Chiny testują system artyleryjski ze sztuczną inteligencją - AI poprawia celność do niespotykanego poziomu
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przetestowała działo artyleryjskie wyposażone w sztuczną inteligencję. Jak podaje chiński dziennik South China Morning Post, działo wykazało się bezprecedensową celnością, z którą nie może się równać żadna inna broń w arsenale armii.
Co wiadomo
Działo artyleryjskie jest w stanie precyzyjnie trafić osobę w odległości 16 km, jeśli do naprowadzenia celu zostanie użyta sztuczna inteligencja. Celność, jaką wykazała się armata podczas testów, przekroczyła wszelkie oczekiwania. Warto jednak zauważyć, że nie ma żadnego potwierdzenia poza kilkoma zdjęciami i artykułami na chińskich stronach internetowych.
Projektem kierował chiński profesor Wang Jiang z Beijing Institute of Technology. Jego praca została opublikowana w czasopiśmie Acta Armamentarii na początku tego miesiąca.
Według profesora, sztuczna inteligencja jest w stanie przetwarzać dane znacznie szybciej niż tradycyjne metody matematyczne. Działo jest wyposażone w czujniki, radary i kamery, które zbierają informacje o lokalizacji celu, prędkości wiatru i innych czynnikach, które muszą być brane pod uwagę podczas strzelania.
Zebrane dane są przesyłane do komputera, który oblicza optymalny kąt i siłę strzału. Ponadto system jest w stanie automatycznie korygować ostrzał w czasie rzeczywistym, jeśli otrzyma informacje o zmianach w otoczeniu.
Konwencjonalne pociski mogą odchylić się od celu nawet o 100 metrów. Aby rozwiązać ten problem, stosuje się amunicję kierowaną, ale jej dokładność jest również ograniczona, ponieważ aby skorygować kurs w czasie lotu, należy w czasie rzeczywistym wziąć pod uwagę ogromną liczbę czynników. Sztuczna inteligencja robi to błyskawicznie.
Chińscy naukowcy przetestowali także kilka modeli AI w zadaniach polegających na skomplikowanych zmianach trajektorii lotu pocisku. Według nich "podział pracy" pomiędzy kilka modeli znacznie zwiększył dokładność trafienia w cele.
Systemy artyleryjskie oparte na sztucznej inteligencji umożliwią precyzyjne niszczenie jednostek wroga i ukrytego sprzętu wojskowego. A przy tym będą kosztować mniej i działać skuteczniej niż rakiety.
Źródło: scmp