 2025 roku człowiek wyląduje na powierzchni Księżyca po raz pierwszy od 73 lat. Wyśle ich tam SpaceX Starship.