Tajny amerykański dron RQ-170 Sentinel mógł odbyć co najmniej dziewięć misji nad Krymem w celu zebrania informacji wywiadowczych o siłach rosyjskich
Amerykański dron stealth RQ-170 Sentinel mógł wykonać co najmniej dziewięć lotów nad Półwyspem Krymskim i innymi obszarami Morza Czarnego. Świadczą o tym wyciekłe dokumenty amerykańskiego wywiadu, których prawdziwość trudno było dotychczas potwierdzić.
Co wiadomo.
Dane obejmują okres od września 2022 do lutego 2023 roku. Oprócz RQ-170 Sentinel misje rozpoznawcze nad Morzem Czarnym wykonywały drony US Air Force MQ-9 Reaper i RQ-4 Global Hawk, należący do NATO dron RQ-4 Global Hawk, brytyjski samolot RC-135W Rivet Joint oraz francuskie myśliwce Mirage 2000.
Dziś nad Europą swoje sorty przeleciało co najmniej 9 samolotów ISR NATO i Szwecji: USN P-8As (PL16x, PL17x); USAF RQ-4s (FORTE11, FORTE12), RC-135U (HOMER49); US Army ARTEMIS (BRIO68); RAF RC-135W (RRR7234, RRR7217); szwedzki S102B (SVF622). 1/5 pic.twitter.com/dHMH67iwIE
- Amelia Smith (@ameliairheart) February 18, 2022
Jak pisaliśmy wcześniej, autentyczność dokumentu nie została jeszcze potwierdzona. Jeśli RQ-170 Sentinel rzeczywiście przeleciał nad półwyspem, to nie wiadomo skąd dron wystartował i czy teraz nadal wykonuje misje rozpoznawcze.
Rzecznik amerykańskich sił powietrznych w Europie potwierdził, że USA prowadziły misje wspierające ich interesy narodowe oraz interesy sojuszników. Odmówił jednak komentarza na temat szczegółów misji rozpoznawczych, w tym samolotów wykorzystywanych do ich przeprowadzenia.
Siły powietrzne USA mają w służbie około 20-30 dronów RQ-170 Sentinel. Służby potwierdziły, że w drony uzbrojone były jedynie 30. i 44. eskadra rozpoznawcza. Głównym miejscem rozmieszczenia była baza Creech w Nevadzie, ale jakiś czas temu US Air Force rozpoczęły dystrybucję dronów wśród kilku instalacji wojskowych.
RQ-170 może potencjalnie zbierać bardziej szczegółowe informacje o lokalizacji sił wroga, ponieważ jest trudniejszy do wykrycia niż inne samoloty. Sentinel ma na pokładzie specjalne czujniki przeznaczone do tego celu, w tym aktywny radar phased array.
Użycie RQ-170 musi być zatwierdzone osobiście przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina. Wynika to z faktu, że dron wykorzystuje wiele wrażliwych amerykańskich technologii, które nie powinny wpaść w ręce wroga.
RQ-170 Sentinel został opracowany przez Lockheed Martin Skunk Works. US Air Force potwierdziły jego istnienie dopiero w 2009 roku. Do tej pory specyfikacja drona pozostaje tajemnicą. Jak widać na ilustracjach, nie mamy nawet normalnych zdjęć drona.
Źródło: The War Zone