Lockheed Martin wysyła do Polski pociski PAC-3 MSE do rakiet ziemia-powietrze Patriot
Do Polski dotarł transport pocisków PAC-3 MSE do systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot, które zostały zakupione w ramach programu Wisła. Dostawę potwierdził ppłk Krzysztof Płatek, sekretarz Agencji Sił Zbrojnych.
Co wiadomo.
Siły Zbrojne RP zakupiły 208 rakiet przechwytujących PAC-3 MSE w ramach pierwszej fazy programu Wisła. Pociski Patriot produkowane są przez amerykańską firmę Lockheed Martin. Zapewniają ochronę przed szerokim spektrum zagrożeń z powietrza, w tym samolotami, śmigłowcami, bezzałogowymi statkami powietrznymi, a także pociskami balistycznymi i cruise.
Wyrzutnia Patriot mieści do 12 pocisków. W pierwszej fazie programu Wisła Polska kupiła 16 wyrzutni, aby stworzyć dwie baterie po kilka sztuk. PAC-3 MSE jest wyposażony w aktywny szukacz radarowy, co pozwala na działanie interceptora bez specjalnego radaru. Pocisk otrzymuje dane o celu ze zintegrowanego systemu dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową (IBCS).
Do ????????Sił Zbrojnych sukcesywnie dostarczane są elementy zakontraktowane w ramach I fazy programu #WISŁA. Oprócz wyrzutni #PATRIOT, systemu #IBCS, radarów i innego sprzętu wojskowego na wyposażenie 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej trafiły też pociski PAC-3 MSE. pic.twitter.com/61GeVRR1m8
- Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) 9 marca 2023 r.
Stany Zjednoczone po raz pierwszy przetestowały system rakietowy ziemia-powietrze Patriot PAC-3 w 1997 roku, a trzy lata później wszedł on do służby. Patriot PAC-3 jest w stanie niszczyć cele na wysokości do 20 kilometrów, które poruszają się z prędkością 1600 metrów na sekundę. Efektywny zasięg i wysokość PAC-3 MSE pozostaje tajemnicą. Wysokość prawdopodobnie przekracza 30 km.
PAC-3 MSE oferuje szerokie możliwości przeciwdziałania szybkim i manewrującym zagrożeniom. Jednocześnie Pentagon twierdzi, że pełny potencjał nowego pocisku zostanie uwolniony dopiero po integracji radaru LTAMDS.
Źródło: Defense24