USA i Japonia chcą systemu obrony przeciwrakietowej do przechwytywania broni hipersonicznej

Autor: Maksim Panasovskiy | 23.03.2023, 00:09
USA i Japonia chcą systemu obrony przeciwrakietowej do przechwytywania broni hipersonicznej

Postępy Chin i Rosji w dziedzinie broni hipersonicznej zmuszają USA do poszukiwania sposobów przeciwdziałania pociskom zdolnym do osiągania prędkości większych niż Mach 5 (6 174 km/h). Japonia mogłaby w tym pomóc Pentagonowi.

Co wiadomo

USA i Japonia zaczęły badać możliwość wspólnej pracy nad systemem obrony przeciwrakietowej, który miałby przechwytywać hipersoniczne zagrożenia powietrzne. Pentagon rozpoczął już wstępne etapy projektu, którego finalnym produktem miałby być interceptor zdolny do neutralizacji zagrożeń hipersonicznych w fazie szybowania.

Wiceadmirał John Hill, szef amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA), potwierdził w zeszłym tygodniu, że organizacja rozważa współpracę z Japonią przy pracach nad przechwytywaczem fazy szybowania (GPI). W tej chwili opracowanie przechwytywacza jest jednym z najważniejszych priorytetów agencji.

Japonia i Stany Zjednoczone z powodzeniem pracują nad Standard Missile 3 Block IIA. Specjaliści z Kraju Wschodzącego Słońca odpowiadają za budowę drugiego i trzeciego stopnia pocisku. Możliwe, że Japonia będzie miała większą rolę w nowym projekcie.

Prace komplikuje jednak fakt, że o prawo do budowy GPI rywalizują Northrop Grumman i Raytheon. Obie firmy otrzymały latem ubiegłego roku nowe kontrakty na opracowanie przechwytywaczy broni hipersonicznej. Oznacza to, że Japonia musi zgłosić się po dwie różne konstrukcje, wiedząc z góry, że jedna z nich trafi do kosza.

Pokonanie broni hipersonicznej w fazie szybowania jest złożonym problemem technicznym. Dzieje się tak dlatego, że pociski te mogą poruszać się z prędkością pięciokrotnie większą od prędkości dźwięku (343 m/s). Ponadto mogą one manewrować w locie, co stwarza dodatkowe trudności w przewidywaniu trajektorii pocisku.

MDA jest na wczesnym etapie rozwoju GPI. Agencja wystąpiła o 209 milionów dolarów w roku fiskalnym 2024 na sfinansowanie projektu. Przechwytywacz broni hipersonicznej ma być gotowy na początku lat 2030. GPI będzie zaprojektowany tak, aby zmieścić się na niszczycielach US Navy z systemem obrony przeciwrakietowej Aegis.

Źródło: Defence News