Relativity Space z powodzeniem wystrzeliło pierwszą na świecie wydrukowaną w 3D rakietę Terran 1, ale nie udało się jej dotrzeć na orbitę
Relativity Space nie udało się wystrzelić rakiety Terran 1 przy pierwszej próbie. 85% elementów zostało wydrukowanych na drukarce 3D.
Co wiadomo
Rakieta została wystrzelona z Launch Complex 16 na Przylądku Canaveral. Start odbył się 23 marca o godzinie 04:25 (CET). Terran 1 pomyślnie wzniósł się i przetrwał etap Max-Q z maksymalnym przeciążeniem.
Dzisiejszy start potwierdził technologię rakiet Relativity drukowanych w 3D, która pozwoli na stworzenie naszego kolejnego pojazdu - Terrana R. Udało nam się przejść przez Max-Q, czyli stan najwyższego obciążenia naszych drukowanych struktur. To największy punkt dowodowy dla naszego nowatorskiego podejścia do wytwarzania addytywnego.... pic.twitter.com/9iaFVwYoqe
- Relativity Space (@relativityspace) 23 marca 2023 r.
Kilka minut po starcie pierwszy i drugi stopień pomyślnie się rozdzieliły. Jednak górny stopień nie był w stanie osiągnąć orbity. Powodem była awaria jedynego silnika drugiego stopnia, która została wykryta około 4 minuty po starcie.
To jest dzień startu. #GLHF pic.twitter.com/swkXumHnEh
- Relativity Space (@relativityspace) 22 marca 2023 r.
Terran 1 nie niósł żadnego ładunku użytecznego. Pomimo niepowodzenia startu, Relativity Space było zadowolone ze swojej misji Good Luck, Have Fun. Firma powiedziała, że zastosowanie druku 3D pozwala jej na budowę nowych rakiet w ciągu dwóch miesięcy.
Źródło: Relativity Space