Relativity Space poniosło porażkę przy dwóch próbach wystrzelenia pierwszej na świecie wydrukowanej w 3D rakiety Terran 1
Relativity Space podjęło w tym tygodniu dwie próby wystrzelenia rakiety Terran 1, która została niemal w całości wydrukowana w 3D. Obie były jednak nieudane.
Co wiadomo
Firma otrzymała zgodę na wystrzelenie rakiety z podkładki LC-16 w bazie US Space Force, która znajduje się na Przylądku Canaveral. W tym celu otwarto 8-godzinne okno startowe. Jednak na 1 minutę przed startem przerwano odliczanie z powodu przegrzania paliwa.
Zespół pojechał dziś HARD i zamierzamy to samo zrobić podczas kolejnej próby. Więcej o nowej dacie i oknie startowym już wkrótce. #GLHF pic.twitter.com/VVyrfF09sL
- Relativity Space (@relativityspace) March 11, 2023
Start przeniesiony na 11 marca. Relativity Space przygotowało się do startu, ale misja została odwołana na kilka sekund przed startem z powodu problemów technicznych. Firma w najbliższym czasie poda datę trzeciej próby.
Relativity Space twierdzi, że 85% komponentów Terrana 1 zostało wydrukowanych w 3D. Koszt jednego startu to 12 milionów dolarów, czyli ponad 5 razy taniej niż Falcon 9. Firma pracuje również nad rakietą, której 95% elementów jest drukowanych w 3D.
Relativity Space twierdzi, że stworzyła największą na świecie drukarkę 3D, dzięki której może wykonywać części do rakiet. Firma ma kapitalizację rynkową na poziomie ponad 4 mld dolarów i była w stanie przyciągnąć 1,3 mld dolarów inwestycji, pomimo braku udanych startów.
Źródło: Relativity Space