Siły powietrzne USA przeznaczają 65 mln dolarów na opracowanie przyjaznego dla środowiska paliwa odrzutowego z kukurydzy

Autor: Maksim Panasovskiy | 03.03.2023, 18:40
Siły powietrzne USA przeznaczają 65 mln dolarów na opracowanie przyjaznego dla środowiska paliwa odrzutowego z kukurydzy

Stany Zjednoczone chcą do 2050 roku zredukować do zera emisję gazów cieplarnianych podczas podróży lotniczych. Aby tego dokonać, Siły Powietrzne podpisały kontrakt z młodą nowojorską firmą Air Company.

Co wiadomo

Nowojorski start-up opracował proces technologiczny pozwalający na przekształcenie dwutlenku węgla w alkohole paliwowe i parafinę. Sporo tekstu o technologii można przeczytać w white paper. SamCO2 nie jest wydobywany z atmosfery, ale zamiast tego jest pozyskiwany z produkcji etanolu. Ale etanol firma uzyskuje z kukurydzy podczas jej przetwarzania.

Oprócz tego startup potrzebuje również wodoru. Jest on produkowany poprzez elektrolizę wody z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, w tym energii słonecznej. Podczas procesu elektrolizy startup pozyskuje wodór i wysyła go do reaktora, gdzie wchodzi w reakcję zCO2. W tym samym czasie do atmosfery uwalniany jest tlen.

Produktami końcowymi interakcji są parafina, woda, metanol i etanol. Ich firma służy nie tylko do produkcji paliwa lotniczego. Air Company udaje się produkować wódkę, perfumy i środki dezynfekujące.

Nowojorski start-up nie jest jeszcze w stanie produkować paliw na skalę, która miałaby wpływ na globalny poziom dwutlenku węgla. Ale gdyby dołączyły do niego inne firmy, a wszystkie branże zależne od paliw przestawiły się na ekologiczne paliwa, emisje zmniejszyłyby się o 10%.

Kolejnym problemem dla Air Company są regulacyjne zakazy stosowania czystych formuł syntetycznych paliw neutralnych węglowo jako paliwa lotniczego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami udział paliwa syntetycznego nie może być większy niż 50%.

Pomimo ograniczenia, w ubiegłym roku amerykańskie siły powietrzne przetestowały drona, który był zasilany wyłącznie zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Testy zakończyły się sukcesem i prawdopodobnie to jest powodem podpisania umowy pomiędzy Air Company a US Air Force.

Umowa opiewała na 65 milionów dolarów. Środki zostaną przeznaczone na udoskonalenie technologii syntezy czystego węglowo paliwa lotniczego z dwutlenku węgla. Dostawy komercyjne rozpoczną się w 2024 roku. Air Company otrzymało zamówienia od Virgin Atlantic i Boom.

Źródło: TechSpot