Niemcy wyłączyły wszystkie elektrownie atomowe w kraju
W Niemczech nie ma już działających elektrowni atomowych. Ostatnie trzy działające elektrownie jądrowe w tym kraju zostały wyłączone w nocy 16 kwietnia 2023 roku.
Co wiadomo
Do 15 kwietnia w Niemczech działały trzy elektrownie: Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2. Znajdują się one odpowiednio w krajach związkowych Bawaria, Dolna Saksonia i Badenia-Wirtembergia.
Minister środowiska i bezpieczeństwa nuklearnego Steffi Lemke powiedziała, że nie da się kontrolować ryzyka w przypadku awarii w elektrowniach atomowych. Decyzja o zamknięciu ostatnich zakładów miała swoich krytyków. 15 kwietnia zorganizowali oni wiece w kilku niemieckich miastach, ale to nie pomogło.
Niemieckie władze podjęły ostateczną decyzję o zamknięciu wszystkich elektrowni atomowych w 2011 roku. Stało się to po katastrofie elektrowni atomowej Fukushima-1 w Japonii. Niemcy chciały wyłączyć wszystkie elektrownie jądrowe w 2022 roku, ale wyłączenie zostało przesunięte na kwiecień 2023 roku z powodu wojny na Ukrainie.
Należy zaznaczyć, że nie wszystkie kraje Unii Europejskiej idą drogą Niemiec. Podczas gdy Włochy i Szwecja zdecydowały się na rezygnację z energii jądrowej jeszcze w latach 80. po katastrofie w Czarnobylu, Belgia ociągała się z tym. Bruksela odłożyła decyzję o zamknięciu elektrowni atomowych w tym kraju.
Tymczasem Holandia i Polska chcą budować nowe platformy energetyczne o charakterze jądrowym. Z kolei Francja ze swoimi 57 reaktorami zamierza pozostać wiodącym krajem europejskim w dziedzinie energii jądrowej.
Źródło: ZDF