Leidos otrzymał 334 mln USD na opracowanie unikalnej wielozadaniowej platformy hipersonicznej Mayhem dla Sił Powietrznych USA.
Stany Zjednoczone pracują nad kilkoma projektami hipersonicznymi jednocześnie. Jeden z nich nosi nazwę Mayhem.
Co jest znane
Mayhem nie jest bronią hipersoniczną, ale wielozadaniową platformą, która ma unikalne właściwości lotnicze. W osiągnięciu tego celu pomoże firma Leidos, która 16 grudnia otrzymała od US Air Force kontrakt o wartości 334 mln USD.
Platforma Mayhem będzie większa od hipersonicznego pocisku AGM-183A Air-launched Rapid Response Weapon (AARW), którego pełnowymiarowy prototyp został kilka dni temu po raz pierwszy przetestowany z bombowcem strategicznym B-52H Stratofortress. Nowe opracowanie będzie mogło przenosić wiele ładunków użytecznych w misjach uderzeniowych i rozpoznawczych.
Leidos od dłuższego czasu nie znajduje się na liście głównych graczy w tej dziedzinie. Początkowo US Air Force rozpatrywało oferty firm Boeing, Raytheon i Lockheed Martin. Wszystko zmieniło się jednak po tym, jak Leidos przejął firmę Dynetics, która opracowuje szybowce dla programu amerykańskiej armii dotyczącego broni hipersonicznej dalekiego zasięgu.
Leidos będzie uczestniczył w projekcie wraz z Calspanem, Draperem i Kratosem. Pierwszy etap kontraktu opiewa na 24 mln USD, w którym firmy podejmą się analizy wymagań systemowych i opracowania koncepcji. Cały kontrakt ma być zrealizowany do 15 października 2028 roku.
Efektem końcowym Mayhem będzie hipersoniczna platforma, która zostanie uniesiona w powietrze przez samolot, a następnie będzie mogła latać autonomicznie. Platforma została pierwotnie zaprojektowana jako samolot jednorazowego użytku, ale US Air Force z czasem zmieniły zdanie.
Mayhem będzie miał wymienny ładunek. Dzięki temu ten sam demonstrator będzie mógł być wykorzystywany do różnych zadań. Samolot będzie w przeważającej mierze przenoszony przez myśliwce, co narzuca ograniczenia dotyczące wielkości i masy.
Źródło: Siły powietrzne i kosmiczne