Australia kupi trzy okręty podwodne o napędzie atomowym Virginia i rozpocznie produkcję okrętów podwodnych o napędzie atomowym AUKUS z Wielką Brytanią i USA - nowy projekt wart 245 mld USD
Baza US Navy w San Diego w Kalifornii zapowiedziała dostarczenie Australii okrętów podwodnych o napędzie atomowym w celu odstraszenia Chin w regionie.
Co wiadomo.
Porozumienie zostało podpisane przez członków partnerstwa AUKUS. Byli wśród nich prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Australii Anthony Albanese.
USS Missouri, okręt podwodny klasy Virginia o napędzie atomowym, który będzie tłem, gdy Joe Biden, Rishi Sunak & Anthony Albanese odsłonią dziś w San Diego szczegóły umowy o okręcie podwodnym #Aukus. pic.twitter.com/BFe6dhps0l
- Demetri (@Dimi) March 13, 2023
Szef Białego Domu podkreślił, że energia jądrowa będzie wykorzystywana wyłącznie jako paliwo. Okręty podwodne klasy Virginia nie będą przenosić "żadnej broni jądrowej". Joe Biden nie wspomniał o broni hipersonicznej. Należy zaznaczyć, że same Stany Zjednoczone zaczną wyposażać okręty podwodne klasy Virginia w pociski hipersoniczne dopiero pod koniec tej dekady.
Stany Zjednoczone sprzedadzą Australii co najmniej trzy okręty podwodne klasy Virginia wyposażone w napęd jądrowy. Zostaną one wyprodukowane przez amerykańską firmę General Dynamics. W przyszłości Australia będzie mogła zamówić jeszcze dwa okręty podwodne z napędem atomowym Virginia.
Porozumienie zakłada również, że Australia i Wielka Brytania rozpoczną wspólną produkcję nowych okrętów podwodnych klasy AUKUS na własne potrzeby. Będą one budowane według brytyjskiego projektu z wykorzystaniem amerykańskiej technologii. Pierwszy taki okręt podwodny będzie dostępny pod koniec lat 2030 i wejdzie do służby w Royal British Navy. Australia dostanie swój pierwszy okręt podwodny typu AUKUS na początku lat 2040.
Okręty podwodne zostaną zbudowane przez BAE Systems i Rolls-Royce. Do 2055 roku w projekt zostanie zainwestowane 245 mld dolarów.
Źródło: Biały Dom