USA wyślą do Republiki Korei okręty podwodne klasy Ohio z rakietami balistycznymi Trident II i głowicami nuklearnymi o zasięgu startu do 12 tys. km
Dzień wcześniej pisaliśmy o "deklaracji waszyngtońskiej" podpisanej przez przywódców USA i Republiki Korei. Porozumienie zakłada, że US Navy po raz pierwszy od 40 lat wyśle do Korei Południowej okręty podwodne o napędzie atomowym. Na konferencji prasowej prezydenci nie sprecyzowali, o jakie okręty podwodne chodzi. Reuters podaje jednak, że US Navy wyśle na Półwysep Koreański okręty podwodne klasy Ohio z rakietami balistycznymi.
Co wiadomo.
Amerykańska łódź podwodna o napędzie atomowym przenosząca pociski balistyczne ostatni raz była w Republice Korei w latach 80-tych. Nowa wizyta będzie demonstracją determinacji Waszyngtonu do ochrony sojusznika przed atakiem KRLD, która w ostatnim czasie aktywnie wystrzeliwała rakiety balistyczne w kierunku południowego sąsiada i Japonii.
Ponieważ amerykańskie strategiczne krążowniki rakietowe klasy Ohio polegają na tajności i ukrywaniu się, aby zachować zdolność do wystrzeliwania pocisków nuklearnych w czasie wojny, rzadko zatrzymują się publicznie w zagranicznych portach. Stany Zjednoczone zazwyczaj nie ujawniają, gdzie znajdują się okręty podwodne.
US Navy ma w służbie 18 okrętów podwodnych klasy Ohio. Cztery z nich przenoszą pociski cruise Tomahawk (do 154): USS Ohio (SSGN-726), USS Michigan (SSGN-727), USS Florida (SSGN-728) i USS Georgia (SSGN-729).
Kolejne 14 okrętów podwodnych to strategiczne krążowniki rakietowe wyposażone w rakiety balistyczne Trident II (D5) z głowicami jądrowymi:
- USS Henry M. Jackson (SSBN-742);
- USS Alabama (SSBN-731);
- USS Alaska (SSBN-732);
- USS Nevada (SSBN-733);
- USS Tennessee (SSBN-734);
- USS Pennsylvania (SSBN-735);
- USS West Virginia (SSBN-736);
- USS Kentucky (SSBN-737);
- USS Maryland (SSBN-738);
- USS Nebraska (SSBN-739);
- USS Rhode Island (SSBN-740);
- USS Maine (SSBN-741);
- USS Wyoming (SSBN-742);
- USS Louisiana (SSBN-743).
Na pokładzie można zamontować łącznie do 20 pocisków balistycznych Trident II (D5). Każda z nich jest zdolna do przenoszenia do ośmiu głowic jądrowych. Maksymalny zasięg startu pocisków wynosi 12 000 km.
W latach 70. krążowniki rakietowe klasy Ohio kilka razy w miesiącu odwiedzały porty w Republice Korei, gdy znajdowały się tam setki amerykańskich głowic jądrowych. Wizyty te ustały w 1981 roku.
Wysoki rangą urzędnik amerykański powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości, że wysłanie okrętów podwodnych klasy Ohio do Republiki Korei byłoby częścią częstszych transferów aktywów strategicznych na półwysep. Obecnie jednak nic nie wskazuje na to, by w Korei Południowej miało dojść do regularnego rozmieszczenia lub bazowania broni jądrowej.
Źródło: Reuters