US Army rozmieszcza broń hipersoniczną LRHW o zasięgu startu 2.775 km i prędkości 6.050 km/h

Autor: Maksim Panasovskiy | 19.04.2023, 00:47
US Army rozmieszcza broń hipersoniczną LRHW o zasięgu startu 2.775 km i prędkości 6.050 km/h

Na początku kwietnia 2023 roku pisaliśmy o hipersonicznej broni armii amerykańskiej. Nazwano ją Long-Range Hypersonic Weapon (LRWH). Prawie trzy tygodnie później znane stały się niektóre parametry techniczne.

Co wiadomo.

US Army rozmieściła dwie wyrzutnie LRHW z łącznie czterema pociskami hipersonicznymi. Odbyło się to w ścisłej tajemnicy pod koniec lutego 2023 roku.

Broń hipersoniczna została przetransportowana z Waszyngtonu na Przylądek Canaveral na Florydzie. LRHW wchodziła w skład 1 Wielonarodowej Grupy Zadaniowej, 5 Batalionu, 3 Pułku Artylerii Polowej, Armii USA.

LRHW to hipersoniczna broń średniego zasięgu. Wcześniej pisaliśmy, że pociski mogą niszczyć cele w odległości 2775 km. Teraz potwierdziły się informacje o zasięgu startu.

W locie pocisk może osiągnąć prędkość 6050 km/h (M=4,9). Masa głowicy nie została określona, ale wiemy, że LRHW nie może przenosić głowicy jądrowej. Zrobiono to celowo, aby armia USA mogła błyskawicznie reagować na zagrożenia bez ograniczeń i ryzyka eskalacji.

Pocisk hipersoniczny składa się z akceleratora i Common-Hysonic Glide Body (C-HGB), który oddziela się od jednostki głównej i atakuje cel. Prędkość lotu C-HGB zaczyna maleć w końcowej fazie lotu.

Pojedyncza bateria LRHW składa się z czterech wyrzutni, co daje łączną salwę ośmiu pocisków. Wykorzystywane podwozie to Oshkosh HEMTT A4 M983A4, podobne do systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot.

Do sterowania baterią LRHW przewidziano pojazd kierowania ogniem Battery Operations Center (BOC). W połączeniu z nim wykorzystywany jest pojazd wsparcia. Wyrzutnie mogą być transportowane koleją i samolotami C-17 Globemaster III.

US Army nadal rozwija i testuje LRHW. Służba wystąpiła do Kongresu USA o 944 mln dolarów na rozwój broni hipersonicznej w roku fiskalnym 2024 oraz 157 mln dolarów na zamówienia.

Źródło: Armada International