US Air Force wyda prawie 2 mld dolarów na rozwój hipersonicznego pocisku cruise HACM, który przewyższyłby rosyjską i chińską broń
Departament Obrony USA rozwija dwa podobne projekty, których celem jest opracowanie pocisków hipersonicznych dla US Air Force i US Navy. Jeden z nich otrzyma w ciągu pięciu lat prawie 2 mld dolarów.
Co wiadomo
W połowie marca, po opublikowaniu projektu budżetu na rok fiskalny (FY) 2024, ujawniono, że Siły Powietrzne USA wnioskują o 384 mln dolarów na kontynuację rozwoju broni hipersonicznej HACM (Hypersonic Attack Cruise Missile). Finansowanie w porównaniu z FY2023 jest zmniejszone o 41 milionów dolarów.
Z dokumentów budżetowych wynika, że Siły Powietrzne USA będą kontynuować rozwój projektu przez co najmniej pięć lat. Od FY2025 do FY2028 na rozwój pocisków hipersonicznych zostanie przeznaczone 1,5 mld dolarów, co oznacza, że finansowanie przez 5 lat wyniesie prawie 2 mld dolarów.
Sekretarz sił powietrznych USA Frank Kendall nazwał projekt HACM "całkiem udanym". Służba zdecydowała już o roli tej koncepcji. Siłą broni będzie to, że będzie ona kompatybilna z większą liczbą samolotów i da "większe możliwości bojowe". Pod względem zasięgu startu HACM mógłby przewyższyć hipersoniczne odpowiedniki, nad którymi pracują Chiny i Rosja.
Program HACM oparty jest na koncepcji hipersonicznej broni powietrznej (HAWC). Hipersoniczny pocisk HAWC został już przetestowany z samolotem B-52 Stratofortress. Wcześniej w teście brał udział odrzutowiec myśliwski F/A-18 Hornet.